وزیر خارجه چین: از قدرت خود برای زورگویی به همسایگان استفاده نمی کنیم

تهران – ایرنا – وزیر امور خارجه چین ضمن تاکید بر حل و فصل مسالمت آمیز مناقشه ها در دریای جنوبی چین، تاکید کرد که این کشور از قدرت خود برای "زورگویی" به همسایگان کوچکتر خود مانند فیلیپین استفاده نخواهد کرد.

به گزارش روز سه شنبه ایرنا به نقل از رویترز ، "وانگ یی" وزیر خارجه چین در یک نشست مجازی با مشارکت سفارت چین در مانیل، گفت: تاکید تنها بر ادعاهای یک طرف و تحمیل اراده خود بر طرف دیگر راه درستی برای تعامل و برخورد همسایگان با یکدیگر نیست و این کار با فلسفه شرقی درباره چگونگی رفتار مردم با یکدیگر نیز مغایر است.

این اظهارات وزیر خارجه چین کمتر از دو ماه بعد از آن مطرح شده است که فیلیپین اقدام چین در مسدود کردن مسیر حرکت یک کشتی تدارکاتی نظامی در دریای جنوبی چین را محکوم کرده بود. این اقدام چین همچنین هشدار آمریکا را در پی داشت مبنی بر اینکه حمله به شناورهای فیلیپین موجب اجرای تعهدات متقابل دفاعی آمریکا (در قبال فیلیپین) خواهد شد.

دیدگاه سرزمینی گسترده چین در دریای جنوبی چین که می گوید بر اساس نقشه های تاریخی استوار است، موجب اختلاف چین با کشورهای برونئی ، مالزی ، فیلیپین و ویتنام شده است.

این درحالی است که کشورهای غربی، چین را به اقدامات تجاوزکارانه و تحریک آمیز از طریق استقرار صدها نیروی گارد ساحلی و کشتی های ماهیگیری در مناطق اختصاصی انحصاری کشورهای دیگر از جمله فیلیپین متهم کرده اند. اما چین تاکید دارد که اقدامات این کشور موجه هستند زیرا این کشتی ها در قلمرو چین هستند.

وانگ گفت: چین امیدوار است بتواند این موضوعات را با کشور فیلیپین در فضایی از حسن نیت و عملگرایی حل و فصل نماید.

در همین راستا، "فو ینگ" معاون وزیر امور خارجه چین نیز در نشست مجازی مزبور گفت که هر کسی در ماه مه سال جاری در انتخابات ریاست جمهوری فیلیپین به پیروزی برسد می تواند سیاست خارجی مستقل آن کشور را بطور عقلانی و با شجاعت و مسئولانه به پیش ببرد. 

اخبار مرتبط

سرخط اخبار جهان

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha