بارش باران در کیش ۹ برابر افزایش یافت

کیش - ایرنا - رییس اداره هواشناسی کیش گفت: بارش باران در این جزیره طی سال زراعی جاری به نسبت مدت مشابه سال گذشته ۹ برابر افزایش یافت.

محمود بهرامی روز سه شنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا با اشاره به فعالیت سه روز یک سامانه بارشی در آسمان این جزیره اظهار داشت: کیش بر اثر فعالیت این سامانه از روز یکشنبه تا کنون شاهد ۱۵ میلیمتر بارش باران بوده است.

وی اضافه کرد: همچنین در سال زراعی جاری تا کنون (یک مهر تا ۲۸ دی ۱۴۰۰) جزیره کیش بر اثر چندین دور فعالیت سامانه های بارشی شاهد ۴۶ میلیمتر بارش بود که این میزان بارش ها در مقایسه با مدت مشابه سال زراعی گذشته ۹ برابر رشد داشته است.

رییس اداره هواشناسی کیش با بیان اینکه در مدت مشابه سال زراعی گذشته تنها ۶.۴ میلیمتر باران باریده بود یادآور شد: اما میزان بارندگی های امسال در مقایسه با ۷۸.۴ میلیمتر مدت مشابه بلند مدت (حدود ۳۰ سال گذشته) از ۱۹ درصد کاهش برخوردار است.

طبق اعلام اداره کل هواشناسی هرمزگان، امروز فعالیت سامانه بارشی با شدت و ضعف در سطح استان ادامه خواهد داشت و شدت بارش در مناطق غربی و شمالی استان و همچنین مناطق شرقی خواهد بود که سبب آبگرفتگی معابر خواهد شد، در این مدت تشدید بارش و وقوع تگرگ در برخی نقاط استان محتمل خواهد بود.

از ساعات بعدازظهر از میزان فعالیت سامانه بارشی در نیمه غربی استان کاسته خواهد شد، اما همچنان تا صبح روز چهارشنبه در مناطق شرقی استان شرایط بارشی مهیا خواهد بود و سامانه از ظهر چهارشنبه به طور کامل از شرق استان هرمزگان خارج می شود.

از فردا چهارشنبه تا روزهای ابتدایی هفته آینده کاهش محسوس دمای کمینه در غالب نقاط استان مورد انتظار است و در روزهای چهارشنبه تا پایان هفته تندباد شدید در مناطق دریایی پیش بینی می‌شود که روز جمعه شدت باد به بیش از ۶۵ کیلومتر بر ساعت خواهد رسید و سبب طوفانی شدن دریا می شود و با توجه به مواج بودن دریا از تردد شناورهای سبک اجتناب شود و تمهیدات لازم در بنادر استان صورت انجام شود.

این جزیره در محدوده مناطق گرم و خشک و تحت تاثیر آب و هوای بیابانی بوده و دارای تابستانی طولانی، گرم و زمستانی کوتاه و ملایم بوده که به واسطه این شرایط سالانه به صورت میانگین شاهد ۱۸۳ میلیمتر بارش است.

تعادل آب و هوای جزیره تحت تاثیر توده های مختلف هوای شمال غربی و جنوبی قرار دارد و بطور کلی خشک و کم باران بوده و بارندگی در این جزیره عمدتا در ماه های پاییز و زمستان و بصورت رگبار و سیلابی است. میزان رطوبت در تابستان بسیار بالا بوده و حتی به ۱۰۰ درصد نیز می رسد.

کیش به لحاظ واقع شدن در منطقه صحرایی و خشک فاقد روزهای یخبندان است؛ بارش های این جزیره در پاییز ۱۳۹۸ با وقوع ۲۸۶ میلیمتر رکوردار میزان نزولات جوی در چهار دهه گذشته بود.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha