نواحی شمالی استان سمنان روز پربارشی در پیش دارند

سمنان- ایرنا- اداره کل هواشناسی استان سمنان با اعلام هشدار زرد برای روز سه‌شنبه، روز پر بارش و ناپایداری برای بیشتر نقاط به ویژه نواحی شمالی این استان پیش‌بینی کرد.

مدیرکل هواشناسی استان سمنان در گفت و گو با ایرنا افزود: سامانه بارشی از اوایل وقت امروز وارد جو استان شد و تا پایان روز با بارش‌های پراکنده همراه است.

ایرج مصطفوی، بارش باران و برف، مه آلودگی، کاهش دید، احتمال کولاک، رگبار و رعد و برق، گاهی وزش باد و کاهش محسوس دمای هوا را از آثار حضور سامانه ناپایدار جوی در استان سمنان برشمرد.

وی تاکید کرد: بارش ها و باد شدید در بیشتر نقاط، نیمه شرقی استان سمنان رگبار و رعدو برق، و وزش باد شدید برای ارتفاعات و نواحی شمالی، پیش بینی می شود.

وی با اشاره به پیش بینی کاهش محسوس دمای هوا برای بیشتر نقاط استان سمنان بیان کرد: دمای هوا به طور میانگین در استان سمنان امروز بین چهار تا هشت درجه سانتیگراد تا پایان هفته کاهش می یابد و سرما محسوس خواهد بود.

مدیرکل هواشناسی استان سمنان به نواحی متاثر از سامانه ناپایدار جوی در این استان اشاره و اضافه کرد: بیارجمند، میامی، مهدیشهر، شهمیرزاد، رضوان و ارتفاعات شمالی استان سمنان مهمترین آثار این سامانه ناپایدار جوی را در پیش دارند.

مصطفوی ابراز داشت: امکان اختلال در تردد در محورهای شمالی به دلیل بارش برف و احتمال کولاک و کاهش دید در اثر مه‌آلودگی، و احتمال جاری شدن رواناب در نواحی شرقی و جنوبی استان، مهمترین مخاطرات روزهای آینده است.

وی گفت: پرهیز از کوهنوردی و صعود به ارتفاعات، احتیاط در تردد در مسیر نواحی کوهستانی، مجهز بودن رانندگان به تجهیزات زمستانی، لایروبی جویها، آبراها و مسیلها، استفاده از ضدیخ در وسایل نقلیه، خودداری از توقف در حاشیه رودخانه ها و مسیلها، و مصرف بهینه حامل‌های انرژی، مهمترین توصیه های هواشناسی استان سمنان است.

وی با اشاره به کاهش دما برای امروز یادآور شد: سمنان دمای ۲ درجه زیرصفر را تجربه می کند و شهمیرزاد و رضوان به عنوان سردترین نقاط دمای منفی پنج درجه سانتیگراد در پیش دارند و تا پایان هفته این روند به گونه ای است که هوای شهرهای رضوان تا ۱۰ و شهمیرزاد تا ۹ درجه زیرصفر سرد می شود.

مدیرکل هواشناسی استان سمنان در مورد آثار سرمای هوا در بخش کشاورزی توضیح داد که احتمال یخبندان، سرمازدگی و خسارت به محصولات کشاورزی در اثر این سامانه جوی جدی است.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha