وعده سناتورهای آمریکایی برای تامین سلاح اوکراین و دفاع از این کشور

تهران-ایرنا- یک هیات از سناتورهای آمریکایی که به اوکراین سفر کرده‌اند روز دوشنبه ضمن وعده به کی یف به تامین سلاح این کشور و دفاع از آن، به روسیه در مورد حمله احتمالی به اوکراین هشدار دادند.

به گزارش روز سه شنبه ایرنا از "رویترز"، کشورهای غربی ادعا می‌کنند روسیه درحال ایجاد زمینه برای حمله به اوکراین است. اما مسکو ضمن رد این ادعاها آن‌ها را بی‌پایه و اساس دانسته است.  
ریچارد بلومنتال سناتور آمریکایی گفت:  ولادیمیر پوتین رییس جمهوری روسیه، عزم مردم اوکراین در مبارزه را دستکم گرفته است.  
وی پس از دیدار هیات آمریکایی با ولودیمیر زلنسکی رئیس جمهور اوکراین افزود: ما تحریم‌های اقتصادی فلج‌کننده را (علیه روسیه) اعمال خواهیم کرد، اما مهم‌تر از آن، به مردم اوکراین تسلیحات و سلاح‌های کشنده مورد نیاز برای دفاع از جان و زندگی را در اختیار آن‌ها قرر خواهیم داد.  
این سناتور آمریکایی افزود که این سلاح‌ها می‌تواند شامل موشک‌های ضد تانک جاولین، موشک‌های استینگر، سلاح‌های کوچک و قایق‌ها باشد.  
در همین حال، سناتور ایمی کلوبوچار افزود:   «پیام ما این است: اگر روسیه بخواهد حرمت این اوکراین را نقض کند، با عواقب این اقدام خود مواجه خواهد شد.  
به گزارش ایرنا، جیک سالیوان مشاور امنیت ملی کاخ سفید روز گذشته روسیه را تهدید کرد که در صورت حمله به اوکراین، با تحریم‌ها و عواقب اقتصادی شدید از سوی آمریکا و متحدان غربی آن روبرو خواهد شد.  
مشاور امنیت ملی آمریکا در بخشی از اظهاراتش افزود: اگر روسیه اقدام نظامی انجام دهد، آمریکا اقتصاد آن‌ها، موقعیت استراتژیک آن‌ها در اروپا را هدف قرار خواهد داد و توانایی ناتو را تقویت خواهد کرد.  
از سوی دیگر سرگئی لاوروف وزیر امور خارجه روسیه ادعای آمریکا در مورد تهاجم احتمالی روسیه به اوکراین را کذب محض خواند و آن را رد کرد.  
ویکتوریا نولاند دستیار وزیر امور خارجه آمریکا به تازگی در مصاحبه با روزنامه انگلیسی فاینانشال تایمز گفت که آمریکا ۱۸ سناریوی مختلف در مورد متشنج شدن احتمالی اوضاع اوکراین تهیه کرده است.  
آمریکا اعلام کرده است که اگر روسیه به اوکراین حمله کند، با اقدامات تلافی جویانه گسترده آمریکا و متحدانش در اروپا، از جمله تحریم‌های اقتصادی و مالی در مقیاسی بسیار بزرگتر از اقدامات و تحریمهای سال ۲۰۱۴ زمانی که کریمه به روسیه الحاق شد، مواجه خواهد شد.  
منطقه دونباس با ساکنان روس تبار در شرق اوکراین واقع شده است و از سال ۲۰۱۴ میلادی روس‌های این منطقه دو جمهوری خودخوانده دونتسک و لوگانسک تاسیس کرده و دولت‌های محلی مستقل از دولت اوکراین تشکیل داده‌اند. روسیه بارها خواستار مذاکره دولت اوکراین با نمایندگان این دو منطقه برای دستیابی به توافق و حل و فصل اختلافات شده است اما کی یف مسکو را به حمایت و تشویق جدایی طلبان متهم و مذاکره با نمایندگان این مناطق را رد می‌کند.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار جهان

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha