گرایش سیاسی آمریکایی ها در ۲۰۲۱ و چشم انداز رقابت ها بر سر تصاحب کنگره

نیویورک-ایرنا- با توجه به یک نظرسنجی جدید گالوپ، ترجیح سیاسی مردم آمریکا در سال گذشته(۲۰۲۱) از حزب دموکرات به حزب جمهوری خواه تغییر یافته است.

تارنمای خبری هیل نوشت، بر اساس این نظرسنجی، در سه ماه اول سال گذشته، ۴۹ درصد از آمریکایی ها اعلام کردند دموکرات هستند یا به صورت مستقل به حزب دموکرات گرایش دارند. از سوی دیگر در همین دوره ۴۰ درصد آمریکایی ها اعلام کردند جمهوری خواه هستند یا به صورت مستقل به جمهوری خواهان گرایش دارند.

این بیشترین فاصله حزب دموکرات از جمهوری خواه از سال ۲۰۱۲ تاکنون بود. با این حال در طول سال گذشته، درصد کسانی که طرفدار حزب دموکرات یا حزب چپ بودند، کاهش یافته و تعداد بیشتری از مردم آمریکا به حزب جمهوری خواه یا جناح راست گرایش یافتند.

در سه ماه دوم سال ۲۰۲۱، همچنان ۴۹ درصد از مردم آمریکا اعلام کردند طرفدار حزب دموکراتیک هستند و ۴۳ درصد از آنها اعلام کردند یک جمهوری خواه هستند.

اما در سه ماه سوم درصد طرفداران حزب دموکرات در آمریکا با ۴ درصد کاهش به ۴۵ درصد رسید و جمهوری خواهان پایگاه هواداران خود را با یک درصد افزایش به ۴۴ درصد افزایش دادند.

در سه ماه چهارم سال ۲۰۲۱، تعداد طرفداران حزب جمهوری خواه در آمریکا به ۴۷ درصد و طرفداران حزب دموکرات به ۴۲ درصد رسید.

تغییر ترجیح سیاسی مردم آمریکا مشابه روند میزان محبوبیت دونالد ترامپ رییس جمهوری سابق آمریکا و جو بایدن رییس جمهوری کنونی این کشور در سال ۲۰۲۱ است.

بایدن در ژانویه ۲۰۲۱ با محبوبیت بالا وارد کاخ سفید شد، اما در میان افزایش موارد ابتلا به کرونا ناشی از سویه های دلتا و اومیکرون، خروج آشفته از افغانستان و افزایش تورم در آمریکا، میزان محبوبیت وی به آرامی کاهش یافت.

در مقابل، ترامپ پس از هفته ها امتناع از به رسمیت شناختن نتایج انتخابات ریاست جمهوری ۲۰۲۰ و در میان حمله مرگبار ۶ ژانویه ۲۰۲۱ به ساختمان کنگره، سال ۲۰۲۱ را با محبوبیت پایین آغاز کرد.

گالوپ خاطرنشان کرد که فاصله میان جمهوری خواهان و دموکرات ها درحال کاهش است زیرا جمهوری خواهان هم اکنون تنها ۲ درصد (۴۶ درصد جمهوری خواهان و ۴۴ درصد دموکرات ها) پیشرو هستند.

نظرسنجی گالوپ یک چشم انداز اولیه از چگونگی رقابت ها در انتخابات میان دوره ای آمریکا در ماه نوامبر ارائه می دهد. در این انتخابات دموکرات ها و جمهوری خواهان سعی خواهند کرد کنترل کنگره را پس از دو سال رقابت نزدیک بدست آورند.
انتخابات میان دوره ای آمریکا قرار است هشتم نوامبر ۲۰۲۲ برابر با ۱۷ آبان ۱۴۰۱ برگزار شود، دراین انتخابات تمامی ۴۳۵ کرسی مجلس نمایندگان و ۳۴ کرسی از ۱۰۰ کرسی مجلس سنا به رقابت نامزدها گذارده می شود.
 

اخبار مرتبط

سرخط اخبار جهان

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha