مشکلات عشایر دشت گازال در گچساران

گچساران - ایرنا - اهالی منطقه عشایری دشت گازال در دل تاسیسات نفتی گچساران کمبودهایی برای گذران یک زندگی ساده دارند که در بازدید فرماندار این شهرستان از مسوولان دولت سیزدهم خواستند برای رفع این مشکلات چاره اندیشی کنند .

به گزارش ایرنا، بخشی از منطقه عشایری قره دشت گچساران به دلیل وجود منابع نفت و گاز به دشت گازال یعنی سرزمینی سرشار از گاز معروف است اما وجود این سرمایه های خدادادی نه تنها کمکی به رفاه آنان نکرده بلکه نفت به دلیل آلودگی های زیست محیطی باری بر گرده ساکنان شده است.

آن طور که اهالی منطقه دشت گازال می گویند: ساکنان این منطقه که ۲۰۰ نفر جمعیت دارند و نسل های پیش این مردمان سختکوش ۲۰۰ سال است که در این منطقه سکونت دارند اما کمترین امکاناتی برای زندگی ندارند.

اینجا نه تنها جاده های سخت گذر، کمبود آب، نبودن روشنایی شهروندان را در تنگنا قرار داده بلکه آلودگی های زیست محیطی امان مردم را بریده است.

عشایر دشت گازال اگرچه بر روی منابع طلای سیاه زندگی می کنند به طوری که ۳۲ حلقه چاه نفتی در این منطقه وجود دارد اما توقع چندانی برای امکانات ندارند،آنان نه رویای خانه های آنچنانی دارند، نه حتی وسایل برقی یا خودروی شخصی،ایده آل اهالی دشت گازال یک  دستگاه پنل خورشیدی برای تامین روشنایی چادرهایشان، جدا شدن محل خواب اهالی خانواده با گوسفندان، آب سالم و یک زندگی ساده است.

اینجا دام و خانواده در یک محل می خوابند

در این منطقه هیچ سازه ای وجود ندارد و تنها سرپناه اهالی چادر است اما اهالی به دلیل تجربیات تلخشان از سرقت ها در یک چادر با گوسفندان می خوابند تا در صورت سرقت متوجه شوند.

از آنجا که هم خانه شدن انسان و دام افزون بر سختی هایش از نظر بهداشتی برای سلامت مردم خطرناک است به نظر می رسد مسوولان باید برای نگهداری دام ها فکری عاجل کنند.

محمد اکبرزاده یکی از ساکنان منطقه عشایری دشت گازال می گوید: مصالح ساختمانی چون سیمان بلوک برای احداث سوله های نگهداری گوسفندان مهمترین خواسته آنان از مسوولان است.

این مرد دوران دیده تاکید می کند: اینجا اهالی به دلیل ترس از به سرقت رفتن دام هایشان در یک محل با دام هایشان می خوابند.

راهیابی نفت به چشمه ها

وی اظهار داشت:منابع آبی و چشمه های دشت گازال به دلیل نزدیکی به مناطق نفتی آلوده شده و چند راس دام آنان به همین دلیل تلف شده است.

او انتقال زباله های شهری در نزدیکی این منطقه را از دیگر مشکلات اهالی می داند و می گوید: بوی بد ناشی از سوزاندن این زباله ها برای اهالی آزار دهنده است.

کمبود آب کشاورزی

علی کیانی یکی دیگر از اهالی دشت گازال کمبود آب را دیگر مشکل اهالی این منطقه می داند و می گوید:در فصل تابستان آب توزیع شده از سوی امور عشایر پاسخگوی نیاز مردم نیست و اهالی مجبورند با تانکرهای بخش خصوصی هر سرویس آب را به قیمت ۸۰۰ هزار تومان خریداری کنند.

دیگر درخواست های عشایر

او با یادآوری این نکته که روشنایی گام نخست برای رفاه و امنیت اهالی است عنوان کرد: پنل های خورشیدی نیاز اساسی مردم این منطقه است.

وی با اشاره به اینکه اهالی منطقه دشت گازال ۲۲ جوان بیکار دارند تاکید کرد که بکارگیری این جوانان در دکل های نفتی به عنوان کارگر از دیگر خواسته های مردمان سختکوش این منطقه است.

کیانی معتقد است رفع مشکلات اهالی دشت گازال در گام نخست نیازمند تشکیل شورای محلی است تا یک نهاد قانونی بتواند پیگیر مطالبات آنان باشد.

پاسخ رییس امور عشایر به درخواست های مردم

رئیس اداره امور عشایر گچساران و باشت درباره تامین روشنایی و پنل های خورشیدی گفت:از پارسال تاکنون ۲۹۰ دستگاه پنل خورشیدی در مناطق عشایری این شهرستان  ها توزیع شده  اما پاسخگوی نیاز ۲ هزار خانوار عشایری نیست.

هر پنل  خورشیدی توان تولید ۱۰۰ وات برق را دارد و تا پنج شعله قابلیت روشنایی و شارژ گوشی همراه و چراغ قوه را دارد.

قیمت هر دستگاه بیش از ۱۰۰ میلیون ریال است که ۱۰ درصد سهم عشایر و مابقی یارانه است.

امیرعباس سعادت با اشاره به اینکه ۸۰ نقطه عشایری در گچساران سکونت دارند تاکید کرد: برای هر نقطه حداقل سه دستگاه پنل خورشیدی توزیع شده است. 

وی درباره آبرسانی سیار به مناطق عشایری نیز گفت: آبرسانی سیار به مناطق عشایری این شهرستان ها هم اکنون با سه دستگاه تانکر انجام می شود که پاسخگوی جمعیت ۱۲هزار نفری عشایر گچساران و باشت نیست.

سعادت اظهار داشت:با توجه به مسافت های طولانی، سخت گذر و پراکندگی مناطق عشایری گچساران نیاز است تا ضمن تامین پنج دستگاه تانکر دیگر اعتباری برای تعمیر تانکرهای آبرسان موجود اختصاص یابد.

رییس اداره امور عشایر شهرستان های گچساران و باشت تصریح کرد: بر اساس پیگیری های انجام شده با حمایت فرماندار این شهرستان قرار است ۲ دستگاه تانکر از سوی شرکت بهره برداری نفت و گاز برای تقویت آبرسانی به مناطق عشایری اختصاص یابد.

سعادت ناهمواری راه های عشایری شهرستان را از دیگر مشکلات این قشر دانست و افزود: با توجه  به نامناسب بودن زیرساخت های ایل راه ها نیاز دائم به بازگشایی وجود دارد اما  امسال اعتباری برای انجام بازگشایی راه ها اختصاص نیافته است.

رییس اداره امور عشایر گچساران تاکید کرد: امسال ۵۶۰ تن جو  و ۲۵۰ تن کنستانتره برای توزیع نهاده دامی جو به قیمت یارانه ای بین عشایر توزیع شده است.

وعده های فرماندار برای رفع مشکلات 

فرماندار گچساران نیز در این آیین با اشاره به اینکه عاری بودن مناطق عشایری از مشکلات زیست محیطی از حداقل مطالبات این قشر زحمتکش است گفت:پیگیری های لازم برای ساماندهی محل جمع آوری زباله در نزدیکی منطقه عشایری دشت گازال انجام می شود.

روانبخش دیهیم اضافه کرد: شرکت بهره برداری نفت و گاز گچساران نیز باید برای پیگیری آلودگی آب چشمه های مناطق عشایری اقدام های لازم را انجام دهد.

وی با اشاره اینکه فعالیت شورای عشایر از دیگر مطالبات مطرح شده منطقه عشایری گازال است ابراز داشت: تشکیل شورای در انتخابات بعدی پیش بینی می شود.

دیهیم بیان کرد: تا آن زمان مردم این منطقه یک نفر را به عنوان نماینده خود انتخاب کنند تا  پلی بین آنان و مسوولان باشد.

فرماندار گچساران گفت: تامین آب کشاورزی مردم این منطقه از طریق سد چم شیر پیش بینی شده و با توجه به اینکه این سد در سال آینده آبگیری خواهد شد دشت گازال در آینده از نظر آب کشاورزی نخواهد داشت.

عشایر  گچساران که ۳۰۰ هزار راس دام را پرورش می دهند بیشتر نیازهایشان را خودشان تولید می کنند، سرپنجه هنرمند بانوان عشایری نه تنها نان،شیر، دوغ،کره را تولید می کنند بلکه خالق صنایع دستی زیبایی نیز هستند به همین دلیل برآورده کردن مطالبات ساده این منطقه برای دلگرمی و ادامه زندگی عشایری ضروری به نظر می رسد.

عشایر این شهرستان شامل طوایف بویراحمد علیا و سفلی، ترک های قشقایی و دره شوری در مناطقی مانند دریلا، آبگندی و کلاغ نشین سکونت دارند،این قشر مولد سالانه ۲ هزار و ۷۰۰ تن گوشت قرمز ، ۶ هزار و ۴۸۰ تن انواع فرآورده‌های لبنی، ۱۵۰ تن پشم و ۲۵ تن گوشت سفید تولید می‌کنند.

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha