پرداخت زکات در کاشان ۵۰ درصد افزایش یافت

کاشان - ایرنا - رییس ستاد زکات کاشان از افزایش ۵۰ درصدی پرداخت زکات در این شهرستان طی ۹ ماه امسال نسبت به مدت مشابه سال گذشته خبر داد.

به گزارش ایرنا، حجت‌الاسلام مجید سهراب‌زاده روز دوشنبه در نشست شورای زکات کاشان با اشاره به اینکه در ۹ ماه سال‌ جاری ۶ میلیارد و ۱۰۰ میلیون تومان زکات جمع‌آوری شد، اظهار داشت: این رقم در ۹ ماه سال ۱۳۹۹، چهار میلیارد و ۲۰۰ میلیون تومان بود.

پرداخت زکات در کاشان ۵۰ درصد افزایش یافت

وی افزود: زکات‌ها در هر محل و منطقه‌ای که جمع‌آوری شده، هزینه خواهد شد و برای مثال زکات یک روستا یا شهر به روستا و شهر دیگری انتقال داده نخواهد شد.

رییس ستاد زکات کاشان با بیان اینکه در چهار بخش و ۴۸ روستای این شهرستان ستاد شورای زکات تشکیل شده است، گفت: هدف از شکل‌گیری این شورا احیای زکات به عنوان واجب فراموش شده و شناسایی مودیان زکات و ساماندهی آنان است.

رییس کمیته امداد امام خمینی (ره) کاشان نیز تعدد موسسه‌ها و مرکزهای خیریه را از جمله مشکل‌های شهرستان بیان کرد و گفت: مسوولان به جای کمیت این موسسه‌ها باید به کیفیت آنها بپردازند.

امیرحسین شیخ استرکی با اشاره به نرم‌افزاری که کمیته امداد برای ساماندهی موسسه‌ها و مرکزهای خیریه طراحی کرده است، افزود: این نرم‌افزار با برخی دستگاه‌ها از جمله بهزیستی و کمیته امداد مرتبط است، قابلیت استعلام تمامی موارد ثبت اطلاعات مددجو و کمک‌های دریافتی دارد و از موازی‌کاری‌ها جلوگیری می‌کند.

وی ادامه داد: بسیاری از فرمانداری‌ها، موسسه‌ها و مرکزهای خیریه را موظف کرده‌اند تا از این نرم‌افزار استفاده کنند اما در کاشان که فرمانداری متولی آن است این الزام ایجاد نشده و به همین دلیل استقبالی از آن صورت نگرفته است. 

نماینده ولی فقیه و امام جمعه کاشان نیز در این نشست، زکات را یکی از پایه‌های تقویت اقتصاد در جامعه اسلامی دانست و اظهار داشت: با جمع‌آوری زکات می‌توان به تهیدستان و  قشرهای نیازمند کمک کرد.

آیت‌الله عباسعلی سلیمانی با تاکید بر لزوم توجه روحانیان مستقر در روستاها به امر تبلیغ زکات، ترویج فرهنگ این فریضه الهی و برگزاری منظم نشست‌ها را در کاشان خواستار شد.

به گفته وی، تعامل موثر و سازنده امامان جمعه، روحانیان، فرمانداری، حوزه‌های علمیه و مبلغان دینی و همت و تلاش شورای زکات کاشان  می‌تواند در افزایش میزان جمع‌آوری زکات بسیار تاثیرگذار باشد.

در این نشست، ستاد شورای زکات شهر کاشان نیز تشکیل و احکام اعضای آن اعطا شد.

بر این پایه، حجت‌الاسلام سیدحسام واجدی و حسن بخشنده امنیه شهردار به ترتیب به عنوان رییس و قائم مقام شورای زکات شهر کاشان معرفی شدند.

کاشان دارای ۲ اداره کمیته امداد امام خمینی (ره) در مرکز شهرستان و راوند است و در مجموع ۶ هزار و ۷۳۰ خانوار زیر چتر حمایتی این نهاد قرار دارند که نزدیک به ۶۵ درصد افراد زیرپوشش زنان سرپرست خانوار هستند.

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha