بیش از ۱۳۱ هزار حلقه چاه کشاورزی مجهز به کنتور فهام است

تهران- ایرنا- مدیرکل دفتر توسعه نظام‌های فنی، بهره برداری و دیسپاچینگ برق‌آبی کشور گفت: درحال حاضر از مجموع چاه‌های کشاورزی برق‌دار، بیش از ۱۳۱ هزار حلقه مجهز به کنتور فراسامانه هوشمند اندازه گیری و مدیریت انرژی (فهام) است.

به گزارش روز سه شنبه ایرنا از وزارت نیرو، «جواد حاجیانی» افزود: حدود ۲۸ هزار دستگاه از این نوع کنتور امسال روی این چاه‌ها نصب شده است.

وی ادامه‌داد: بر اساس آخرین آمار و اطلاعات، سهم چاه‌های برق‌دار نسبت به چاه‌های دیزلی در میزان برداشت آب زیرزمینی ۷۰ به ۳۰ درصد و مجموع اضافه برداشت از چاه‌های مجاز کشور در حدود ۳.۳ میلیارد متر مکعب است که بررسی و تحلیل‌ها نشان می‌دهد عمده این اضافه‌برداشت‌ها مربوط به چاه‌های مجاز برق‌دار بوده است، بنابراین کنترل این چاه‌ها با ابزارهای مدیریتی موجود (کنتورهای حجمی یا فهام) در اولویت برنامه‌ها قرار دارد.

مدیرکل دفتر توسعه نظام‌های فنی، بهره‌برداری و دیسپاچینگ برق‌آبی کشور گفت: بر اساس تحلیل انجام شده روی جامعه آماری، از چاه‌های برق‌دار کشاورزی کشور نزدیک به ۴۵ درصد از این چاه‌ها مازاد بر مصرف سالیانه مجاز پروانه، برق مصرف کردند، این در حالی است که ۲۰ درصد از چاه‌های مذکور، مصرف برق سالیانه آنها بیشتر از ۷۰ درصد (۱.۷ برابر) نسبت به میزان مجاز ثبت شده در پروانه است.

حاجیانی افزود: بخش‌های آب و برق با همکاری هم اقدام به استقرار و راه‌اندازی سامانه استعلام دو سویه در سطح کشور برای رصد و بهینه‌سازی مصرف آب و برق چاه‌های کشاورزی کردند.

وی ادامه‌داد: هم اکنون در حال انطباق و بررسی پرونده‌های مشترکان دارای چاه‌های برق‌دار با بخش برق هستیم و پیشرفت این مرحله در کشور نزدیک به ۶۰ درصد است؛ طوری که از مجموع چاه‌های برق‌دار، اطلاعات افزون بر ۱۵۵ هزار حلقه چاه در حوزه آب و برق منطبق شده و قابل رهگیری از طریق سامانه است.

این مسوول وزارت نیرو خاطرنشانکرد: از مجموع حدود ۲۴۸ هزار حلقه چاه برق‌دار در کشور، بیش از ۱۹۹ هزار حلقه چاه در بخش کشاورزی فعال بوده و از ابتدای سال تاکنون نیز حدود ۲ هزار چاه دیزلی برق‌دار شده است.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار اقتصاد

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha