کره جنوبی قرارداد موشکی ۳.۵ میلیارد دلاری با امارات متحده عربی امضا کرد

تهران- ایرنا - در سفر رئیس جمهوری کره جنوبی به امارات متحده عربی و در راستای تقویت پیوندهای دفاعی میان دو کشور، قرارداد فروش موشک های زمین به هوای کره ای به امضا رسید.

به گزارش روز دوشنبه ایرنا از خبرگزاری «یونهاپ» کره جنوبی، «مون جائه این» رئیس جمهوری کره جنوبی پس از دیدار با «شیخ محمد بن رشید المکتوم » نخست وزیر امارات در «دوبی» تفاهم نامه ای برای خریداری موشک های میان بُرد سیستم دفاعی کره جنوبی از سوی امارات متحده عربی به ارزش ۳.۵ میلیارد دلار امضا کردند. 

هنوز جزئیات بیشتر و یا اظهار نظری از سوی امارات متحده  درباره این قرارداد منتشر نشده است. وزیر دفاع امارات نوامبر گذشته در توئیتی از برنامه ای برای خرید موشک های زمین به هوا از کره جنوبی خبر داده و آنرا "تشکیلاتی جهت افزایش ظرفیت و توان نیروی هوایی ملی "معرفی کرده بود. سیستم دفاع هوایی پیشرفته مذکور به شکلی طراحی شده است تا موشک ها را در ارتفاع زیر ۴۰ کیلومتری ردیابی کند.

نخست وزیر امارات با انتشار عکسی از دیدار با رئیس جمهوری کره جنوبی گفت، امارات متحده عربی به دنبال دستیابی به  "شراکت اقتصادی استراتژیک جامع" با کره جنوبی که یکی از مهم ترین واردکنندگان نفت خام و سرمایه گذاران در پروژه های انرژی می باشد، است. 

برپایه این گزارش، دو طرف بر تقویت همکاری های دفاعی در یک دهه گذشته با اشاره به اعزام گروهی از نیروهای ویژه نخبه که برای آموزش سربازان اماراتی که در کشورهای آسیایی موضوعی بدیع در سال های گذشته بود، تاکید کردند. 

در عین حال امارات متحده عربی از عدم صدور ویزا برای کارگران کره شمالی به این کشور به دلیل تحریم های آمریکا نیز خبر داد. 

بدین ترتیب از زمان برگزاری نمایشگاه دوبی ۲۰۲۰ که در آن کره جنوبی غرفه متنوعی را به رخ کشیده بود تا دستاوردهای تکنولوژی خود را نشان دهد، «مون جائه این» با ستایش از این رویداد وعده داده بود تا کشورها از نسل ها و مرزهای ملی فراتر رفته و با یکدیگر به سوی پیشرفت بروند.

رئیس جمهوری کره جنوبی که روز شنبه به کانون ملی منطقه ای دوبی رفته بود، از سوی وزیر انرژی امارات متحده مورد استقبال قرار گرفت. براساس داده های مرکز اطلاعات انرژی آمریکا در سال ۲۰۱۹ امارات متحده عربی تامین کننده ۸ درصد از واردات نفت برای «سئول» بوده است. این درحالی است که سئول نه تنها خریدار نفت از امارات است بلکه شرکت های کره جنوبی در توسعه میدان های نفتی امارات نیز فعالیت می کنند و اولین نیروگاه هسته ای امارات «باراکاه» را ساخته اند. 

اواخر سال گذشته نیز طی سفر وزیر بازرگانی کره جنوبی به امارات، هر دو کشور مذاکراتی را در راستای توافق تجارت جدید دوجانبه که شامل توافقنامه هایی برای توسعه منابع انرژی پاک بود انجام داده بودند.

به گفته دفتر ریاست جمهوری کره جنوبی امروز رئیس جمهوری این کشور در ادامه مذاکرات مذکور با هئیتی از بازرگانان اماراتی در زمینه سوخت های هیدروژنی ملاقات کرد. 

این مقام کره جنوبی در ادامه سخنانش  با کارگروه بازرگانان در دوبی خاطرنشان کرد: « روند حذف انرژی های فسیلی قطعا بسیار دشوار است اما دو کشور با توسعه و بهبود صنعت هیدروژنی از طریق همبستگی و همکاری می توانند برآن فائق آیند.» او همچنین افزود سئول برای توسعه سیستم حمل و نقل عمومی با انرژی هیدروژنی به امارات کمک خواهد کرد.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار جهان

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha