کرونا عامل تشدید نابرابری در جهان

تهران - ایرنا - سازمان بین‌المللی مبارزه علیه فقر «آکسفام» در گزارش جدید خود اعلام کرد در حالی‌که وضعیت درآمد ۹۹ درصد از جمعیت جهان در دوره همه‌گیری بیماری کووید-۱۹ بدتر شده است، ثروت ۱۰ نفر از ثروتمندترین افراد جهان در دوره کرونا دو برابر شده است.

به گزارش روز دوشنبه ایرنا به نقل از خبرگزاری افه اسپانیا، آکسفام در این گزارشی انتقادی که بر اساس داده‌های منابع مختلف از جمله بانک جهانی به دست آمده است، از افزایش ده ثروت برتر جهان از ۷۰۰ میلیارد دلار به حدود ۱.۵ تریلیون دلار در طول تقریبا دو سال گذشته خبر داد.

مجله فوربس در گزارشی اعلام کرد که تا ۳۰ نوامبر ۲۰۲۱ (۹ آذر) ایلان ماسک (رئیس تسلا و اسپیس ایکس)، جف بزوس (آمازون)، برنارد آرنو (رئیس گروه تشریفات فرانسوی)، بیل گیتس و استیو بالمر (مدیران عامل سابق مایکروسافت)، لری الیسون (مدیرعامل سابق اوراکل)، لری پیج و سرگئی برین (بنیانگذاران گوگل)، مارک زاکربرگ( فیس بوک)  و وارن بافه (سرمایه گذار آمریکایی)، ثروتمندترین افراد جهان بوده اند که از مارس ۲۰۲۰ (اسفند ۹۸) تا کنون، بیش از ۸۲۱ میلیارد دلار افزایش سرمایه داشته اند.

این سازمان غیر دولتی در گزارش خود با عنوان «نابرابری می‌کُشد»  تاکید می‌کند که گروه میلیونرهای جهانی، ثروت خود را حدود پنج تریلیون دلار افزایش داده‌اند که این رقم بالاترین افزایشی است که تا کنون ثبت شده است.

آکسفام اعلام کرد همزمان با افزایش سرمایه یک میلیونر در هر ۲۶ ساعت، ۹۹ درصد از مردم جهان فقیرتر شدند و ۱۶۰ میلیون نفر دیگر بیشتر در فقر فرو رفتند.

آکسفام همچنین تاکید کرد نابرابری اقتصادی و اجتماعی به دلیل عدم دسترسی به مراقبت‌های بهداشتی، قرار گرفتن در معرض خشونت‌های جنسیتی، گرسنگی و بحران آب‌وهوایی منجر به مرگ روزانه دست‌کم ۲۱ هزار نفر و یا یک نفر در هر چهار ثانیه می‌شود.  

این سازمان غیر دولتی هچنین تصریح کرد همه‌گیری کووید-۱۹ سبب شده تا زنان در سال ۲۰۲۰، حدود ۸۰۰ میلیارد دلار درآمد از دست داده و با ۱۳ میلیون موقعیت شغلی کمتر مواجه شوند. تخمین زده می‌شود که درآمد به دست‌آمده توسط ۲۵۲ مرد، بیش از درآمد یک میلیارد زن در آفریقا، آمریکای لاتین و کارائیب است.

آکسفام در این گزارش با اشاره به اینکه همه‌گیری کرونا در جوامع به اقلیت‌های قومی بیشتر آسیب رسانده است، می‌نویسد شهروندان بنگلادشی‌الاصل در انگلیس، پنج برابر بیشتر از سفیدپوستان در معرض خطر مرگ بر اثر کرونا قرار دارند. در برزیل نیز سیاهپوستان، ۱/۵ برابر بیشتر در معرض خطر مرگ ناشی از این بیماری هستند.  

آکسفام خاطرنشان می‌کند که با وجود هزینه‌های بالای مبارزه با ویروس کرونا، دولت‌های کشورهای توسعه‌ یافته، مالیات بر درآمدهای بالا را افزایش نداده‌اند و در عوض کالاهای عمومی مانند فناوری واکسن را در بخش خصوصی نگه داشته‌اند و کسب و کار انحصاری را تشویق کرده‌اند.

طبق این گزارش، دولت‌های کشورهای ثروتمند باید قوانین مالکیت معنوی را کاهش دهند تا کشورهای بیشتری بتوانند واکسن تولید کنند.

افزایش نابرابری و بی عدالتی در جهان، میراث قبل از پایان همه‌گیری کووید-۱۹ است؛ کرونا روند نابرابری در جهان را تسریع کرده به طوری که شکاف میان اقشار فرادست و فرودست جوامع مختلف در جهان از آغاز قرن بیستم تا کنون هرگز به این میزان نبوده است.

بر اساس یک مطالعه کلان تهیه شده توسط موسسه «آزمایشگاه نابرابری جهانی»  (World Inequality Lab) که روزنامه ال پائیس اسپانیا به آن دسترسی داشته است، در دو سال گذشته، روند تمرکز درآمد و ثروت که از دهه ۸۰ میلادی آغاز شده است، شتاب گرفت. «لوکاس چانسِل» که هدایت این تحقیقات را بر عهده دارد، می‌گوید: ما شاهد جهانی قطبی‌تر هستیم. کووید۱۹، پدیده ظهور میلیاردرها را تشدید کرده و فقر بیشتری بر جای گذاشته است.  

این موسسه معتبر فرانسوی با استناد به ادله و شواهد اطمینان می‌دهد که با موج سیاست‌های مقررات‌زدایی و خصوصی‌سازی که از دهه ۸۰ تا کنون تشدید شده است، روند نابرابری در درآمد و ثروت برای یکسال دیگر حاکم خواهد بود. در دو دهه اخیر، فاصله میان درآمد نیروی کار و سرمایه ای که ۱۰ درصد از ثروتمندترین و ۵۰ درصد از فقیرترین جمعیت جهان دریافت کرده اند، دو برابر شده است. همچنین تمرکز ثروت به اندازه‌ای نابرابر پیش رفته است که در حال حاضر ۱۰ درصد از قدرتمندترین افراد، سه چهارم از کل ثروت جهان را در اختیار دارند.  

ال پائیس با اشاره به این نکته در این گزارش که «هر چه یک شهروند ثروتمندتر باشد، ثروت او بیشتر می‌شود» نوشته است: از دهه ۹۰ میلادی، ۰.۰۱ درصد از ثروتمندترین افراد جهان شاهد رشد سالانه پنج درصدی ثروت خود بوده اند. ۰.۰۰۱ درصد از ثروتمندترین‌ها شاهد افزایش ثروت ۵.۹ درصدی و ۰.۰۰۰۰۱ درصد، افزایش حدود ۸.۱ درصدی بوده اند.

سرخط اخبار جهان

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha