مقام اقتصادی روس: سفر رئیسی به مسکو به تعمیق همکاری های دو کشور کمک می کند

مسکو - ایرنا- «ولادیمیر اوبیدنوف» رئیس شورای تجاری روسیه و ایران در اتاق بازرگانی و صنایع این کشور معتقد است که سفر سید ابراهیم رئیسی رئیس جمهوری اسلامی ایران به توسعه مناسبات اقتصادی دو کشور کمک می کند و مذاکرات وی با پوتین گام مهمی برای تعمیق همکاری ها بین دو کشور خواهد بود.

 اوبیدنوف روز دوشنبه در گفت و گوی اختصاصی با خبرنگار ایرنا، با اشاره به سفر آتی سید ابراهیم رئیسی رئیس جمهوری اسلامی ایران به مسکو و با بیان اینکه این سفر اهمیت فراوان دارد، اظهار کرد: ۲۱ سال پیش ایران و روسیه معاهده  «اساس روابط متقابل و اصول همکاری ایران و روسیه» را امضا کردند.   

وی افزود: روابط ایران و روسیه در اجلاس تاشکند (دیدار سران ایران و روسیه) در سال ۲۰۱۳میلادی تحرک تازه یافت و به سطح مشارکت راهبردی رسید. مذاکرات آتی سید ابراهیم رئیسی و ولادیمیر پوتین روسای جمهوری ایران و روسیه در مسکو گام مهم دیگری در مسیر توسعه و تعمیق همکاری های دو کشور خواهد بود و ما این انتظار را از دیدار رئیسی از مسکو داریم.  

 مقام روس گفت: دیدار ابراهیم رئیسی رئیس جمهوری ایران از مسکو برای توسعه مشارکت راهبردی دو کشور اهمیت فراوان دارد و بدون شک مسائلی که در دستورکار مذاکرات پوتین و رئیسی قرار دارد برای دورنمای همکاری های دو کشور نقش کلیدی دارند.  

همکاری های دفاعی تنها حوزه سطح عالی روابط ایران و روسیه نیست 

رئیس شورای تجاری روسیه و ایران، گفت: می خواهم تاکید کنم همکاری های دفاعی ایران و روسیه تنها حوزه در سطح عالی روابط ایران و روسیه نیست و دو کشور در عرصه های مختلف تعامل گسترده دارند.  

 اوبیدنوف تصریح کرد: نمونه بارز این گونه همکاری ایران و روسیه احداث نیروگاه هسته ای بوشهر و نیز توسعه روابط بازرگانی میان دو کشور و همکاری مسکو و تهران در عرصه بین المللی است.  

وی با بیان اینکه تعداد زیادی از حوزه های همکاری های ایران و روسیه، سودمند و دارای دورنمای خوب هستند، اظهار کرد: بخش های انرژی، حمل و نقل، ارتباطات، کشاورزی، بازرگانی ازجمله این حوزه ها هستند.  

 رئیس شورای تجاری روسیه و ایران خاطر نشان کرد: با توسعه روابط ایران و روسیه در این عرصه ها، نه فقط روابط دو کشور را متنوع می کنیم بلکه بطور همه جانبه روابط بازرگانی دو کشور را گسترش می دهیم.   

وی افزود: بدون شک در دیدار سران دو کشور وضع همکاری های اقتصادی و بازرگانی دو کشور بررسی خواهد شد و دو طرف مواضع خود را ازجمله درباره حوزه های دارای فرصت مناسب برای توسعه همکاریها هماهنگ خواهند کرد.  

اوبیدنوف معتقد است که توافق هایی که در دیدار روسای جمهوری ایران و روسیه بدست خواهد آمد در شانزدهمین نشست کمیسیون دولتی همکاری های اقتصادی و بازرگانی دو کشور که تاریخ ان در آینده نزدیک تعیین می شود، مطرح خواهد شد.

 رئیس شورای تجاری روسیه و ایران در ادامه مصاحبه با اشاره به احتمال توافق نهایی درباره برجام در مذاکرات وین اظهار داشت: بدون شک دراین صورت، اقتصاد ایران تحرک تازه برای توسعه خواهد یافت و پیشرفت می کند.

 اوبیدنوف، با بیان اینکه روسیه شریک مطمئن ایران بوده و همینک نیز چنین شریکی است، اضافه کرد: ما ضرب المثل قدیمی داریم که می گوید دوست قدیمی بهتر از دوستان جدید است.

وی افزود: روسیه دوست دیرینه ایران است و این دوستی از بوته آزمون و با امور و اقدامات مشترک با موفقیت بیرون آمده است.  

 رئیس شورای تجاری روسیه و ایران، خاطرنشان کرد که دو کشور از رویدادها و فراز و نشیب های روابط دوجانبه در سه دهه اخیر بویژه در سالهای اخیر درس عبرت گرفته و با تجربیات بیشتری می توانند، ساختار همکاریهای خود در عرصه های مختلف بویژه در حوزه های اقتصادی و بازرگانی را متنوع کرده و گسترش دهند و شرایط برای اقدامات موثر در این عرصه فراهم است.

اوبیدنوف گفت: امیدواریم امیدهای برای گسترش هرچه بیشتر روابط ایران و روسیه به سفر رئیس جمهوری ایران براورده شود و شاهد شکوفایی همکاری های دو کشور در عرصه های مختلف باشیم.   

اخبار مرتبط

سرخط اخبار جهان

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha