ناتو خواستار تداوم مذاکره با روسیه درباره اوکراین شد

تهران-ایرنا- همزمان با تحرکات اخیر ناتو باهدف تحت فشار قرار دادن روسیه و فضاسازی های غرب و اوکراین علیه مسکو و تکرار این ادعا که روسیه قصد حمله به اوکراین را دارد، دبیرکل ناتو خواستار ادامه مذاکرات با روسیه در مورد مسائل جاری مرتبط با اوکراین شد.

به گزارش روز دوشنبه ایرنا به نقل از خبرگزاری تاس، "ینس استولتنبرگ" تاکید کرد که سازمان پیمان آتلانتیک شمالی (ناتو) و روسیه باید در مسیر مذاکره در مورد اختلافات و تنش های فیمابین گام بردارند.

دبیرکل ناتو  افزود: ما پیشنهادهای مان را در مسیر مذاکره و تعامل با روسیه درباره یکسری مسائل مهم از جمله امنیت اروپا و مسئله اوکراین بر روی میز گذاشته ایم.

استولتنبرگ خاطر نشان کرد: معتقدیم که نشستن پشت میز مذاکره با روسیه و رایزنی در مورد مسائل مختلف امری مهم به شمار می رود.

این اظهارات دبیرکل ناتو در حالی مطرح شده است که روسیه بارها تاکید کرده از جمله اهداف گسترش ناتو به سوی شرق اروپا، تضعیف روسیه است. مسکو از ناتو خواسته در مسیر گسترش نزدیک مرزهای روسیه گام برندارد که غیر این صورت کرملین این اقدام ناتو را تهدیدی جدی خواهد دید.

وزارت امور خارجه روسیه ماه گذشته، فهرستی از خواسته‌های خود برای آمریکا و ناتو را پیش از مذاکرات ارائه ‌کرد. روسیه از آمریکا و ناتو خواسته که اوکراین را به عضویت ناتو درنیاورند و سطح نیروهای نظامی در شرق اروپا را کاهش دهند. مسکو همچنین از آمریکا خواسته است که هیچ پایگاه نظامی در کشورهایی که اعضای سابق اتحاد جماهیر شوروی بوده و بخشی از ناتو نیستند، احداث نکند؛ آمریکا با هیچ کدام از این درخواست ها موافقت نکرده است.

 آمریکا و متحدانش اخیرا ادعاهایی را در مورد تصمیم روسیه برای اقدام علیه اوکراین مطرح کرده اند که روسیه به شدت این ادعاها را تکذیب کرده است.

استقرار نیروهای نظامی سوئد در نزدیک روسیه

در همین حال منابع خبری اروپایی از استقرار نیروهای نظامی سوئد در جزیره گاتلند در نزدیک ترین نقطه ممکن به روسیه خبر می دهند. سوئد اگرچه عضو ناتو نیست اما روابط و همکاری های نزدیک با این ائتلاف نظامی دارد.

جزیره گاتلند، منطقه ای راهبردی واقع در دریای بالتیک و نزدیک به روسیه است.

هفته پیش «پتر هالتکویست»   (Peter Hultqvist) وزیر دفاع سوئد مدعی شد روسیه امنیت اروپا را تهدید می کند.

برچسب‌ها

سرخط اخبار جهان

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha