اختلافات مرزی و مبارزه با تروریسم؛ دستور کار سفر هیات بلندپایه پاکستان به افغانستان

اسلام‌آباد-ایرنا- مشاورامنیت ملی پاکستان قرار است فردا در راس یک هیات بلندپایه سیاسی-امنیتی به افغانستان سفر کند،بازدیدی که دستورکارآن بررسی اختلافات مرزی دو کشورپس ازاعتراض طالبان به طرح حصارکشی،مبارزه با تروریسم،وضعیت انسانی در افغانستان و ابلاغ پیام عمران‌خان به حاکمیت دولت موقت طالبان عنوان شد.

به گزارش ایرنا، رسانه‌های پاکستان روز دوشنبه به نقل از منابع رسمی این کشور اعلام کردند که «مُعید یوسف» مشاور امنیت ملی به دستور نخست وزیر پاکستان فردا دوشنبه سفر رسمی دو روزه به کابل انجام خواهد داد.

این سومین سفر یک هیات بلندپایه از پاکستان به کابل از زمان تسلط طالبان بر افغانستان در تابستان امسال محسوب می‌شود. پیشتر رئیس دستگاه اطلاعات و امنیت پاکستان و وزیر امور خارجه این کشور برای رایزنی با دولت موقت طالبان به کابل سفر کرده بودند.

منابع رسمی به روزنامه پاکستانی «اکسپرس تریبیون» گفتند: دستور کار سفر مشاور امنیت ملی به کابل پرداختن به وضعیت انسانی در افغانستان، راهکار توسعه روابط دو کشور، نحوه کمک به مردم افغانستان، آگاهی از خواسته‌های دولت موقت طالبان و مهم‌تر پرداختن به اختلافات مرزی دو کشور پس از اعتراض طالبان به تداوم حصارکشی مرزهای مشترک توسط ارتش پاکستان خواهد بود.

مبارزه با تروریسم و مطرح کردن آخرین تحولات مرتبط با مذاکره دولت اسلام‌آباد با عناصر وابسته به گروه تروریستی تحریک طالبان پاکستان، با مقامات طالبان افغانستان نیز در دستور کار مشاور امنیت ملی پاکستان قرار خواهد داشت.

حصارکشی مرزهای مشترک با افغانستان از سوی ارتش پاکستان همچنان یک اختلاف پابرجا میان دو کشور است، هرچند اسلام‌آباد آن را کم اهمیت جلوه می‌دهد اما رهبران طالبان هنوز هم علیه این طرح موضع گیری کرده‌اند.

مشاور امنیت ملی پاکستان قرار است در کابل پیام ویژه عمران‌خان نخست وزیر این کشور را به رهبران طالبان ابلاغ کند. این درحالی است که اظهارات اخیر نخست وزیر پاکستان درباره اعزام نیروی فنی به افغانستان واکنش‌های شدیدی در این کشور به دنبال داشته است.

وزیر کشور پاکستان هفته گذشته اعلام کرد که ۲ هزار و ۶۰۰ کیلومتر مرزهای مشترک این کشور با افغانستان حصارکشی شده و تنها ۲۱ کیلومتر از آن باقی مانده که پس از اعتراض طالبان قرار است این بخش نیز با تفاهم دو کشور تکمیل شود.

ارتش پاکستان پیشتر به صراحت اعلام کرد که هیچ مصالحه‌ای درباره طرح حصارکشی نخواهد داشت و این سازوکار مرزی موجود میان دو کشور همسایه باقی خواهد ماند.

اواخر آذرماه «امیرخان متقی» سرپرست وزارت امور خارجه طالبان برای شرکت در اجلاس اضطراری وزیران امور خارجه سازمان همکاری اسلامی درباره اوضاع افغانستان به اسلام‌آباد سفر کرد.

متقی، ۲۰ آبان ماه امسال نیز به دعوت دولت پاکستان سفر رسمی به اسلام‌آباد انجام داد.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار جهان

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha