ارائه «گذرنامه واکسن» برای استفاده از خدمات عمومی در فرانسه اجباری می شود

تهران- ایرنا- مجلس ملی فرانسه با ۲۱۵ رای موافق، لایحه ای را قانونی کرد که بر پایه آن شهروندان این کشور به منظور استفاده از خدمات اماکن عمومی سرپوشیده ناگزیر به ارائه "گذرنامه واکسن" هستند.

به گزارش روز دوشنبه ایرنا از روزنامه فرانسوی «لو فیگارو»، پس از دو هفته پر تلاطم بحث موافقان و مخالفان در جلسات دو مجلس ملی و سنا و شکل گیری چند تجمع اعتراض آمیز از سوی مخالفان سرانجام روز یکشنبه ( ۱۶ژانویه/۲۶ دی ماه) لایحه جایگزین شدن گذرنامه واکسن به جای گواهی سلامت (تست منفی کرونا) برای برخورداری از خدمات عمومی و حضور در اماکن سرپوشیده و خدمات تفریحی تصویب شد. این قانون که متن آن به دلیل درخواست احزاب چپگرا برای بازبینی در شورای قانون اساسی فعلا منتشر نمی شود، ۵۸ رای مخالف و ۷ ممتنع داشت.

مجلس ملی فرانسه با احتساب جلسه نهایی دیروز در مجموع ۳۵ ساعت را به بررسی این لایحه اختصاص داد. همچنین "الیویه وران" وزیر بهداشت که گفته می شود از روز پنجشنبه به کرونا مبتلا شده در جلسه دیروز حاضر نشد.

روز شنبه مجلس سنا که احزاب راستگرا در آن اکثریت را در اختیار دارند به این لایحه رای داده بود اما باید در نهایت در مجلس ملی به تصویب نهایی می رسید. احزاب چپ نیز با تاکید بر احتمال مغایرت این قانون با «اصل آزادی های فردی» ارجاع این مصوبه را به شورای قانون اساسی خواستار شدند.

در حالی که روزانه به طور متوسط ۳۰۰ هزار مورد جدید ابتلا به کرونا در فرانسه ثبت می شود، دولت این کشور امیدوار است پس از بررسی این لایحه در شورای قانون اساسی آن را از ۲۰ ژانویه (۳۰ دی ماه) به اجرا بگذارد.

با اجرای این طرح از این پس فرانسویان باید برای دسترسی به فعالیت های تفریحی، رستوران ها، نمایشگاه ها یا سیستم حمل و نقل عمومی بین منطقه ای، گواهی تزریق واکسن ارائه کنند و دیگر آزمایش منفی کرونا موسوم به گواهی سلامت برای دسترسی به امکانات و خدمات بهداشتی کافی نخواهد بود. همچنین ارائه گذرنامه واکسن برای افراد بالای ۱۶ سال اجباری است و برای سن ۱۲ تا ۱۵ سال نیز ارائه گواهی سلامت کفایت می کند.

ارائه «گذرنامه واکسن» برای استفاده از خدمات عمومی در فرانسه اجباری می شود

به گزارش ایرنا، در هفته های اخیر با تندتر شدن لحن «امانوئل مکرون» رئیس جمهوری فرانسه خطاب به مخالفان واکسن و نیز مطرح شدن بررسی این لایحه در مجلس، اعتراض ها به محدودیت های کرونایی نیز افزایش یافته است. این در حالی است که اقدامات خشونت بار این معترضان نیز پرتعداد شده است. در اعتراضات روز شنبه پاریس گروهی از معترضان به دو خبرنگار خبرگزاری فرانسه حمله کرده و با ماموران حفاظت از آنان درگیر شدند. نمایندگان مجلس و سایر مسئولان رسمی نیز از آتش این خشم در امان نمانده اند. رسانه های فرانسه خبر داده اند که از ابتدای سال ۲۰۲۲ میلادی ۶۰ مورد شکایت نمایندگان مجلس که مورد توهین یا تعرض فیزیکی مخالفان واکسن قرار گرفته اند، ثبت شده است.

منابع خبری شمار فرانسویانی را که هنوز برای تزریق واکسن اقدام نکرده اند، پنج میلیون نفر عنوان کرده اند. این در حالی است که فرانسه از ابتدای سال ۲۰۲۲ با افزایش قابل توجه آمار مبتلایان به کرونا و بیماران بستری در بیمارستان ها مواجه شده است.

 از یک سال گذشته و آغاز روند واکسیناسیون در فرانسه تا کنون ۵۳ میلیون نفر دستکم یک دز واکسن را دریافت کرده اند و ۲۵ میلیون و ۵۰۰ نفر آنان در هفته های اخیر با تزریق دز سوم، از ایمنی بهتری در مقابل ویروس کرونا برخوردار شده اند.

سرخط اخبار جهان

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha