روزنامه صبح کابل: فقر و گرسنگی میراث آمریکا در افغانستان

کابل - ایرنا - روزنامه صبح کابل در گزارشی نوشت: هرج و مرج، آشفتگی، گرسنگی و فقر افغانها میراث حضور ۲۰ ساله آمریکا در این کشور است و هم اکنون میلیون ها افغان با قحطی و خطر مرگ مواجه هستند.

به گزارش ایرنا، این روزنامه امروز (دوشنبه ) در گزارشی با اشاره به  تبعات اشغال افغانستان  توسط نیروهای نظامی  غربی و  آمریکا اضافه کرد امریکا به  رغم هزینه  کردن چند میلیارد دلار در افغانستان ارمغانی به جز فقر، افزایش  گروههای تروریستی ،قاچاق مواد مخدر و  قحطی در این کشور نداشته است .

براساس  گزارش این  نشریه کابل ،امریکا که منشا  اصلی بی ثباتی ،هرج و مرج و فقر در افغانستان است پس از دو  دهه بدون هیچ برنامه ای از  افغانستان فرار کرد و  برخلاف شعارهایی که  داده بود مردم  افغانستان را تنها  گذاشت .

سازمان برنامه جهانی غذای ملل متحد یا  (WFP) و سایر نهادهای سازمان ملل متحد تخمین زده اند که بیش از ۲۲ میلیون نفر از ۳۶ میلیون جمعیت افغانستان در زمستان امسال با فقر و گرسنگی شدید مواجه خواهند بود.

در همین حال از استان قندهار در جنوب افغانستان که مرکز اصلی قدرت طالبان محسوب می شود، گزارش شده است که ۷۵ کودک بر اثر سوء تغذیه و گرسنگی جان  باخته اند.

رسانه‌های محلی استان قندهار امروز دوشنبه به نقل از مسوولان بیمارستان «میرویس» قندهار اعلام کرده اند که از اول سال ۱۴۰۰ تاکنون یکهزارو ۹۵۰ کودک مواجه با سوء تغذیه به این بیمارستان مراجعه کرده اند که تاکنون ۷۵ تن آنها جان باخته اند.

سازمان نجات کودکان نیز هفته گذشته در گزارش تازه خود گفته بود که ۷۰۰هزار بیمار دیگر بر کودکان مبتلا به سوء تغذیه در افغانستان افزوده شده و مجموع کودکان دارای سوء  تغذیه که ۳.۲ میلیون نفر اعلام کرده بود اکنون به  ۳.۹ میلیون رسیده است.

برساس گزارش این  سازمان ،جان یک میلیون  کودک در صورت نرسیدن کمک فوری با تهدید  مرگ مواجه  است.

سرخط اخبار جهان

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha