همسر شهیدی که حامی ۳۰ کودک یتیم است

تهران - ایرنا - همسر شهیدی که حامی ۳۰ کودک یتیم است، می‌گوید: همسر شهید بودن مسئولیت سنگینی دارد؛ وقتی می‌دانی همسرت از جان خودش برای دفاع از وطنش گذشته تا مردم در امان باشند. همسر شهید همان است که او را بدرقه کرده اما چشم به راه و دعاگو مانده است و به نیابت از او کار خیر انجام می‌دهد.

به گزارش ایرنا از پایگاه اطلاع‌رسانی کمیته امداد، «عقیله» بانویی است که همسرش سال ۶۲ در عملیات والفجر ۱ در فکه شهید شد اما ایثار و فداکاری او با شهادت به پایان نرسید؛ حالا چند سالی است که همسر بخشی از کارهای نیکوکاری و حمایت و کمک به ایتام را به نیابت از این شهید والامقام انجام می‌دهد و حامی ۳۰ فرزند یتیم شده است.

سالروز وفات ام‌البنین مادر گرامی علمدار کربلا حضرت ابوالفضل العباس  (سیزدهم جمادی‌الثانی مطابق با ۲۶ دی ماه) به نام روز تکریم از مادران و همسران شهدا نام گذاری شده است.

همسر شهید درباره خودش و اینکه چطور حامی ایتام کمیته امداد شد، می‌گوید: چند سال پیش در نماز جمعه همزمان با ماه مبارک رمضان در محمدشهر کرج، از طریق نیروهای کمیته امداد با طرح اکرام ایتام و محسنین آشنا شدم و متوجه شدم که من هم می‌توانم حامی ایتام باشم. همان روز پنج فرزند یتیم را برای تحت حمایت گرفتم و شکر خدا به مرور و در حد توانم حمایت از بچه‌های بیشتری را بر عهده گرفتم.  

وی افزود: من یک پسر به یادگار از همسر شهیدم دارم که یاد و نام همسرم را همیشه برای من زنده نگه می‌دارد. روحیه ایثار را از پدرش به ارث برده و چند سال قبل بود که یکی از ایتام کمیته امداد را به حمایت درآورد و این در حالی بود که آن زمان حتی شغل و درآمدی هم نداشت.

عقیله آثار حضور ایتام در زندگی خودش را ارزشمند عنوان کرده و می‌گوید: نمی‌توان از کنار درخواست کمک به سادگی گذشت این به عقیده و قلب هر فردی بستگی دارد. برخی به توان مالی خودشان توجه می‌کنند اما من فکر می‌کنم خیرخواهی فطری است و در وجود هر کسی هست و همه دوست دارند کمک کنند. ممکن است برخی توان مالی کمک کردن نداشته باشند و یا برعکس کسی توان مالی داشته باشد اما روحیه کمک کردن نداشته باشد که باید جرقه‌ای در قلبش زنده شود.

وی یادآور می‌شود: در محمدشهر خیریه‌هایی برای کمک به مردم ایجاد شده و خدا را شکر می‌گویم قبلا به این خیریه‌ها در حد توانم کمک می‌کردم و به لطف خدا و مردم به دلیل‌ آنکه از قدیم در این منطقه بودم، مردم اعتماد دارند و کمک‌هایی را به امانت به من می‌رساندند تا به افراد نیازمند برسانم و کماکان این روال وجود دارد اما با فعالیت خوب مراکز نیکوکاری کارم کم‌تر شده است.

همسر شهید کمک کردن به ایتام را به عقیده و باور افراد مرتبط می‌داند در مورد برکات حامی ایتام بودن ادامه می‌دهد: وقتی خداوند می‌گوید در راه من هر کمکی انجام دهی من ده برابر به تو می‌دهم و مسلما وعده خدا حق است و من اثرات خیرخواهی را در زندگی خودم دیدم که لزوما مادی نیست و آثار معنوی ارزشمندی دارد. خداوند خیرخواهی‌های بسیاری در مسیر زندگی‌ام قرار داده که اینها را نتیجه و برکت کمک کردن می‌دانم.

همسرم قبل از شهادت به زلزله‌زدگان کمک کرد

«عقیله» با یادآوری خاطرات زندگی با همسر شهیدش و نیکوکاری وی می‌گوید: زندگی من و همسرم کمتر از ۶ ماه به طول انجامید و در همین مدت از زندگی مشترک ما ۴۰ روز جبهه بود که به شهادت او ختم شد، در آن سال زلزله رخ داده بود و وسیله گرمایش خانه‌ها علاء‌الدین و چراغ والور بود که همسرم گفت ما ۲ چراغ داریم و یکی را اهداء کنیم و همین طور بین ساعت مچی و ساعت روی طاقچه هم یکی را انتخاب کرد و می‌گفت از هر وسیله یکی نگه داریم کافی است و یا رختخواب هم اضافه داشتیم که برای اهدا به مردم زلزله‌زده برد.

خانه ما یک اتاق از خانه پدری شهید بود

وی از ساده‌زیستی با همسر شهیدش می‌گوید: ما خودمان در یک اتاق زندگی می‌کردیم و آن زمان رسم بود که عروس در خانه مادر شوهر زندگی کند، خانه پدری همسرم ۲ اتاق داشت و که یک اتاق دیگر هم خانه برادر همسرم و همسر او بود و اینطور زندگی‌ها در کنار هم بود، زندگی من و همسرم کوتاه بود و او سال ۶۲ شهید شد و پسرم هفت ماه بعد از شهادت همسرم به دنیا آمد؛ پسرم حالا یک دختر ۵ ساله و یک پسر یک ساله دارد. خدا را شکر می‌کنم که همسرم را در زندگی من قرار داد تا روحیه ایثار و فداکاری را به ما بیاموزد، خودش با ایثار جان و برای ما که توفیق شهادت نداشتیم با ایثار مال و کمک به ایتام.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار فرهنگ

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha