پیشکسوت شبیه‌خوانی به خاک سپرده شد

تهران- ایرنا- پیکر عباسعلی سعیدی ولاشانی پیشکسوت شبیه خوانی و از آخرین بازماندگان تعزیه ایران امروز با حضور هنردوستان در اصفهان تشییع و به خاک سپرده شد.

علی سعیدی از شاگردان هنرمند و خواننده موسیقی سنتی عباسعلی سعیدی ولاشانی در گفت وگو با خبرنگار ایرنا با تایید خبر درگذشت این پیشکسوت اظهار داشت: وی روز گذشته ۲۵ دیماه ۱۴۰۰ دار فانی را وداع گفت و پیکر وی امروز در اصفهان به خاک سپرده شد.

عباسعلی سعیدی ولاشانی متولد مهرماه ۱۳۰۵ بود و از ۱۰ سالگی تحت آموزش مرشد علی جعفری دینانی ردیف دان و سازنده پیش واقعه های تعزیه قرار گرفت.

شاگرد این هنرمند افزود: مرحوم در سال ۱۳۳۷ همکاری خود را با رادیو اصفهان آغاز کرد که در همین حین بنابر شرایط شغلی، به شیراز منتقل و در رادیو ارتش به اجرای آواز پرداخت. صدای وی یکی از صداهای بی‌نظیر، دارای احساس، طنین، و با یک گام تمام است که کمتر خواننده‌ای دارای چنین شرایط صدایی می باشد.

استاد عباسعلی سعیدی ولاشانی از پیشکسوتان فعال در عرصه موسیقی تعزیه ایران بود که سبک و نغمات خاص و ویژه تعزیه خود را داشتند. از شاگردان این هنرمند که به جامعه شبیه خوانی و آواز تحویل دادند می‌توان به استاد محمد تقی سعیدی فرزند ایشان، برادران سعیدی (علی و محمد) و استاد عباس جواهری اشاره کرد.

سرخط اخبار فرهنگ

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha