برداشت ذرت علوفه‌ای در ابرکوه ۲۰ درصد نسبت به سال قبل کاهش یافت

یزد - ایرنا - مدیر جهاد کشاورزی ابرکوه گفت: برای تامین بخشی از خوراک دام سنگین شهرستان در سال زراعی جاری سه هزار و ۵۰۰ تن ذرت علوفه‌ای از ۶۰ هکتار زمین های زیرکشت برداشت شد که این میزان تولید نسبت به سال گذشته ، ۲۰ درصد کاهش دارد.

علی محمد هوشمند عصر یکشنبه در گفت‌ وگو با ایرنا، تداوم ۲۵ سال پدیده خشکسالی ، افت سطح آب های زیرزمینی منطقه و پر آبخواه بودن این گیاه را علت کاهش تولید این محصول ذکر کرد.

به گفته وی امسال متوسط تولید در هر هکتار ۵۰ تن و در بعضی مزارع به ۷۰ تن بود که با کمک ۲۰ بهره بردار و یک دستگاه «چابر» برداشت شد.

این مسئول بخش کشاورزی ابرکوه با تاکید براینکه امسال کشاورزان برای استفاده بهینه از آب، در ۱۰ هکتار سیستم آبیاری «تیپ» اجرا کردند، افزود:  کشاورزان از سال زراعی آینده برای استفاده از نهاده های کشاورزی بایستی ، برای کاشت این محصول  از روش آبیاری تیپ استفاده کنند.

هوشمند  ادامه داد: این شهرستان یکی از مناطق پرورش دام سنگین استان یزد است و محصول تولیدی در دامداری‌ها مصرف می‌شود.

تولید ۱۸۰ هزار تن فرآورده های دامی 

دامداران ابرکوه ، هشت هزار و ۵۰۰ رأس گاو شیری در ۶۰۰ واحد صنعتی ، نیمه‌صنعتی و سنتی پرورش می دهند و این شهرستان رتبه دوم تولید محصول دامی استان را در اختیار دارد و سالانه ۱۸۰ هزار تن فرآورده های دامی در این منطقه تولید و روانه بازار مصرف می‌شود.

مدیر جهاد کشاورزی ابرکوه ، اضافه کرد: هم اکنون ۱۰ هزار هکتار از ۱۵ هزار و ۸۰۰ هکتار زمین های زراعی و باغی شهرستان به محصول باغی اختصاص دارد که سالانه ۵۰ هزار تن انواع محصول باغی تولید می شود.

۸۰ درصد محصول علاوه بر عرضه به بازار برخی استان ها، به دلیل کیفیت بالا به خارج از کشور عمدتا به حوزه خلیج فارس صادر می شود.

اجرای پنج هزار و ۵۰۰ هکتار سامانه آبیاری نوین در  ابرکوه 

بیشتر باغ های شهرستان به محصول انار، پسته، زردآلو،هلو، انجیر، بادمجان و گوجه فرنگی اختصاص دارد که تاکنون پنج هزار و ۵۰۰ هکتار زمین های کشاورزی مجهز به سامانه آبیاری نوین قطره ای ، بارانی و زیرسطحی شده است.

۴۰ درصد اشتغال مردم وابسته به فعالیت‌های کشاورزی، دامداری و دامپروری است و هشت هزار و ۵۰۰ خانوار ، سالانه ۲۰۰ هزار تن انواع محصول کشاورزی و دامی در ابرکوه تولید می کنند.

بخشی از آن در بازار استان‌های همجوار و کشورهای حوزه خلیج فارس عرضه می‌شود و با توجه به شرایط اقلیمی ۵۰ گونه محصول با کیفیت مناطق گرمسیری و سردسیری به ارزش ۲ هزار و ۵۰۰ میلیارد تومان سالانه تولید می شود.

مرکز شهرستان ۵۵ هزار نفری ابرکوه در ۱۴۰کیلومتری جنوب غربی شهر یزد قرار دارد.

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha