دورنمای تقابل چین و آمریکا در شرق آسیا از نگاه تارنمای اوراسیا ریویو

تهران – ایرنا – تارنمای اوراسیا ریویو نوشت: با افزایش قدرت اقتصادی و نظامی چین، آمریکا برای مهار چین با کمک همسایگان آن تلاش خواهد کرد و هرچند برخی کارشناسان ظهور چین قدرتمند را مسالمت آمیز می دانند اما برخی دیگر ادعا دارند که امکان بروز تنش های نظامی در آینده وجود دارد.

به گزارش ایرنا به نقل از این رسانه اینترنتی، دریای چین جنوبی در بخش غربی اقیانوس آرام واقع شده و شلوغ ترین دریا برای تجارت و فعالیت های متعدد کشورهای منطقه ای است. چینی ها ادعا می کنند که از ۲۰۰ سال پیش از میلاد بر این دریا و جزایر پاراسل و اسپارتلی حکمروایی داشته اند . انگلیسی ها اولین کسانی بودند که در سال ۱۸۰۵ کارهای تحقیقاتی را انجام دادند و نقشه دریای چین جنوبی را منتشر نمودند. ریچارد اسپارتلی در سال ۱۸۴۳ از جزایر اسپارتلی در نزدیکی فیلیپین دیدن کرد و نام خود را روی این جزایر گذاشت. انگلیس به این جزایر علاقه ای نشان نداد چون در آن زمان جاذبه اقتصادی نداشت.

براساس این گزارش ، چین و ویتنام بر سر جزایر پاراسل و اسپارتلی مناقشه دارند درحالی که فیلیپین ، مالزی و برونئی بر جزایر اسپارتلی ادعای مالکیت دارند.  این درحالی است که پیشرفت اقتصادی چین در ۳۰ سال گذشته این کشور را به یک قدرت نظامی در جهان تبدیل کرده است. چین تلاش زیادی برای ایجاد هژمونی خود در آسیا انجام خواهد داد در حالی که آمریکا برای مهار چین با کمک همسایگان این کشور تلاش خواهد کرد. این امر منجر به رقابت های شدید نظامی و امنیتی بین آمریکا و متحدان شرق آسیایی آن با کشور چین خواهد شد. اگر چین به هنگ کنگ شباهت پیدا کند در این صورت جلوگیری از قدرت نظامی چین واقعا دشوار خواهد بود.

در ادامه مطلب این رسانه آمریکایی آمده است: یک دیدگاه حاکی از این است که ظهور و خیزش چین مسالمت آمیز نخواهد بود چنانکه آلمان ، ژاپن و آمریکا در دو جنگ جهانی مقابل هم قرار گرفتند. به همین شکل چین در حال به چالش کشیدن هژمونی آمریکا در شرق آسیا است و این منجر به جنگی بین چین و آمریکا برای تغییر وضع موجود خواهد شد. البته یک دیدگاه متفاوت هم وجود دارد حاکی از اینکه چین به عنوان یک قدرت صلح جو ظهور خواهد کرد و این مساله مشکلی برای جهان ایجاد نخواهد کرد. این حقیقت است که رشد اقتصادی چین یک تهدید آشکار برای هژمونی آمریکا و نظام لیبرال غربی است. چین می خواهد بر کشورهای کوچکتر و همسایگان خود تسلط پیدا نماید.

چین و ویتنام به علت نزدیکی جغرافیایی و وابستگی متقابل اقتصادی روابط پیچیده ای دارند. حزب کمونیست ویتنام اعلام کرده که با چین به عنوان شریک ایدئولوژیک و اقتصادی رفتار می کند. با این حال ادعای فیلیپین بر جزایر پاراسل و اسپارتلی بخش مهمی از روابط دو کشور خواهد بود. در روابط چین با فیلیپین نیز همین وضعیت وجود دارد.

ویتنام این مساله را در مجامع بین المللی مطرح کرده و از کشورهای قدرتمندی مانند هند ، ژاپن و روسیه و آمریکا حمایت کسب کرده است. ویتنام همچنین تعاملات دفاعی و امنیتی با آمریکا برای ایجاد توازن دربرابر قدرت چین در دریای جنوبی دارد. آمریکا نیز اقداماتی برای عادی سازی روابط دو کشور انجام داده است. این درحالی است که سرمایه گذاری چین موجب تقویت اقتصاد ویتنام شده است . ویتنام همچنین مشارکت راهبردی با بسیاری از کشورهای قدرتمند دیگر دارد .

به نوشته اوراسیا ریویو، موقعیت ژئواستراتژیک و نیز منابع مختلف موجب شده که چین بسیار علاقمند به کنترل این منطقه (دریای جنوبی) باشد در حالی که سایر کشورهای منطقه ای نیز برای حاکمیت بر این جزایر به علت نزدیکی قلمرویی و منابع آنها فعال هستند.

این مطلب می افزاید: آمریکا به عنوان یک هژمون جهانی به بخشی از این بازی تبدیل شده است و می خواهد سهم خود را از این منابع کسب نماید و به همین علت ائتلاف های نیرومندی با سایر طرفهای ذینفع دربرابر چین ایجاد کرده است. آمریکا نگرانی زیادی درباره موضع قاطع و تهاجمی چین در دریای جنوبی دارد. بیش از یک تریلیون از اقلام تجاری آمریکا از دریای جنوبی چین عبور می کند و خواستار تسلط چین بر این منطقه نیست. آمریکا می گوید که خواستار تضمین آزادی دریانوردی است اما چین هیچ موضعی حاکی از خواست این کشور برای توقف عبور سایر کشورها در این دریا نشان نداده است.

این درحالی است که آمریکا برای مهار چین اقدام به استقرار ارتش خود در منطقه اقیانوس آرام کرده است. ۴۰ هزار نیروی آمریکایی در ژاپن و دهها هزار نیرو در مناطق دیگر از جمله ۴۵۰۰ نیرو در یک مکان راهبردی به نام گوام حضور دارند. آمریکا و استرالیا نیز در حال مذاکره درباره طرحی برای استقرار شمار زیادی از نیروهای دریایی آمریکا در "پرت" هستند. 

برچسب‌ها

اخبار مرتبط

سرخط اخبار جهان

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha