اندوسکوپ انعطاف‌پذیر به همت یک شرکت دانش‌بنیان بومی‌سازی شد

تهران- ایرنا- اندوسکوپ انعطاف پذیر ابزار مشاهده درون بدن در قالب یک طرح کلان ملی به همت یک شرکت دانش بنیان بومی سازی شد تا کشور را از واردات آن بی نیاز کند.

به گزارش روز یکشنبه گروه علم وآموزش ایرنا، ‌عبدالرضا اسرار مدیرعامل این شرکت دانش بنیان گفت: اندوسکوپ‌های انعطاف‌پذیر از جمله تجهیزات پیشرفته پزشکی است که تنها تعداد معدودی از کشورها، قادر به تولید آن هستند. نیاز پزشکان متخصص به این محصول پیشرفته در زمینه‌های مختلف، فراوان است.

وی بیان کرد: در این طرح ساخت تیوب‌های انعطاف‌پذیر پزشکی برای استفاده در اندوسکوپ‌های انعطاف‌پذیر برای اولین بار در کشور انجام گرفته است. با توجه به هزینه بالای این تجهیز و کاربرد آن در بسیاری از زمینه‌های تخصصی پزشکی از جمله گوش، حلق، بینی، ریه، گوارش، مجاری ادراری و مغز و اعصاب، تهیه چنین محصولی برای مراکز درمانی دولتی می‌تواند اهمیت بسیاری داشته باشد.

به گزارش معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری،‌ اسرار ادامه داد: با بومی‌سازی فناوری ساخت اندوسکوپ، خروج ارز مورد نیاز این محصول تا ۹۵ درصد کاهش می‌یابد. این اندوسکوپ‌ها به دلیل ذات انعطاف‌پذیر خود، دارای استهلاک بسیار زیادی هستند و مرتب نیاز به تعمیر پیدا می‌کنند.

مدیرعامل این شرکت دانش بنیان افزود: با بومی‌شدن فناوری طراحی و ساخت این نوع اندوسکوپ، نگهداری و تعمیرات آنها به‌طور کامل در کشور انجام می‌شود. بومی‌سازی این محصول باعث اشتغال‌زایی مولد، جلوگیری از خروج ارز، ارزآوری از طریق صادرات و قرار گرفتن در زمره کشورهای پیشرفته دارای فناوری ساخت این محصول می‌شود.

وی گفت: پیچیدگی بالای محصول و تعدد فناوری‌های به‌کار رفته در آن از قبیل میکروالکترونیک، میکرومکانیک امکان اجرا و پیاده‌سازی طرح را بسیار دشوار می‌کن.، این مجموعه دارای یک سیستم کنترل حرکت است که شامل بیش از ۲۰۰ قطعه است که هم‌زمان، قابلیت آب‌رسانی، هوارسانی، ورود ابزار جراحی، انتقال تصویر، نور را انجام می‌دهد و درعین‌حال خواص مکانیکی خاص خود از جمله انعطاف‌پذیری لازم برای ورود به بدن، نداشتن پیچش در طول، آب‌بند بودن و ویژگی‌های دیگر را دارد.

این فناور اظهار داشت:‌ در طرح اندوسکوپ‌های انعطاف‌پذیر، پنج مدل با نام‌های گاستروسکوپ، کولونوسکوپ بزرگسالان، کولونوسکوپ کودکان، سیستوسکوپ و برونکوسکوپ ساخته شده‌ که هر محصول، کارایی متفاوتی نسبت به دیگر انواع دارند.

اسرار بیان کرد:‌ این طرح کلان ملی فناوری که استانداردهای مرتبط را دریافت کرده و هم ­اکنون در مرحله تست بالینی برای اخذ مجوز تولید از اداره‌کل تجهیزات پزشکی است، ۱۵ میلیون صرفه‌جویی ارزی نصیب کشور کرده و ۸۳ درصد از این محصول بومی‌سازی شده است.

این فناور با اشاره به حمایت‎‌های معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری در تولید این محصول گفت: معاونت علمی در راه تولید این اندوسکوپ‌ها، وام ۲ میلیارد تومانی مدت‌دار کم‌بهره در اختیار ما قرار داد که سبب شد شتاب تولید این محصول بیشتر شود.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار علم و آموزش

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha