افزایش اعتراض‌های کرونایی در فرانسه؛ ضعف الیزه در اقناع مخالفان

تهران- ایرنا- افزایش ابتلا به کرونا و اومیکرون در فرانسه از یک سو و برگزاری تظاهرات علیه سیاست های کرونایی دولت توسط مخالفان ازسوی دیگر، به یک درد سر برای دولت مکرون تبدیل شده و برخی اظهارنظرهای نسنجیده وی خطاب به معترضان از جمله مخالفان واکسیناسیون، موج این مخالفت ها و اعتراض ها را تشدید کرده است.

به گزارش روز یکشنبه ایرنا، فرانسه با موج تازه ابتلای به سویه اومیکرون ویروس کرونا مواجه شده است. این درحالی است که دولت تلاش کرده است با اتخاذ تدابیری چون تشویق به واکسیناسیون در کنار اعمال محدویت هایی این روند صعودی را متوقف کند. هم‌زمان، مجلس ملی فرانسه و به تازگی سنا به قانونی را به بحث گذاشته که گواهی تزریق واکسن را جایگزین گواهی سلامت (تست منفی کرونا) می‌کند. موافقت اولیه مجلس ملی و نیز سنا با این طرح از تصویب قریب الوقوع آن حکایت دارد. در همین حال مخالفان واکسن که پیشتر نیز در فرانسه دست به تظاهرات و راهپیمایی زده بودند، به تازگی دست به اقداماتی می‌زنند که بیم رادیکال شدن اعتراضشان را بیش از پیش افزایش داده است.

تازه ترین اقدام خشن معترضان به واکسن کرونا به حمله گروهی ۵۰ نفره به خبرنگاران خبرگزاری فرانسه در حاشیه اعتراضات روز جمعه مربوط می شود. معترضان در این درگیری خبرنگاری را به مرگ تهدید کردند.

در دو هفته گذشته چندین نماینده مجلس موافق اعمال محدودیت بیشتر برای افرادی که هنوز برای تزریق واکسن اقدام نکرده اند، توسط مخالفان به مرگ تهدید شدند. دو هفته پیش «استفان کلرو» نماینده مجلس نیز هفته گذشته در مقابل منزلش هدف ضرب و شتم چند تن از معترضان قرار گرفت.

این مساله صدای وزیر کشور را هم درآورد. ژرار دارمنن وزیر کشور هفته گذشته با ابراز نگرانی در مورد «خشونت فزاینده علیه منتخبان ملت» توسط مخالفان واکسن،  اعلام کرد: از ماه ژوئیه تا کنون ۳۰۰ مورد شکایت در این باره ثبت شده است.

از نزدیکان وزیر کشور فرانسه شنیده می شود که از ابتدای سال ۲۰۲۲ میلادی۶۰ مورد شکایت نمایندگان مجلس مشابه پرونده استفان کلرو به ثبت رسیده است.

بر پایه آمار وزارت کشور فرانسه، یک هزار و ۱۸۶ مسئول دولتی شامل نماینده مجلس، شهردار، معاونان و اعضای شوراهای شهر در ۱۱ ماه نخست سال ۲۰۲۱ هدف خشونت فیزیکی قرار گرفتند. این آمار رشد ۴۷ درصدی را در مقایسه با سال گذشته نشان می دهد.

امانوئل مکرون رئیس جمهوری فرانسه در مصاحبه ای با روزنامه «لو پاریزین» لحن خود را خطاب به مخالفان واکسن تندتر کرد و گفت قصد عصبانی و کلافه کردن آنان را دارد. این اظهارات که همان وقت هم انتقاد رقیبان انتخاباتی او را برانگیخت خود می تواند آتش خشم مخالفان را که در دوهفته اخیر خشن تر شده اند، شعله ور کرده باشد.

منابع خبری شمار فرانسویانی را که هنوز برای تزریق واکسن اقدام نکرده اند، پنج میلیون نفر عنوان کرده اند. این در حالی است که فرانسه از ابتدای سال ۲۰۲۲ با افزایش قابل توجه آمار مبتلایان به کرونا و بیماران بستری در بیمارستان ها مواجه شده است.

 از یک سال گذشته و آغاز روند واکسیناسیون در فرانسه تا کنون ۵۳ میلیون نفر دستکم یک دز واکسن را دریافت کرده اند و ۲۵ میلیون و ۵۰۰ نفر آنان در هفته های اخیر با تزریق دز سوم، از ایمنی بهتری در مقابل ویروس کرونا برخوردار شده اند.

سرخط اخبار جهان

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha