هشدار سطح قرمز بارندگی در سه شهرستان خراسان جنوبی

بیرجند - ایرنا - مدیرکل مدیریت بحران استانداری خراسان جنوبی گفت: با توجه به پیش‌بینی هواشناسی در بازه زمانی عصر امروز تا فردا (دوشنبه) وقوع بارش‌های سنگین تا خیلی سنگین در شهرستان‌های سربیشه، درمیان و نهبندان به‌شدت محتمل است و امکان خسارت ناشی از بارندگی وجود دارد.

سید ابوالحسن میرجلیلی روز یکشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: سامانه بارشی که از دیروز در خراسان جنوبی فعال شد از عصر امروز به‌ویژه در شهرستان‌های سربیشه، درمیان و نهبندان تقویت و تشدید می‌شود که احتمال روان‌آب و آبگرفتگی معابر عمومی و امکان خسارت به منازل، مزارع و باغات، سیلابی شدن مسیل‌ها و بالا آمدن سطح آب رودخانه‌های فصلی و خسارت به تاسیسات زیربنایی، قنوات، ابنیه و راه‌ها به‌ویژه در مناطق روستایی وجود دارد.

وی اظهار داشت: مردم در این شهرستان‌ها، هشدارهای هواشناسی را جدی بگیرند و از سفرهای غیرضروری خودداری و مستحدثات کشاورزی و دامداری خود را ایمن کنند.

مدیرکل مدیریت بحران استانداری خراسان جنوبی از فرمانداران خواست در اسرع وقت ضمن اطلاع‌رسانی گسترده به جامعه هدف تحت تاثیر بارندگی همه ظرفیت‌ها، تجهیزات و امکانات شهرستان‌ها را برای امدادرسانی در حوادث احتمالی به‌کار گیرند.

وی ادامه داد: لغو کامل مرخصی و ماموریت‌های مدیران دستگاه‌های مربوطه، نیروهای امدادی و عملیاتی شهرستان‌ها در دستور کار فرماندران قرار گیرد و نیروهای امدادی و عملیاتی در آماده‌باش کامل قرار گیرند.

میرجلیلی گفت: بارندگی‌ها از روز گذشته در استان آغاز شد و تاکنون گزارشی مبنی بر خسارت روان‌آب و سیلاب از شهرستان‌های خراسان جنوبی گزارش نشده است.

وی از مردم به‌ویژه روستاییان و عشایر خواست چنانچه در مناطق در معرض سیلاب قرار دارند، از حضور در مسیل‌ها و حریم رودخانه‌ها به جد اجتناب کنند.

رییس گروه پیش‌بینی و صدور پیش‌آگاهی‌های جوی اداره کل هواشناسی خراسان جنوبی هم امروز گفت: با توجه به تداوم فعالیت این سامانه بارشی تا اواخر وقت سه‌شنبه در ۲۴ ساعت آینده شاهد اوج بارش‌ها در مرکز و نیمه شرقی استان خواهیم بود.

جواد نخعی افزود: امروز و امشب بارش‌های خوبی را در مرکز و نیمه شرقی استان شاهد هستیم هرچند که سامانه سراسر استان را تحت تاثیر قرار می‌دهد.

وی بیان کرد: شهرستان‌های درمیان، سربیشه، نهبندان، خوسف، بیرجند و زیرکوه بیشترین میزان بارندگی را طی امروز تا سه‌شنبه نسبت به سایر شهرستان‌ها خواهند داشت و احتمال وقوع روان‌آب و آبگرفتگی معابر عمومی وجود دارد.

رییس گروه پیش‌بینی و صدور پیش‌آگاهی‌های جوی اداره کل هواشناسی خراسان جنوبی افزود: رگبار و رعد و برق متوسط تا شدید، بارش تگرگ در مناطق مستعد، احتمال بارش برف، تشکیل مه، کاهش دید افقی و وزش باد شدید از ویژگی‌های این سامانه است.

اداره‌ کل هواشناسی خراسان جنوبی اواخر هفته گذشته درباره نفوذ توده هوای ناپایدار جوی و فعالیت سامانه بارشی در این استان هشدار سطح نارنجی (اقدام ضروری) صادر کرد و پیرو این هشدار امروز نسبت به تقویت و تشدید فعالیت سامانه بارشی به ویژه در بخش‌هایی از شرق استان هشدار سطح قرمز (اقدام فوری و همه‌جانبه) صادر شد.

۹۴ تیم امدادی و عملیاتی در استان برای امدادرسانی به حوادث احتمالی ناشی از بارش باران و سیل از دیروز تا چهارشنبه در حالت آماده‌باش کامل هستند.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha