سیب آذربایجان‌غربی در مسیر صادرات هوایی/تعاون روستایی انجام می دهد

ارومیه- ایرنا- معاون هماهنگی امور اقتصادی استاندار آذربایجان‌غربی گفت: حمل سیب در قالب سیستم حمل و نقل هوایی (کارگو) به کشورهای هدف توسط سازمان تعاون روستایی انجام می گیرد.

نادر صادقی روز یکشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا با اشاره به هماهنگی های لازم با سازمان تعاون روستایی کشور مبنی بر خرید و صادرات سیب درجه یک استان از طریق سیستم حمل و نقل هوایی به کشورهای مختلف، افزود: در این زمینه سازمان تعاون روستایی همانگونه که سیب صنعتی کشاورزان را به به صورت تضمینی خریداری کرد، در حوزه خرید سیب صادراتی و حمل و نقل هوایی نیز ورود پیدا کرده است .

وی با اشاره به پیگیری‌های استاندار آذربایجان غربی و حضور مدیرعامل سازمان تعاون روستایی ایران در استان و برگزاری جلسات مختلف در زمینه رفع مسائل و مشکلات صادرات سیب استان بیان کرد: این سازمان، سیب درجه یک صادراتی استان را از صادرکنندگان و صاحبان این محصولات که درسردخانه های استان موجود است، را خریداری و اقدام به صادرات  سیب به کشورهای هدف خواهد کرد و در این شرایط صادرکننده قطعا به نفع اقتصادی خود خواهد رسید.

معاون هماهنگی امور اقتصادی استاندار آذربایجان غربی ادامه داد: سازمان تعاون روستایی چند فروند هواپیمایی باری را برای روند صادرات سیب استان تدارک دیده است که با سوخت دولتی این حمل و نقل هوایی به صورت مکرر تا پایان صادرات سیب استان به کشورهای هدف انجام خواهد شد .

صادقی تاکید کرد : در سال جاری یک میلیون و ۲۶۰ هزار تن تولید سیب استان بود، که حدود ۳۵۰ هزار تن سیب صنعتی  و مابقی سیب درجه یک و ۲ جهت صادرات یا توزیع در بازارهای داخلی در ۴۰۰ سردخانه استان نگهداری شد .

وی تاکید کرد : با توجه به هماهنگی استاندار آذربایجان غربی با مدیرعامل سازمان تعاون روستایی کشور ، در کمترین زمان ممکن حدود ۴۲ هزار و ۵۰۰ تن از سیب صنعتی کشاورزان توسط سازمان تعاون روستایی به مبلغ حدود ۵۰ میلیارد تومان به صورت تضمینی خریداری شد که به کشاورزان عزیز پرداخت شد.

وی بیان کرد: از طرف دیگر حدود ۲۹۸ هزارتن سیب صنعتی کشاورزان نیز توسط کارخانه‌های کنسانتره استان و سایر استانها به صورت نقد از کشاورزان خریداری شد.

معاون هماهنگی امور اقتصادی استاندار آذربایجان غربی با اشاره به هفت برابر شدن صادرات سیب از گمرکات استان به نسبت مدت مشابه سال قبل افزود: بر اساس اعلام اتحادیه سردخانه‌ داران استان در حال حاضر حدود ۴۴۰ هزارتن سیب درجه یک و ۲ در سردخانه‌های استان باقی مانده که تنها ۲۰۰ هزار تن آن قابلیت صادرات دارد که امیدواریم با استفاده از سیستم حمل و نقل هوایی (کارگو) شاهد شتاب بخشیدن در روند صادرات سیب به عنوان یکی از محصولات استراتژیک استان باشیم .

اخبار مرتبط

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha