دست قاچاق کتاب با برگزاری نمایشگاه مجازی کوتاه می‌شود

تهران-ایرنا- مدیر انتشارات براق، برگزاری نمایشگاه مجازی کتاب تهران را تنها عامل برای جلوگیری از اقداماتی مثل کتاب‌سازی، قاچاق کتاب و تخفیف‌های غیرمتعارف دانست.

به گزارش ایرنا، صفا امیری برگزاری نمایشگاه مجازی کتاب تهران را عاملی برای جلوگیری از اقداماتی مثل کتاب‌سازی، قاچاق کتاب و تخفیف های غیرمتعارف دانست و افزود: بدون تردید با وجود طراحی سامانه‌ برای نمایشگاه مجازی کتاب، وجود نظارت‌ بر این نمایشگاه و امکان ارایه کتاب های شابک دار، فقط  کتاب‌های اصلی و با اصالت ارایه می‌شود.

این فعال حوزه نشر ضمن اشاره به افزایش تعداد مشتریان پس از برگزاری اولین نمایشگاه مجازی کتاب تهران، خاطرنشان کرد: یکی از ویژگی های اصلی نمایشگاه مجازی این است که برای همه از جمله مخاطب و ناشر، امکان حضور در نمایشگاه را فراهم می کند. چنان که در نمایشگاه‌های حضوری به دلیل محدودیت‌های فضا برخی از ناشران نتوانسند حضور یابند. تعداد کتاب‌های آنها کمتر از حد استاندارد بود و غرفه به آنها تعلق نمی‌گرفت یا از مکان در نظر گرفته شده برای غرفه رضایت نداشتند.

وی با اشاره به اینکه نمایشگاه کتاب موجی از شادی به جامعه تزریق می کند،گفت: این نمایشگاه در نوع خود جشنواره‌ای است که در حوزه فرهنگ برگزار می شود. از هر جهت که بررسی کنیم این رخداد، جان جدید و خون تازه‌ای به صنعت نشر تزریق می‌کند.

دسترسی ساده تر مخاطبان به کتاب

وی تاکید کرد: برپایی این نمایشگاه به‌ویژه در شرایط کرونایی و با توجه به اینکه فروش کتاب در طول این ۲ سال دچار افول شدیدی شد، حرکت و توجه جدیدی در بازار کتاب و اقتصاد نشر به وجود آورد. در دوران کرونا تعداد زیادی از ناشران که تا همین اواخر به شکل سنتی کار می‌کردند به سمت مجازی شدن پیش رفتند. حال که زمینه حضور ناشران در فضای مجازی فراهم شد، با برگزاری نمایشگاه مجازی کتاب، دسترسی مخاطبان به کتاب ساده‌تر شده است.

این ناشر کتاب با بیان اینکه نمایشگاه مجازی کتاب تهران امکان دسترسی راحت تری به مردم می دهد، گفت: حضور خانواده‌هایی که در نقاط دور مثل سیستان و بلوچستان، کرمان و کرمانشاه یا سایر شهرها زندگی می‌کنند در نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران هزینه‌بر و زمان‌بر  بود؛ در برخی موارد حتی امکان حضور این خانواده ها در نمایشگاه مقدور نبود اما نمایشگاه مجازی کتاب تهران امکان دسترسی راحت تر به این خانواده ها هم می‌دهد.

به گفته این ناشر کتاب، افرادی که تعداد کتاب‌های‌شان کمتر از ۴۰ عنوان بود، به دیگر ناشران نمایندگی می دادند اما فضای مجازی این امکان را به ناشران می دهد علاوه بر عرضه محصولات‌شان، شاهد این این محدودیت‌ها نیستند.

دومین نمایشگاه مجازی کتاب تهران از سوم بهمن‌ماه آغاز می‌شود و تا دهم بهمن‌ماه ١٤٠٠ به مدت هشت روز ادامه دارد.

علاقه‌مندان برای بازدید و خرید کتاب می‌توانند به ketab.ir مراجعه کنند.

نخستین نمایشگاه مجازی کتاب در یک نگاه

وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی به دنبال راهی برای حمایت از ناشران و بازار کتاب کشور بود و با استفاده از تجربیات حضور در نمایشگاه‌های مجازی برگزار شده توسط دیگر کشورها نظیر نمایشگاه بزرگ کتاب فرانکفورت، این رویداد فرهنگی در ایران به شکل مجازی برگزار شد.

در نخستین نمایشگاه مجازی کتاب تهران، بیش از هزار ناشر حضور داشتند و بیش از ۱۰۰ هزار عنوان کتاب برای عرضه در سایت نمایشگاه مجازی کتاب تهران ارایه شد.

همچنین ۱۸۰ ناشر خارجی با ۲۰ هزار عنوان کتاب و ۱۴۲ نهاد فرهنگی و آژانس ادبی در بخش رایت‌سنتر نیز در این نمایشگاه حضور داشتند. هزینه ارسال کتاب‌ها نیز از سوی شرکت پست جمهوری اسلامی برای همه مخاطبان رایگان اعلام شده بود.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار فرهنگ

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha