۹ ظرف سفالی تاریخی با قدمت هزاره اول میلاد در طارم کشف شد

زنجان - ایرنا - فرمانده یگان حفاظت میراث‌فرهنگی زنجان گفت: ۹ ظروف سفالی تاریخی با قدمت هزاره اول قبل از میلاد در حین پایش نیروهای یگان حفاظت در روستای انذر طارم استان زنجان کشف شد.

حسینعلی فضلی روز یکشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: این اشیا شامل ۹ ظرف سفالی، ۲ کوزه دسته‌دار، ۲ لیوان دسته‌دار، یک بشقاب و چهار طرف سفالی دیگر به رنگ سیاه و نخودی است که در حین پایش از تپه‌های تاریخی شهرستان طارم کشف شد.

وی اضافه کرد: نیروهای یگان حفاظت میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی استان با همکاری سازمان‌های مردم‌نهاد، میراث‌بانان افتخاری و همچنین دستگاه‌های امنیتی و انتظامی به‌صورت شبانه‌روزی از بناهای تاریخی و محوطه‌های باستانی این استان مراقبت و محافظت می‌کنند.

این مسوول ادامه داد: شهرستان طارم به دلیل قدمت تاریخی دارای محوطه‌ها، تپه‌ها و بناهای فراوان از دوران مختلف پیش‌ازتاریخ تا دوران تاریخی و همچنین اسلامی است و این آثار در ارتفاعات و دشت‌های باستانی قرار دارد.

فضلی آثار فرهنگی و تاریخی را سند هویت و افتخار ملی دانست و خواستار صیانت از آن توسط همه اقشار مختلف اجتماع شد.

پیش از این نیز  فرمانده یگان حفاظت اداره‌کل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی استان زنجان روز ۱۸ مهر امسال اعلام کرده بود که چهار قطعه شی تاریخی در شهر گیلوان شهرستان طارم کشف و در این ارتباط نیز یک نفر دستگیر شده است.

وی اضافه کرده بود: این اشیا شامل یک ظرف سفالی کوچک، یک ظرف سفالی بزرگ، یک ظرف مسی کوچک و یک ظرف مسی بزرگ کشف و ضبط شد.

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha