رویکرد مثبت دولت سیزدهم برای حمایت از بازار سرمایه/ رفع نگرانی سهامداران با کمک مسوولان دولتی

تهران- ایرنا- عضو ناظر مجلس در شورای عالی بورس گفت: دولت سیزدهم رویکردی اساسی را برای حمایت از بازار سرمایه در لایحه بودجه ١۴٠١ آورده است که این مسایل در کنار یکدیگر می‌توانند کمک‌کننده برای ایجاد ثبات در روند معاملات بازار سهام باشد.

«محسن علیزاده» امروز (یکشنبه) در گفت‌وگو با خبرنگار اقتصادی ایرنا، علت نوسان‌های اخیر معاملات بورس را مورد ارزیابی قرار داد و افزود: در یک یا ٢ ساله گذشته شاهد ایجاد برخی از نوسان‌ها در بازار هستیم که با وجود اقدامات انجام شده، اما تغییر مشهودی در روند بازار ایجاد نشد.

وی به اقدامات دولت برای کاهش هیجان ایجاد شده در بازار اشاره کرد و اظهار داشت: از زمانی که معاملات بورس وارد دوران نوسانی شد، دولت همه تلاش خود را به‌کار گرفت تا نوسانات فعلی بازار را به حداقل برساند و هر چه زودتر روند بازار را به حالت عادی بازگرداند.

علیزاده خاطرنشان‌کرد: دولت در صدد است تا از طریق  تصمیمات مثبت اتخاذ شده و نیز برنامه‌ریزی‌های انجام شده، زمینه کاهش ضرر و زیان سهامداران در بازار سهام را فراهم کند.

عضو ناظر مجلس در شورای عالی بورس با تاکید بر اینکه دولت سیزدهم تاکنون و با توجه به نوسان‌های شدید ایجاد شده در بازار از هیچ اقدامی برای کاهش نوسانات بازار کوتاهی نکرده است، اظهار داشت: این امر موجب ایجاد برخی امیدواری‌ها در بین فعالان بازار برای بهبود روند معاملات این بازار شد.

وی بیان‌داشت: در کنار تلاش دولت برای بهبود روند معاملات بورس، اما نباید از این موضوع غافل ماند که بخشی از ایجاد نوسانات اخیر معاملات بورس مربوط به برخی از سیاست‌های خارجی است که ایجاد و تاثیر آن بر روند معاملات بازار سهام خارج از حیطه اختیارات مسوولان کشور است.

علیزاده، به دیگر مشکلات حاکم و تاثیرگذار بر روند معاملات بورس اشاره کرد و افزود: از دیگر مشکلات ایجاد شده در بازار، وجود ترس و نگرانی سهامداران در بازار است که با اعلام هر خبر منفی از خود واکنش نشان می‌دهند و باعث ایجاد معاملات هیجانی در بازار می‌شوند.

عضو کمیسیون اقتصادی مجلس تصریح کرد: اکنون دولت ومجلس همه تلاش خود را به کارگرفته اند تا هر چه زودتر شاهد بازگشت اعتماد سرمایه گذاران به بازار سرمایه باشند. مجلس امیدوار است که بتواند با همکاری سرمایه گذاران و فعالان بازار، اعتماد به بازار را برگردانده تا شاهد رونق دوباره تالار شیشه ای باشد.

عضو ناظر مجلس در شورای عالی بورس به حذف ارز ۴۲۰۰ تومانی و تاثیر آن بر معاملات بورس اشاره کرد و افزود: مجلس از مدت‌ها قبل به دنبال حذف ارز ۴۲۰۰ تومانی در لایحه بودجه سال ١۴٠٠ بود، اما دولت باید این موضوع را مورد بررسی قرار دهد که حذف ارز ۴٢٠۰ تومانی به ضرر مردم و قشر ضعیف جامعه نباشد.

وی تاکید کرد: اکنون به دنبال حذف این رانت از اقتصاد کشور هستیم، اما در این میان دولت باید جایگزینی را برای تزریق یارانه‌ها به مردم مدنظر داشته باشد که در این صورت حذف ارز ۴٢٠٠ تومانی کم خطر خواهد بود و نمی تواند زمینه‌ساز ایجاد مشکل برای مردم باشد.

به گزارش ایرنا، شاخص کل بازار بورس روز گذشته (شنبه، ۲۵ دی‌ماه) با ۱۱ هزار و ۶۳۰ واحد کاهش، در جایگاه یک ‌میلیون و ۳۲۲ هزار واحدی قرار گرفت.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار اقتصاد

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha