صالحی امیری: دولت از کمیته ملی المپیک حمایت می‌کند

تهران- ایرنا- رییس کمیته ملی المپیک گفت: دولت از ما حمایت کرده و قدردان آن هستیم اما کمیته یک نهاد عمومی غیردولتی است و در سالی هستیم که سه رویداد مهم در ۲۰۲۲ برگزار می‌شود و نیاز به بودجه دارد.

به گزارش ایرنا «سیدرضا صالحی‌امیری» روز یکشنبه در حاشیه همایش ملی آکادمی المپیک در جمع خبرنگاران درباره بودجه کمیته ملی المپیک اظهار داشت: بودجه آن چیزی که در کشور رخ داده تخصصی است و بحثی در مورد آن نداریم. اما موضوع ادغام بودجه کمیته المپیک و وزارت ورزش است.

وی یادآور شد: البته دولت از ما حمایت کرده و قدردان آن هستیم اما کمیته ملی المپیک یک نهاد عمومی غیردولتی است و در سالی هستیم که سه رویداد مهم در ۲۰۲۲ برگزار می‌شود و نیاز به بودجه دارد. تابع تصمیمات مجلس هم هستیم. وظیفه داریم نگرانی خود را به مجلس اعلام کنیم و در جریان باشند.

رییس کمیته ملی المپیک درباره ستاد عالی ورزش گفت: تصمیمات کارشناسی در نشست کمیته ملی المپیک در ستاد عالی بازی‌ها مطرح شده است و فدراسیون‌ها هم دعوت می‌شوند و در این مراسم دخیل هستند.

صالحی امیری درباره همایش آکادمی المپیک گفت: مرکز آکادمی سه فعالیت ارایه می‌دهد؛ خدمات به تمام تیم‌های ملی طی ۲۴ ساعت، تشکیل پرونده برای تیم‌های ملی اعزامی و فعالیت‌های علمی که ادامه دارد. یکی از کاستی‌های ورزش ایران نبود نظام یکپارچه علمی در این بخش است. البته در چند سال گذشته اقدامات مهمی انجام شد تا این مشکل برطرف شود و در حال امضای تفاهم‌نامه با دانشگاه‌ها هستیم تا از ظرفیت مراکز علمی استفاده کنیم.

وی افزود: یکی از نیازهای مهم کشور بانک اطلاعات علمی در ورزش است تا برای بخش‌های مختلف دسترسی رایگان وجود داشته باشد در غیر این ترویج علم در ورزش به شبیه جزیره مستقل تبدیل خواهد شد.

رییس کمیته ملی المپیک درباره انتخابات کمیته المپیک گفت: انتخابات ۱۷ اسفند برگزار می‌شود. اگر در روز انتخابات اعضا به تعداد اکثریت نرسند مجمع در آن روز باید تصمیم‌گیری کند. اکنون پیش‌بینی نمی‌کنیم.

وی درباره وضعیت «محمد نصیری» قهرمان جهان و المپیک در رشته وزنه‌برداری گفت: وضعیت وی خوب است و اعلام کردیم برای درمان هرگونه حمایتی را خواهیم کرد و هیچ محدودیتی برای حمایت از این قهرمان قائل نیستیم.

رییس کمیته المپیک درباره ژیمناستیک گفت: بر اساس مسیر قانونی سرپرست معرفی شد.

وی درباره حضور خبره‌های ورزشی در مجمع انتخاباتی کمیته گفت:  این‌ها مسائل فرعی انتخابات است و هنوز به تصمیم نرسیدیم. در زمان موعد تصمیم می‌گیریم و تا کنون در مورد هیچ فردی صحبتی نشده است و تصمیم نگرفتیم‌.

صالحی امیری درباره حضور تیم فوتبال زنان در جام‌ ملت‌های آسیا اظهار داشت: حضور زنان در رویدادهای بین‌المللی فراتر از نتیجه‌ای است که می‌گیرند و علاوه بر داشتن افتخارات ورزشی و قهرمانی باعث ارتقای اعتبار برای ایران خواهد بود و از همه فدراسیون‌ها برای حضور زنان رویدادهای بین المللی حمایت می‌کنیم.

رئیس کمیته ملی المپیک درباره جودو با توجه به تعلیق این فدراسیون که آیا می‌تواند در مجمع انتخابات کمیته ملی المپیک حاضر شود، توضیح داد: این مسائل باید از کمیته بین المللی المپیک استعلام و بر اساس آن تصمیم‌گیری می‌شود.

صالحی‌امیری درپاسخ به سوالی که فدراسیون جودو مدعی است تنها ۵۰ درصد بودجه مصوب خود را از کمیته ملی المپیک دریافت کرده است توضیح داد: درباره بودجه همه فدراسیون به جز یک مورد پرداخت‌ها انجام شده است‌. اما جودو گزارشی که ابهاماتی در آن توسط خزانه‌دار مطرح شد با ارسال نامه‌ای به فدراسیون سوال کردیم و منتظر پاسخ مستندی آنها هستیم تا بودجه آنها را پرداخت کنیم.

رئیس کمیته ملی المپیک درباره برخی ابهامات اساسنامه فدراسیون‌ها و اینکه اساسنامه جدید اجازه نمی‌دهد فدراسیون‌هایی که با سرپرست اداره می‌شوند عضو هیات رئیسه خود را برای حضور در انتخابات و مجمع کمیته ملی المپیک معرفی کنند، گفت: ستاد برگزاری انتخابات این ابهامات را از کمیته بین المللی المپیک استعلام کتبی می‌کند و بر اساس پاسخ رسمی IOC  تصمیم خواهیم گرفت.

صالحی‌امیری درباره اینکه به این که آیا از طرف دولت برای حضور نیافتن در انتخابات کمیته ملی المپیک صحبت شده است،گفت:  تا امروز هیچ کسی  با من در مورد مجمع انتخابات صحبت نکرده و طبیعی است که چنین صحبتی نباشد. کمیته نهاد مستقل و تابع منشور المپیک است. انتخابات توسط مجمع و  با رای مستقیم ۶۰ نفر از اعضا برگزار و هر نوع مداخله در فرآیند انتخابات کمیته غیر قانونی تلقی می‌شود.

«کیکاووس سعیدی» نیز در حاشیه همایش آکادمی المپیک در گفت و گو با خبرنگاران گفت: این سومین همایش تخصصی در حال برگزاری است که با هدف علمی کاربردی در ۶ نشست با حضور ۳۵ سخنران برجسته دنبال می‌شود.

وی درباره نشست بازی‌های آسیایی ۲۰۲۲ گفتک این نشست هر ۲ هفته یکبار برگزار می‌شود و تصمیمات راهبردی در آن اتخاذ می‌شود.

دبیرکل کمیته المپیک درباره وضعیت نصیری گفت : کمیته المپیک هر گونه اقدام لازم برای بهبودی این قهرمان را دارد و همه جانبه حمایت می‌شود.

سومین همایش آکادمی ملی المپیک و پارالمپیک روز یکشنبه با حضور سیدرضا صالحی‌امیری رییس کمیته ملی المپیک، کیکاوس سعیدی دبیرکل کمیته ملی المپیک و رییس این همایش، مسوولان، مدیران و صاحب‌نظران ورزشی و همچنین مربیان و ورزشکاران در سالن استاد فارسی آکادمی ملی المپیک در حال برگزاری است.

این همایش در ۶ نشست با عناوین «مدیریت ورزشی در جنبش المپیک»، «بهینه‌سازی عملکرد ورزشکاران نخبه»، «ملاحظات پیشگیری از آسیب‌دیدگی ورزشکاران»، «ارزش‌ها در جنبش المپیک»، «بازبینی عملکرد قهرمانان در بازی‌های المپیک ۲۰۲۰ توکیو از نگاه روانشناسی» و «جنبش پارالمپیک، پزشکی و کلاس‌بندی در ورزشکاران پارالمپیکی» تعریف و ۳۵ سخنران برجسته در نشست حضور دارند.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار ورزش

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha