بارش‌ باران باعث جاری شدن روان‌آب در خراسان جنوبی شد

بیرجند - ایرنا - بارش باران در شبانه‌روز گذشته باعث جاری شدن روان‌آب در بسیاری از مناطق خراسان جنوبی شده اما به گفته مسوولان تاکنون خسارتی در پی نداشته است.

به گزارش ایرنا با نفوذ توده هوای ناپایدار به‌تدریج از روز گذشته (شنبه) سامانه بارشی جدید در خراسان جنوبی فعال شد و با وزش باد شدید، خیزش گرد و خاک و کاهش دید افقی همراه بود.

تندباد دیشب بسیاری از مناطق خراسان جنوبی از جمله شهر بیرجند را فرا گرفت و نزول رحمت الهی دومین بار در زمستان امسال باعث جاری شدن روان‌آب و رودخانه‌های فصلی شده است.

رییس گروه پیش‌بینی و صدور پیش‌آگاهی‌های جوی اداره کل هواشناسی خراسان جنوبی گفت: با توجه به تداوم فعالیت این سامانه بارشی تا اواخر وقت سه‌شنبه در ۲۴ ساعت آینده شاهد اوج بارش‌ها در مرکز و نیمه شرقی استان خواهیم بود.

جواد نخعی روز یکشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: امروز و امشب بارش‌های خوبی را در مرکز و نیمه شرقی استان شاهد هستیم هرچند که سامانه سراسر استان را تحت تاثیر قرار می‌دهد.

وی گفت: شهرستان‌های درمیان، سربیشه، نهبندان، خوسف، بیرجند و زیرکوه بیشترین میزان بارندگی را طی امروز تا سه‌شنبه نسبت به سایر شهرستان‌ها خواهند داشت و احتمال وقوع روان‌آب و آبگرفتگی معابر عمومی وجود دارد.

رییس گروه پیش‌بینی و صدور پیش‌آگاهی‌های جوی اداره کل هواشناسی خراسان جنوبی افزود: رگبار و رعد و برق متوسط تا شدید، بارش تگرگ در مناطق مستعد، احتمال بارش برف، تشکیل مه، کاهش دید افقی و وزش باد شدید از ویژگی‌های این سامانه است.

وی اظهار داشت: با توجه به پیش‌بینی سیلابی شدن مسیل‌ها دامداران از چرای دام در حریم و حاشیه رودخانه‌ها خودداری کنند همچنین رعد و برق می‌تواند برای دام و انسان خطرناک باشد.

اداره کل هواشناسی خراسان جنوبی اواخر هفته گذشته درباره نفوذ توده هوای ناپایدار جوی و فعالیت سامانه بارشی در این استان هشدار سطح نارنجی (اقدام ضروری) صادر کرد.

۹۴ تیم امدادی و عملیاتی در استان برای امدادرسانی به حوادث احتمالی ناشی از بارش باران و سیل از دیروز تا چهارشنبه در حالت آماده‌باش کامل هستند.

همچنین بنابر اعلام پلیس راه خراسان جنوبی تمامی راه‌های استان باز بوده اما محورهای شهرستان‌های طبس، فردوس، سرایان، قاینات و بیرجند لغزنده است.

مهوید فردوس با ۳۵ میلیمتر بیشترین بارش باران را در ۲۴ ساعت گذشته داشته و در شهرستان سرایان هم بارش برف گزارش شده است.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha