سامانه نوین آبیاری تحت فشار در استان اردبیل توسعه می‌یابد

اردبیل-ایرنا- معاون برنامه‌ریزی شرکت آب منطقه‌ای اردبیل گفت: سامانه نوین آبیاری تحت فشار در این استان با هدف اصلاح الگوی کشت توسعه می‌یابد.

کریم قرایی روز یکشنبه به خبرنگار ایرنا  اظهار کرد: با انعقاد تفاهم نامه همکاری بین شرکت آب منطقه ای ، جهاد کشاورزی و محیط زیست استان اردبیل، زمینه های همکاری برای سیستم نوین آبیاری ،اصلاح الگوی مصرف و ارتقای بهره وری آب در استان فراهم می‌شود.

وی افزود:طبق این تفاهم نامه، جهاد کشاورزی استان ، تلاش های خود را برای تسهیل سیستم آبیاری تحت فشار در اراضی آبی با رویکرد افزایش بهره‌وری آب،  اصلاح و بازسازی سدهای معیشتی و انهار سنتی با توجه به وقوع خشکسالی ، بازنگری در سیستم های آبیاری تحت فشار و جلوگیری از اجرای سیستم‌های آبیاری نیمه مکانیزه بکار می‌گیرد.

قرایی ادامه داد: توسعه و گسترش سیستم نوین آبیاری تحت فشار در سطح شبکه آبیاری مغان، بازنگری در الگوی کشت متناسب با آب موجود و تمرکز بر کشت گیاهان پاییزه، پیاده سازی تحویل حجمی آب با تقویت تشکل های آب بران و تجهیز نقاط تحویل آب، همکاری برای ایجاد تشکل های آب بران به منظور تسریع در عملیاتی شدن دستورالعمل تحویل حجمی آب ، صرفه جویی در مصارف آب ، افزایش بهر ه وری آب و الزام مشترکین چاه های کشاورزی به نصب کنتور هوشمند از دیگر تکالیف جهاد کشاورزی استان طبق این تفاهم نامه خواهد بود.

وی اظهار کرد: همچنین جهاد کشاورزی استان جلوگیری از برداشت غیرمجاز از منابع آب سطحی و زیرزمینی، جلوگیری از کشت برنج در حاشیه دره رود، بالهارود و قزل ازون، هماهنگی در لایروبی و پیشکاری قنات در استان، رعایت حریم و بستر رودخانه ها در اجرای طرح های کشاورزی و بازسازی سازه های معیوب در انهار سنتی و کانال های مدرن را در سرلوحه برنامه های خود قرار خواهد داد.

قرایی تشریح کرد: شرکت آب منطقه ای اردبیل نیز در زمینه تمرکز بر تکمیل سدها و شبکه های آبیاری استان، همکاری و هماهنگی بیشتر در خصوص تحویل آب ، راه اندازی شبکه های آبیاری، لایروبی و لاینینگ کانال های انتقال آب  ، تخصیص آب و عقد قرارداد در شبکه های آبیاری بر اساس الگوی کشت را در برنامه های خود لحاظ خواهد نمود.

معاون برنامه ریزی شرکت آب منطقه‌ای اردبیل اظهار کرد:  لایروبی حریم رودخانه ها و تالاب ها، همکاری در اجرای طرح جامع مدیریت زیست بومی تالاب های استان، استقرار سیستم پایش آنلاین در خروجی سدهای استان و همکاری در  نگهداری سیستم پایش آنلاین رودخانه ارس جزو دیگر برنامه ها خواهد بود.

وی یادآور شد: اداره کل محیط زیست استان نیز بر اساس این تفاهم نامه نظارت بر تصفیه کامل پساب صنایع، همکاری در  شناسایی و پایش کمی و کیفی منابع آلاینده منابع آب استان، حمایت از سرمایه گذاری در  احیاء زیستی تالاب ها و بسترهای مناسب رودخانه ای ، کاهش فرآیند بروکراسی برای سرمایه گذاری، ترویج فرهنگ حفاظت از محیط زیست و بهبود شرایط کمی و کیفی منابع آب استان را در اولویت برنامه های خود قرار خواهد داد.

اراضی زراعی استان به مساحت ۷۸۰ هزار هکتار است که ۵۱۵ هزار هکتار آن به صورت دیم و ۲۲۵ هزار هکتار آن نیز به صورت آیی کشت می‌شود و در ۴۰ هزار هکتار از اراضی این استان نیز باغ احداث شده است.

محصول گندم با حدود ۲۹۹ هزار هکتار، بیشترین سهم اراضی کشت محصول کشاورزی در استان اردبیل را دارد.

اردبیل در تولید بسیاری از ارقام از جمله رتبه اول تولید عدس، رتبه اول تولید کلزا، رتبه دوم تولید سیب زمینی، رتبه سوم تولید عسل، رتبه پنجم تولید چغندر قند، رتبه هفتم تولید حبوبات و رتبه هفتم تولید گندم و جو را دارد.

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha