مسابقات قهرمانی کشور و مدعیانی برای دوبنده تیم ملی کشتی آزاد

تهران - ایرنا - پیکارهای کشتی آزاد قهرمانی کشور به عنوان مرحله نخست چرخه انتخابی تیم ملی چهره‌های جدید و جویای نامی را به کشتی کشورمان معرفی کرد که تا به طور حتم در سال‌های آینده اسامی آنان را بیشتر خواهیم شنید.

به گزارش ایرنا، رقابت‌های کشتی آزاد بزرگسالان قهرمانی کشور و مرحله اول چرخه انتخابی تیم ملی گرامیداشت سردار شهید سپهبد حاج قاسم سلیمانی و شهدای مدافع حرم طی روزهای ۲۲ تا ۲۴ دی ماه در مجموعه آزادی شهر گرگان برگزار و در پایان تیم مازندران، تهران و کرمانشاه به ترتیب عنوان‌های اول تا سوم را بدست آوردند و نفرات برتر مشخص شدند.

بر اساس چرخه انتخابی تیم ملی نفرات اول این مسابقات، جواز حضور در رقابت‌های کشتی قهرمانی آسیا که اواخر فروردین و اوایل اردیبهشت ماه سال ۱۴۰۱ در شهر اولان باتور مغولستان برگزار می‌شود را بدست آوردند.

فارغ از نتیجه و برخی حاشیه‌ها، نفس برگزاری مسابقات انتخابی تیم ملی با حضور همه مدعیان نوید بخش روزهای روشن و پرامیدی برای کشتی کشورمان خواهد بود. چرا که رقابت در همه اوزان برای کسب دوبنده تیم ملی در این پیکارها و بعد از آن در جام تختی و رقابت‌های بین‌المللی به اوج خود خواهد رسید و هم اینکه هیچ آزادکاری از هم اکنون برای دوبنده تیم ملی حاشیه امنیت ندارد این خود یک روزنه امید برای مدعیان است و به ناچار این رقابت سطح فنی کشتی‌گیران را بالا خواهد برد و ثمره آن را در بازی‌های آسیایی و پیکارهای جهانی خواهیم دید.

یکی از مزیت‌های چرخه انتخابی تیم ملی برای بازی‌های آسیایی و رقابت‌های قهرمانی جهان در سال ۲۰۲۲ شفافیت و مسیر مشخص رسیدن به تیم ملی است.

آنچه که مسلم است نفرات جوان و پرانگیزه در پیکارهای قهرمانی کشور در گرگان و نفرات با تجربه، مبارزه‌های حساس و خوبی را به نمایش گذاشتند که چهره‌ها و نفرات جدیدی از همین پیکارها ظهور کرد که می‌توانند در کنار سایر نفرات تا سال‌ها خود را به عنوان مدعی معرفی کنند.     

مدال‌آوران ایران در رقابت‌های جهانی ۲۰۲۱ نروژ از حضور در مسابقات قهرمانی کشور معاف بودند. حسن یزدانی در وزن ۸۶ کیلوگرم، کامران قاسم‌پور در وزن ۹۲ کیلوگرم، امیرحسین زارع در وزن ۱۲۵ کیلوگرم، علیرضا سرلک در وزن ۵۷ کیلوگرم، محمد نخودی در وزن ۷۹ کیلوگرم و مجتبی گلیج در وزن ۹۷ کیلوگرم معاف بودند. تنها امیرمحمد یزدانی دارنده مدال نقره وزن ۶۵ کیلوگرم جهان به دلیل تغییر وزن در مسابقات قهرمانی کشور حضور داشت.

در وزن ۵۷ کیلوگرم رضا مومنی با کسب عنوان قهرمانی و با شکست مدعیانی همچون احمد محمدنژاد جوان دارنده برنز امیدهای جهان و همچنین با توجه به سر وزن نرسیدن رضا اطری آزادکار المپیکی خود را به عنوان یک چهره جدید و جوان در وزن ۵۷ کیلوگرم معرفی کرد.

او به همراه محمدنژاد جوان و البته علیرضا سرلک به طور حتم تا پایان چرخه انتخابی تیم ملی، رقابت تنگاتنگی را برای حضور در پیکارهای جهانی و بازی‌های آسیایی خواهند داشت.

رضا مومنی در لیگ عضو تیم دانشگاه آزاد مازندران بود که در مرحله نیمه نهایی مقابل عباس گادجی ماگمدوف در تیم صنایع مازندران با نتیجه ۱۲ بر یک شکست خورده بود.

در وزن ۶۱ کیلوگرم داریوش حضرت‌قلی‌زاده از شیروان استان خراسان شمالی با حضور آزادکار با تجربه‌ای همچون محمدباقر یخکشی که سابقه حضور در پیکارهای جهانی را دارد عنوان نخست را بدست آورد و پیروزی قابلی دفاعی را برابر یخکشی، داستان و مجید رمضان‌پور داشت. در این وزن مجید داستان دیگر مدعی تیم ملی که سابقه حضور در پیکارهای امیدهای جهان را نیز دارد حضور داشت.

از سوی دیگر در این وزن رحمان عموزاد خلیلی که عضو تیم ملی در جهانی نروژ بود و طلای جوانان جهان را نیز در سال ۲۰۲۱ بدست آورده بود نیز می‌توانست مدعی اصلی باشد که عموزاده با تغییر وزن در ۶۵ کیلوگرم عنوان نخست را بدست آورد.

در وزن ۶۵ کیلوگرم رحمان عموزاد علیرغم حذف زودهنگام از پیکارهای جهانی ۲۰۲۱ نروژ با توجه به نوعی کشتی و جسارتی که در مبارزه‌های خود دارد به طور حتم یک چهره و مدعی جدید در وزن ۶۵ کیلوگرم خواهد بود. جایی که توانست مرتضی قیاسی آزادکار المپیکی کشورمان را شکست دهد.

در وزن ۷۰ کیلوگرم محمدمهدی یگانه جعفری آزادکار کهنه‌کار و با تجربه مازندرانی با پیروزی برابر علی‌اکبر فضلی دارنده برنز جوانان جهان نفر نخست وزن ۷۰ کیلوگرم شد. البته او یک پیروزی چشمگیر دیگر داشت که برابر امیرمحمد یزدانی دارنده مدال نقره بزرگسالان جهان بود که به تازگی از وزن ۶۵ به ۷۰ کیلوگرم آمده است.

در وزن ۷۴ کیلوگرم که یکی از وزن‌های شلوغ بود، یونس امامی با از دست دادن دوبنده تیم ملی در المپیک و حذف از پیکارهای جهانی در نروژ انگیزه زیادی برای حضور دوباره در تیم ملی داشت. او در فینال توانست محمدصادق فیروزپور دارنده نقره امیدهای جهان را شکست داد. به طور حتم غایب اصلی این وزن مصطفی حسین‌خانی آزادکار المپیکی کشورمان بود.

جمال عبادی، عرفان الهی، سعید داداش‌پور، حامد رشیدی و محمدرضا سرگو از دیگر نفرات سرشناس این وزن بودند. عرفان الهی عضو تیم ملی در پیکارهای جهانی نروژ در وزن ۷۰ کیلوگرم با تغییر وزن به ۷۴ کیلوگرم آمده بود.

در وزن ۷۹ کیلوگرم نیز علی سوادکوهی بعد از کسب مدال برنز امیدهای جهان برابر آزادکار با تجربه کرمانشاهی یعنی بهمن تیموری عضو تیم ملی کشتی آزاد در پیکارهای جهانی ۲۰۱۹ قزاقستان قرار گرفت و روند رو به رشد خود را با غلبه بر این آزادکار با اخلاق ادامه داد. البته سوادکوهی در جریان لیگ برتر نیز یک بار دیگر موفق به شکست تیموری شده بود.

در این وزن حمیدرضا زرین پیکر که سال گذشته در جام دانکلوف مدال طلا گرفته بود نیز عنوان سوم را بدست آورد. البته زرین پیکر همان کشتی گیر تهرانی است که به دلیل شرایط زندگی به کار میوه فروشی مشغول است.

در وزن ۸۶ کیلوگرم نیز محسن مصطفوی از تبریز در حضور برخی نامداران این وزن توانست مقام نخست را کسب کند و مجتبی اصغری نیز از گیلان نایب قهرمان شد. عزت‌الله اکبری دارنده مدال نقره جهان و آزادکار کهنه‌کار تیم ملی عنوان سوم را بدست آورد.

سجاد غلامی دارنده مدال نقره امیدهای جهان در جایگاه هفتم قرار گرفت. علیرضا کریمی دارنده ۲ برنز و یک نقره پیکارهای جهانی نیز به دلیل مصدومیت در این پیکارها حضور نداشت.

در وزن ۹۲ کیلوگرم نیز امیرحسین فیروزپور دارنده برنز امیدهای جهانی در فینالی پرحاشیه و پربرخورد احمد بذری را از پیش رو برداشت تا در این وزن شلوغ و در کنار سایر مدعیان همچون بذری، مهدی حاجیلوییان و سایر نفرات و البته کامران قاسمپور شاهد رقابت جذابی برای دوبنده این وزن در پیکارهای جهانی باشیم.

در وزن ۹۷ کیلوگرم محمدحسین محمدیان بعد از حذف زودهنگام از بازی‌های المپیک با کسب عنوان نخست، یکبار دیگر خود را به عنوان مدعی در این وزن معرفی کرد. او با شکست دوباره علی شعبانی و پیروزی برابر اسماعیل نجاتیان عنوان نخست را کسب کرد. تا برای کسب دوبنده تیم ملی مجتبی گلیج دارنده مدال برنز جهان را نیز پیش روی خود داشته باشد.

غیبت محمدعلی آذرپیرا دارنده مدال طلای امیدهای جهان از دیگر نکات این وزن بود.

در وزن ۱۲۵ کیلوگرم نیز که یدالله محبی سال گذشته نسبت به دعوت نشدن به اردوی تیم ملی جهت حضور در انتخابی المپیک اعتراض داشت و البته سابقه حضور در پیکارهای جهانی را نیز دارد در فینال پرحاشیه موفق به شکست سیدمهدی هاشمی دارنده مدال برنز امیدهای جهان شد.

در این وزن امین طاهری یکی از سنگینوزنهای خوب این سالها نیز حضور داشت و مقابل مهدی هاشمی تن به شکست داد.

اسامی نفرات و تیم‌های برتر این مسابقات به شرح زیر است:

۵۷ کیلوگرم: ۱- رضا مؤمنی (مازندران) ۲- احمد محمدنژاد جوان (خراسان رضوی الف) ۳- علی خرم دل (تهران الف) و شهداد خسروی (البرز الف) ۵- صابر خانجانی (مازندران) و سیدعلی عظیمی (کرمانشاه الف- ششم) ۷- رضا خلاقی (خراسان رضوی) ۸- میثم فیروزآبادی (همدان الف) ۹- مهدی جوکار (گیلان) ۱۰- یوسف کارگر (یزد) (توضیح اینکه در این وزن رضا اطری فینالیست شده بود و به دلیل سر وزن نرسیدن در روز دوم از جدول مسابقات حذف و نفرات یک رده بالاتر آمدند)

۶۱ کیلوگرم: ۱- داریوش حضرتقلی زاده (خراسان شمالی) ۲- محمدباقر یخکشی (مازندران) ۳- مجید داستان (تهران) و سعید انوری (تهران الف) ۵- محمد نامجومطلق (گیلان) ۶- سیدرضا سیدعزیزی (سیستان و بلوچستان) ۷- سجاد ترغو (خراسان رضوی) ۸- اسماعیل صمدی (مازندران) ۹- سجاد صالح پور (اصفهان) ۱۰- محمدیاسین عبادی (قشم)

۶۵ کیلوگرم: ۱- رحمان عموزاد (مازندران) ۲- مرتضی قیاسی (لرستان) ۳- ابوالفضل حاجی پور (مازندران) و رحمان رحیم پور (فارس) ۵- افشین خوشبخت (البرز الف) و محمدرضا باقری (مازندران) ۷- مرتضی درزی (بوشهر) ۸- یوسف جابری (توابع تهران) ۹- سعید جوکار (خوزستان) ۱۰- علی علیزاده (کیش)

۷۰ کیلوگرم: ۱- محمدمهدی یگانه جعفری (مازندران) ۲- علی اکبر فضلی (مازندران) ۳- یوسف کامرانی (همدان الف) و امیرمحمد یزدانی (مازندران) ۵- عزت اله لشگربلوکی (گلستان) ۶- خیراله قهرمانی (کرمانشاه) ۷- اشکان کوشکی (لرستان) ۸- محمدرضا عسگرپور (فارس) ۹- محمد زمانی (تهران) ۱۰- امیرحسین سبزعلی (کیش)

۷۴ کیلوگرم: ۱- یونس امامی (تهران) ۲- محمدصادق فیروزپور (مازندران) ۳- حامد رشیدی (کرمانشاه) و محمدرضا سرگو (البرز) ۵- امیرحسین حسینی (توابع تهران) و فریبرز بابایی (مازندران) ۷- جابر نژادی (کرمان) ۸- محمد شهبازنژاد (آذربایجان شرقی) ۹- محسن کوچ نژاد (قزوین) ۱۰- صائب تقی زاده (سمنان)

۷۹ کیلوگرم: ۱- علی سوادکوهی (مازندران) ۲- بهمن تیموری (کرمانشاه) ۳- مصطفی قیاسی (لرستان) و حمیدرضا زرین پیکر (تهران) ۵- محمدحسین نوروزیان (کردستان) ۶- هاشم نوذری کیا (کهگیلویه و بویراحمد) ۷- محراب بای (گلستان) ۸- علیرضا کریمی (البرز) ۹- الیاس طریقی (گیلان) ۱۰- علی غلامی (آذربایجان شرقی)

۸۶ کیلوگرم:۱- محسن مصطفوی (آذربایجان شرقی) ۲- مجتبی اصغری (گیلان) ۳- علی منصوری (گلستان) و عزت اله اکبری (مازندران) ۵- رضا مظفری (مازندران الف) و جواد فتح خانی (تهران الف) ۷- سجاد غلامی (البرز الف) ۸- هادی وفایی پور (همدان الف) ۹- عارف رنجبری (البرز) ۱۰- محمد برقک (گلستان)

۹۲ کیلوگرم: ۱- امیرحسین فیروزپور (مازندران) ۲- احمد بذری (مازندران) ۳- مهدی حاجیلوئیان (همدان الف) و سبحان اصغری (گلستان الف) ۵- عادل حق بین (گیلان) و امیر محمدی (خراسان شمالی) ۷- هاشم مرادی (سیستان و بلوچستان) ۸- علی سبزی (مرکزی) ۹- حسین شهبازی (تهران) ۱۰- علیرضا پیری (زنجان)

۹۷ کیلوگرم: ۱- محمدحسین محمدیان (مازندران) ۲- اسماعیل نجاتیان (خراسان رضوی)  ۳- حسین رمضانیان (قشم) و میثم عبدی (تهران) ۵- سجاد عزیزی (توابع تهران) و دانیال شریعتی نیا (همدان الف) ۷- عرفان حسین زاده (آذربایجان شرقی) ۸- جواد نظری (کرمانشاه الف) ۹- محمدحسن رستمی (گیلان) ۱۰- آرمان کاظمی (لرستان الف)

۱۲۵ کیلوگرم: ۱- یدالله محبی (کرمانشاه) ۲- سید مهدی هاشمی (مازندران)  ۳- محمد مرادی (کرمانشاه) و علیرضا گرزبر (لرستان الف) ۵- محمد علی تبار (گلستان) ۶- سیدامیررضا صحرایی (مازندران) ۷- امیرمحمد احمدی (مرکزی) ۸- سیداحمد رسولی (گلستان) ۹- رضا صارمی اصل (کیش) ۱۰- مرتضی جان محمدزاده (آذربایجان شرقی)

رده بندی تیمی: ۱- مازندران ۱۶۵ امتیاز ۲- تهران ۱۰۳ امتیاز ۳- کرمانشاه ۸۴ امتیاز ۴- همدان ۶۷ امتیاز ۵- لرستان ۶۰ امتیاز ۶- گلستان ۵۸ امتیاز ۷- البرز ۵۴ امتیاز ۸- گیلان ۵۲ امتیاز ۹- خراسان رضوی ۴۸ امتیاز ۱۰- آذربایجان شرقی ۴۳ امتیاز

سرخط اخبار ورزش

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha