اومیکرون و احتمال بازگشت به وضعیت قرمز کرونایی با عادی انگاری

قزوین-ایرنا- سویه جدید کرونا به نام اومیکرون در حالی این روزها موجب افزایش آمار شیوع، بستری و مرگ و میر افراد در دنیا شده که هنوز در کشورمان آنطور که باید از سوی جامعه جدی گرفته نشده و این عادی انگاری احتمال بازگشت به وضعیت قرمز را به وجود آورده است.

به گزارش ایرنا، این روزها اخبار خوبی از کرونا در کشور از جمله استان قزوین می شنویم، کاهش قابل توجه آمار فوتی ها و بیماران بستری در بیمارستان ها خیلی ها را خوشحال کرده و بسیاری امیدوارند تا بتوان در آینده نه چندان این ویروس منحوس را به طور کامل مهار کرد.

در استان قزوین برای پنجمین روز متوالی هیچ مورد فوتی ناشی از کرونا گزارش نشده و آمار بستری های جدید روزانه نیز با کاهش قابل توجه نسبت به ماه گذشته به ۱۷ نفر رسیده است.

در حال حاضر وضعیت کرونایی تمامی شهرستان های استان قزوین مانند اغلب نقاط کشور آبی به معنای کم خطر است که این شرایط بر تشدید عادی انگاری جامعه نسبت به کرونا و سویه های جدید آن دامن زده است.

با این حال حضور سویه جدید کرونا به نام اومیکرون و رشد آمار مبتلایان و بیماران بستری در نقاط مختلف دنیا زنگ خطر جدیدی را به صدا درآورده و به ما گوشزد می کند که نباید فریب وضعیت فعلی را بخوریم چرا که در صورت غفلت و عادی انگاری، شرایط فعلی می تواند به سرعت تغییر کرده و ما را با موج و پیک جدید دیگری از کرونا روبرو کند.

در همین راستا، هفته پیش بود که محمد مهدی اعلایی استاندار قزوین با انتشار یک توییت از ورود سویه جدید کرونا موسوم به اومیکرون به استان قزوین خبر داد، سویه ای که گفته می شود سرعت انتشار آن بسیار بالاست و می تواند در مدت زمان کمی افراد بسیار زیادی را درگیر کند.

با این حال بسیاری از شهروندان قزوینی بدون توجه به اینکه این روزها سروکله سویه جدید کرونا پیدا شده، پروتکل های بهداشتی را کمتر رعایت می کنند و زدن ماسک را کنار گذاشته اند و حتی اطرافیان خود را نیز تشویق به برداشتن ماسک می کنند.

نمای یک

یکی از نانوایان قزوینی در محلات جنوبی شهر قزوین بدون ماسک در حال فعالیت است، چندین نفر هم در صف نانوایی حضور دارند نیمی ماسک دارند و نیمی شان هم ماسک ندارند، وقتی از نانوا و همکارش می خواهم که حین کار از ماسک استفاده کنند و می پرسم چرا ماسک نزده اید، به یک گوشه از نانوایی که دو ماسک روی میخی آویزان است اشاره می کند و می گوید تازه درآوردیم تا نفسی بکشیم، در ضمن ما واکسن هایمان را هم زده ایم.

 وقتی می بینم کسی اعتراضی نمی کند و از این مطالبه من استقبال نمی شود ترجیح می دهم بحث را ادامه ندهم و سرم را به نشانه تاسف تکان می دهم.

نمای دو

سوار تاکسی شده ام تا خودم را به یک برنامه خبری برسانم، راننده ماسک زده اما پس از من ۲ مسافر را سوار می کند که کنارم در صندلی عقب می نشینند و هیچ کدام ماسک ندارند، یکی از آنها هم مدام سرفه می کند.

می گویم کرونا که تمام نشده چرا ماسک نزده اید، جمله ای که انتظار داشتم را پاسخ می دهند، ما واکسن زده ایم، به آنها توضیح می دهم که واکسن حفاظت ۱۰۰ درصدی ایجاد نمی کند و ممکن است آنها به خاطر عدم رعایت پروتکل های بهداشتی به کرونا دچار شوند اما به خاطر علایم خفیف آن بیماری شان را جدی نگیرند اما افراد دیگر گرفتار کنند.

توضیحات من را نمی پذیرند و می گویند که زیادی شلوغ اش کرده اند و الان هم آمار مرگ و میر خیلی کم شده و دیگر استفاده از ماسک لازم نیست و سوسول بازی است!

دست آخر می فهمم که یکی از سرنشینان تنها یک مرحله واکسن زده است، همانی که می گفت دیگر استفاده از ماسک لازم نیست.

در حالی که بی اعتنایی راننده تاکسی به صحبت هایمان و عدم تذکر به مسافران برای استفاده از ماسک برایم عجیب است، چشمم به نوشته استفاده از ماسک الزامی است برمی خورد که جلوی شیشه تاکسی چسبانده شده است.

نمای سه

در حالی که یکی از اعضای خانواده ام به تازگی از بند کرونا رهایی یافته است، یکی از اقوام تلفنی اطلاع می دهد که برای فلان روز به اتفاق عروس و دامادهایش به میهمانی شام به منزلمان می آیند، در رودربایستی می مانم و می گویم قدمتان روی چشم، نه اینکه اهل میهمانی رفتن و صله رحم نباشم اما به واسطه شرایط این روزها و نگرانی از ابتلای پدر و مادرم به کرونا که هرکدام یک بیماری زمینه ای دارند میهمانی های پرجمعیت را در این اوضاع و احوال دوست ندارند.

اقوام در روز موعود می آیند و به جز دو سه نفرشان باقی ماسک ندارند، تجمع این همه میهمان در فضای پذیرایی و در حالی که به خاطر سرمای هوا امکان بازگذاشتن پنجره ها ممکن نیست به شدت نگرانم کرده است.

دو روز پس از آن میهمانی خواهرم تماس می گیرد و می گوید سرما خورده ام شاید هم کروناست، می گویم برو سریع تست بده و خودت را قرنطینه کن. 

اومیکرون و احتمال بازگشت به وضعیت قرمز کرونایی با عادی انگاری

ضرورت تزریق دُز سوم واکسن کرونا برای پیشگیری از ابتلا به سویه های جدید

سرپرست دانشگاه علوم پزشکی، خدمات بهداشتی و درمانی قزوین می گوید اکثر افراد بستری ناشی از کرونا در بیمارستان ها را افراد واکسن نزده یا کسانی که واکسیناسیون خود را به طور کامل انجام داده اند، شامل می شوند.

دکتر عبدالله دیدبان اضافه کرد: تزریق دُز سوم واکسن کرونا برای تمامی افراد جامعه برای مصون ماندن از ابتلا به سویه های جدید این ویروس ضروری است.

این مسوول با بیان اینکه محدودیت و کمبودی در خصوص واکسن دُز سوم برای شهروندان وجود ندارد،از آندسته از افرادی که هنوز نسبت به تزریق دُز سوم واکسن خود اقدام نکرده اند خواست تا برای پیشگیری از ابتلا به کرونا به مراکز تعیین شده مراجعه کرده و واکسینه شوند.

سرپرست دانشگاه علوم پزشکی، خدمات بهداشتی و درمانی قزوین یادآور شد: نباید سویه جدید کرونا را دست کم گرفت چرا که از سرعت انتشار بالایی برخوردار است و می تواند در عرض مدت زمان کوتاهی وضعیت یک شهر و استان و در نهایت کشور را به قرمز تبدیل کند.

دکتر دیدبان همچنین گفت: تعداد بیماران کرونایی بستری در بیمارستان های استان در حال حاضر ۱۱۰ نفر است که از این تعداد حال ۶ نفر بد بوده و در بخش مراقبت های ویژه بستری هستند.

این مسوول با بیان اینکه موارد قطعی ابتلا به کرونا از زمان شیوع تاکنون حدود ۱۲۶ هزار نفر بوده است، یادآور شد: کرونا از ابتدای شیوع خود تاکنون به بستری شدن بیش از ۴۵ هزار شهروند قزوینی در بیمارستان ها منجر شده است.

سرپرست دانشگاه علوم پزشکی، خدمات بهداشتی و درمانی استان قزوین افزود: کرونا همچنین متاسفانه ۲ هزار و ۶۸۴ نفر را در استان قزوین به کام مرگ کشانده است.

این مسوول به آخرین آمار واکسیناسیون عمومی علیه کرونا اشاره کرد و گفت: تاکنون ۹۳.۴۷ درصد جمعیت ۱۲ تا ۱۸ سال استان دُز اول و ۷۶.۷۴ درصد نیز هر دو دُز واکسن خود را تزریق کرده اند.

دکتر دیدبان گفت: از جمعیت بالای ۱۲ استان قزوین نیز تاکنون ۹۴.۵۵ درصد یک نوبت و ۸۴.۲۲ درصد ۲ نوبت واکسن علیه کرونا دریافت کرده اند.

سرپرست دانشگاه علوم پزشکی، خدمات بهداشتی و درمانی قزوین در خصوص تزریق دُز سوم واکسن کرونا در استان قزوین نیز آماری ارایه داد و گفت: نزدیک به ۱۸ درصد جمعیت بالای ۱۲ استان استان هر سه نوبت واکسن خود را تزریق کرده اند.

اومیکرون و احتمال بازگشت به وضعیت قرمز کرونایی با عادی انگاری

خطر پیک ششم کرونا در پی بی توجهی به پروتکل های بهداشتی

جانشین ستاد پیشگیری و مقابله با کرونای استان قزوین معتقد است وضعیت آبی کرونایی موجود در بیشتر نقاط کشور از جمله قزوین شکننده و ناپایدار است و اگر شاهد تداوم عادی انگاری شهروندان و تعلل در تزریق دز سوم واکسن باشیم احتمال قرارگیری در پیک ششم کرونا وجود دارد.

منوچهر حبیبی در گفت و گو با خبرنگار گفت: اگرچه این روزها شاهد کاهش قابل ملاحظه آمار تلفات و بستری های ناشی از کرونا هستیم اما حضور سویه جدید کرونا با نام اومیکرون باعث شکنندگی شرایط موجود شده است.

او هشدار داد: عادی انگاری شهروندان در خصوص وضعیت موجود و نادیده گرفتن خطر اومیکرون ما را با خطر مواجهه با پیک ششم کرونا و بازگشت به وضعیت قرمز روبرو می کند.

این مسوول با بیان اینکه با وجود واکسیناسیون عمومی باید همچنان پروتکل های بهداشتی را نیز رعایت کرد و در بیرون از منزل از ماسک استفاده کرد، گفت: باید توجه داشت که هیچ واکسنی نمی تواند به طور ۱۰۰ درصد ایمنی ایجاد کند اما آزمایشات و نتایج به عمل آمده اثبات کرده واکسن تلفات کرونا و همچنین ابتلا به این ویروس را تا حد بسیار زیادی کاهش می دهد.

جانشین ستاد پیشگیری و مقابله با کرونای استان قزوین اظهار داشت: با این اوصاف باید به تکمیل واکسیناسیون و تزریق دُز سوم واکسن کرونا بسیار اهمیت داد.

این مسوول تاکید کرد: در حال حاضر امکان ابتلا به سویه های جدید کرونا مانند اومیکرون بالاست و نباید شهروندان نسبت به این مساله بی توجه باشند و با عادی انگاری سلامت خود، خانواده و دیگران را با تهدید روبرو کنند.

حبیبی با بیان اینکه تا زمانی که خطر کرونا رفع نشده باید از ماسک استفاده کنیم و به زدن آن عادت کنیم،افزود:ممکن است افراد به کرونا مبتلا شوند اما به دلیل تزریق واکسن علایم آن را خفیف احساس کنند و به دلیل نزدن واکسن و عدم رعایت دستورالعمل های بهداشتی این ویروس را به دیگران منتقل کرده و سلامت شهروندان را به خطر بیاندازند.

این مسوول با اشاره به شکننده بودن شرایط فعلی کرونایی در کشور و استان قزوین، خاطرنشان کرد: با وجود قرارگیری شهرستان های استان قزوین در وضعیت آبی کرونایی اما به دلیل شیوع اومیکرون در کشور این وضعیت می تواند به سرعت به زرد و حتی قرمز تغییر کند.

جانشین ستاد پیشگیری و مقابله با کرونای استان قزوین با بیان اینکه فاصله گذاری اجتماعی همچنان باید مورد توجه باشد، هشدار داد: خطر انتشار اومیکرون در دورهمی های فامیلی و اجتماعاتی که فاصله گذاری اجتماعی در آنها رعایت نمی شود، زیاد است.

او با تاکید بر اینکه تمامی اصناف، کارمندان، رانندگان و سایر مشاغل ملزم به رعایت پروتکل های بهداشتی و استفاده از ماسک بوده و باید در وقت لازم نسبت به تکمیل واکسیناسیون خود اقدام کنند، در خصوص عدم رعایت برخی اصناف و بی توجهی به موارد بهداشتی،گفت: ناظران بهداشتی همچنان بر بازار و اصناف نظارت دارند اما ناظران اصلی خود مردم هستند و باید افرادی که را بهداشت و نکات لازم برای پیشگیری از کرونا را رعایت نمی کنند به مراجع قانونی معرفی کرده و از آنها خرید نکنند.

رهاورد:

به نظر می رسد برای پیشگیری از ورود به پیک پنجم کرونا در کشور باید تمهیدات و تدابیر خاصی اندیشیده شود که از جمله آنها می توان به غیرحضوری کردن مدارس در مناطق آلوده به اومیکرون و بازگشت دورکاری کارمندان، گسترش مراکز واکسیناسیون ثابت و سیار و استفاده هرچه بیشتر از ظرفیت هلال احمر، بسیج و سپاه در این خصوص نام برد.

 از سوی دیگر اجرای طرح جامع هوشمند محدودیت های کرونایی هنوز آنطور که باید و شاید عملی و اجرایی نشده و نیاز است تا ستاد ملی و ستادهای استانی نسبت به اجرای مطلوب تر این طرح که به پیشگیری از کرونا کمک شایانی می کند، توجه داشته باشند.

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha