دبیرکل سازمان پیمان امنیت جمعی از پایداری شرایط در قزاقستان خبر داد

تهران- ایرنا - دبیرکل سازمان پیمان امنیت جمعی در دیدار با معاون نخست وزیر و وزیر امور خارجه قزاقستان از پایداری شرایط در این کشور خبرداد و گفت: شرایط به سمت بهبود وضعیت پیش می رود و می توان گفت اوضاع به تدریج در حال عادی شدن است.

به گزارش روز یکشنبه ایرنا از خبرگزاری «تاس»، «استانیسلاو زاس» دبیرکل سازمان پیمان امنیت جمعی پس از دیدار با «مختار تلئوبردی» معاون نخست وزیر و وزیر امور خارجه قزاقستان، در گفت و گوی تلویزیونی با شبکه «بلاروس ۱» گفت با وجود اینکه شرایط در قزاقستان به حالت عادی بازگشته است اما هنوز آژانس های اجرای قانون، کار زیادی پیش رو دارند.

وی در ادامه با بیان اینکه هنوز شرایط اضطراری در برخی مناطق قزاقستان پایان نیافته، افزود: «شاید هنوز نباید بگوییم شرایط به وضعیت عادی بازگشته است.اما همزمان شرایط به سمت بهبود وضعیت پیش می رود. نقطه عطف ماجرا گذشته است و می توانیم بگوییم کشور کم کم به سمت وضعیت عادی پیش می رود.»

دبیرکل سازمان پیمان امنیت جمعی با بیان اینکه «ورود صلح بانان سازمان پیمان امنیت جمعی در قزاقستان برخی افراد ماجراجو را که برنامه ها و سوداهایی در سر داشتند هوشیار کرد»، گفت: به هرحال مراکز اجرای قانون و آژانس های ویژه در کشور مشغول انجام وظایف خود می باشند. مسئله اصلی این است که شرایط پایدار شده است.

در ادامه این گزارش تلویزیونی آمده است اشخاص خارجی در میان گروه های تروریستی در ناآرامی های اخیر قزاقستان شرکت داشتند، اما از شرکت کنندگان اصلی نبودند. «استانیسلاو زاس» نیز سخنانش را در این گفت و گوی تلویزیونی اینگونه به پایان رساند: «می توانیم بگوییم گروه های تروریستی عملیاتی انجام دادند. در میان اشخاصی که دستگیر شدند نفرات خارجی از کشورهای مختلف دیده می شوند.»

نیروی موسوم به صلح بان سازمان پیمان امنیت جمعی متشکل از واحدهای روسیه، بلاروس، ارمنستان، تاجیکستان، قزاقستان و قرقیزستان است. افغانستان و صربستان دو عضو ناظر آن هستند که از سال ۲۰۱۳ به این سازمان پیوستند.  نیروی موسوم به صلحبان روسی که به قزاقستان اعزام شده از نیروی هوابرد این کشور تشکیل شده است.

در ۱۳ ژانویه ۲۰۲۲ ( ۲۳ دی)، خروج تدریجی نیروهای حافظ صلح از خاک قزاقستان آغاز شد که برای چند روز ادامه خواهد داشت. به گفته وزارت دفاع روسیه، اولین واحدهای چتربازان روسی از نیروهای حافظ صلح سازمان پیمان امنیت جمعی با چهار فروند هواپیمای ایل-۷۶ ام دی روز پنجشنبه از قزاقستان به روسیه باز گشتند.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار جهان

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha