۹۸ مورد پایش صنایع طی ۹ ماه در اردستان انجام شد

کاشان - ایرنا - رییس اداره حفاظت محیط زیست اردستان گفت: ۹۸ مورد پایش از صنایع به دلیل حساسیت موضوع طی ۹ ماهه سال جاری در شهرستان انجام و برخی موارد به ارایه اخطاریه و پیگیری قضایی منجر شده است.

حسین شواخی روز یکشنبه در گفت وگو با خبرنگار ایرنا افزود: در این مدت ۳۱ مورد پایش معادن، ۱۳۵ استعلام، ۴۰ نشست، تنظیم ۱۰ شکایت محیط زیستی، ارایه ۱۰ اخطاریه به واحدها و معادن و ۴۹ مورد پیگیری قضایی انجام و ۱۶ رای قضایی صادر شده است.

وی درباره ساخت کارخانه کمپوست اظهار داشت: این طرح در دست بررسی بین شهرداری‌های منطقه و شهرستان‌های همجوار است و تاکنون عملیاتی نشده است، این موضوع در مرحله اداری درحال پیگیری است و در برهه کنونی دفن زباله صورت می‌گیرد.

تولید روزانه بیش از ۵۰ تن زباله در اردستان 

رییس اداره حفاظت محیط زیست اردستان گفت: طبق برآوردها و به گفته شهرداری‌ها و دهیاری‌ها روزانه افزون بر ۵۰ تن زباله در شهرهای اردستان، زواره، مهاباد و روستاهای تابعه این شهرستان تولید و دفن می‌شود.

وی ادامه داد: دفن زباله به ویژه در روستاها از مشکل‌های زیست محیطی اردستان محسوب می‌شود که در این راستا برای بیشتر روستاها جانمایی محل دفن زباله انجام شده و زباله‌ها در محل‌های مشخص شده دفن می‌شود.

شواخی اضافه کرد: تاکنون سه نشست کارگروه مدیریت پسماند با ۳۹ مورد بازدید و مکاتبه‌های مختلف پسماند انجام‌ شده اما هنوز موضوع دفن پسماند به صورت اصولی صورت نمی‌گیرد و ساخت کارخانه کمپوست اجرایی نشده است.

دستگیری ۱۴ شکارچی متخلف

رییس اداره حفاظت محیط زیست اردستان اظهار داشت: امسال ۱۴ شکارچی متخلف در این شهرستان دستگیر شدند و ۹ اسلحه مجاز و ۲ اسلحه غیرمجاز از آنان کشف شد.

وی با اشاره به وجود گونه‌های مختلف جانوری در منطقه‌های حفاظت شده و شکار ممنوع اردستان افزود: شکارچیان برای شکار این گونه‌های جانوری وارد این منطقه ها می‌شوند که با هوشیاری و مراقبت شبانه‌روزی نیروهای محیط‌بانی در دام ماموران حفاظت زیست اردستان گرفتار می‌شوند.

شواخی با بیان اینکه بهره‌برداری بی‌رویه از جنگل‌ها و شکار حیوانات در سال‌های گذشته موجب برهم خوردن بوم‌سازگان (اکوسیستم) منطقه شده است، اضافه کرد: در این زمینه طی چند سال گذشته طرح محیط‌یار و محیط‌بان در بیشتر مدرسه‌های شهرستان به منظور افزایش آگاهی دانش‌آموزان از شرایط زیست محیطی منطقه، لزوم وجود حیات وحش، مدیریت پسماند، ساختار و مناطق تحت مدیریت سازمان حفاظت محیط زیست اجرا شده و اثرگذار بوده است.

اردستان دارای ۹۴ هزار هکتار جنگل دست کاشت تاغ، ۸۷۰ هزار هکتار مرتع و ۲ زیستگاه حیات وحش شامل منطقه حفاظت شده کهیاز با ۹۲ هزار هکتار و منطقه شکار ممنوع خارو با ۱۰۲ هزار هکتار وسعت است که گونه‌هایی همچون کل و بز، قوچ و میش، جبیر، هوبره، زاغ بور، کبک و تیهو، گربه وحشی، روباه، گرگ، کفتار، گربه شنی و کاراکال را در خود جای داده‌اند.

این شهرستان با افزون بر ۴۳ نفر جمعیت در ۱۱۸ کیلومتری شمال شرقی اصفهان واقع شده است.

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha