احداث خط لوله رفسنجان به مشهد با منابع بانکی

تهران - ایرنا - پروژه احداث خط لوله رفسنجان به مشهد، پروژه ۳۰۰ میلیون یورویی معادل ۹۰ هزار میلیارد ریال است که توسط منابع بانکی تامین اعتبار می‌شود.

به گزارش روز شنبه ایرنا، «رضا دولت آبادی» مدیرعامل بانک ملت امروز (شنبه) در مراسم امضای تفاهم نامه خط لوله رفسنجان به مشهد (تابش) با حضور وزیر نفت و وزیر اقتصاد، با تاکید بر نقش تفت در نظام اقتصادی کشور، ادامه داد: بانک ملت به عنوان بانک اول در حوزه انرژی و نفت بیشترین نقش را در تامین مالی ابرپروژه‌های صنعت نفت داشته است.

وی ادامه داد: تامین مالی ده ها پروژه را بر عهده داشته که در رشد اقتصادی و تامین منابع ارزی داشته است.  

مدیرعامل بانک ملت با اشاره به این‌که بانک ملت در پالایشگاه ستاره خلیج فارس ۱.۴ میلیارد یورو تامین اعتبار داشته، گفت: ۱۸ میلیارد یورو بانک ملت با حوزه نفت مراودات مالی دارد.

دولت آبادی افزود: پروژه احداث خط لوله تابش، پروژه ۳۰۰ میلیون یورویی معادل ۹۰ هزار  میلیارد ریال است.

به گفته وی، به محض اینکه امروز تفاهم‌نامه به امضا برسد کار اجرا با اخذ مجوز نهایی خواهد شد.  

به گزارش ایرنا، با احداث خط لوله انتقال فرآورده‌های نفتی از رفسنجان تا مشهد مقدس، اهدافی چون تامین پایدار سوخت مورد نیاز شرق و شمال شرق کشور (استان‌های خراسان جنوبی، رضوی و شمالی)، کوتاه شدن مسیر انتقال فرآورده، کاهش مصرف سوخت و کاهش هزینه‌های حمل، تسهیل صادرات فرآورده به کشورهای همجوار، استفاده از خط لوله به عنوان جایگزین حمل و نقل جاده‌ای و ایجاد کریدور انتقال شمال-شمال شرق و جنوب- شمال شرق محقق خواهد شد.  

براساس این خبر ظرفیت انتقال فرآورده‌های نفتی در این خط لوله ۱۵۰ هزار بشکه در روز است و مسیر احداث خط لوله از رفسنجان تا مشهد مقدس نیز از سه استان کرمان، خراسان جنوبی و خراسان رضوی به طول ۹۴۸ کیلومتر عبور خواهد کرد.  

همچنین لازم به ذکر است که دراحجام کار این طرح، احداث ۲ تلمبه خانه و ۳ پایانه نیز تعریف شده است.  

گفتنی است، میزان برآورد اولیه سرمایه‌گذاری در این طرح، ۳۷۲ میلیون یورو است.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار اقتصاد

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha