حزب دموکرات کردستان عراق: توافقی برای تبادل مناصب با اتحادیه میهنی نشده است

تهران- ایرنا - در حالی که احزاب سیاسی کردستان عراق پیشتر از توافقات بر سر تقسیم پست‌های مهم سیاسی در عراق به ویژه بر سر سمت ریاست جمهوری خبر داده بودند، اکنون حزب دموکرات کردستان عراق می‌گوید که هیچ گونه توافقی با اتحادیه میهنی برای تبادل مناصب حاصل نشده است.

به گزارش ایرنا، حزب دموکرات کردستان عراق امروز (شنبه) وجود هرگونه توافق با اتحادیه میهنی کردستان در مورد تبادل و جایگزینی مناصب حکومتی در عراق را تکذیب و اعلام کرد که «هوشیار زیباری» نامزد حزب دموکرات کردستان برای کسب کرسی ریاست جمهوری عراق به راحتی در پارلمان پیروز خواهد شد.

در همین ارتباط، «محما خلیل» نماینده حزب دموکرات کردستان عراق به خبرگزاری المعلومه عراق گفت: خبرهای منتشره درباره هرگونه جایگزینی مناصب و حصول توافق با اتحادیه میهنی کردستان عراق بر سر پست های مطرح و دیگر گمانه‌زنی‌های رسانه‌ای، صحت ندارد و توافقی حاصل نشده است.

خلیل افزود: دور بعدی نشست نمایندگان پارلمان بین اتحادیه میهنی و حزب دموکرات کردستان در رابطه با نامزدهایشان برای پست ریاست جمهوری عراق خواهد بود و انتظار داریم هوشیار زیباری در رقابت با افراد دیگر برای کرسی ریاست جمهوری به راحتی پیروز شود.

وی با بیان اینکه «دو نامزد برای کسب کرسی ریاست جمهوری عراق با هم رقابت خواهند کرد و در صورتی که یکی از آنها دو سوم آرای پارلمان را به دست آورد، پیروز می‌شود»، افزود: این بعید است که یک نامزد بتواند دو سوم آرا را به دست بیاورد، لذا به احتمال قوی دور دیگری از رای گیری‌ها برگزار خواهد شد و به نفع دموکرات تصمیم گیری خواهد شد.

پیش‌تر حزب دموکرات کردستان عراق از حل و فصل اختلاف های دو حزب بزرگ این اقلیم بر سر انتخاب نامزدهای ریاست جمهوری خبر داده بود.

«مهدی کریم» نماینده حزب دموکرات کردستان عراق امروز در گفت و گو با خبرگزاری ملی عراق (واع) بدون اشاره به نام دو نامزد ریاست جمهوری این کشور اظهار داشت: حزب دموکرات و اتحادیه میهنی کردستان عراق برای معرفی دو شخصیت جهت نامزدی تصدی پست ریاست جمهوری به توافق رسیدند.

مجلس نمایندگان عراق یکشنبه گذشته در اولین جلسه قانونگذاری خود در دوره جدید، «محمد الحلبوسی» را به عنوان رئیس پارلمان، «حکیم الزاملی» را به عنوان معاون اول و «شاخوان عبدالله» را به عنوان معاون دوم پارلمان عراق انتخاب کرد.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار جهان

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha