توضیحات ساکت در مورد کسب مجوز حرفه‌ای، پوستر جنجالی باشگاه سپاهان و دلیل حذف ستاره پرسپولیس

تهران- ایرنا- مدیرعامل باشگاه سپاهان در خصوص کسب مجوز حرفه‌ای، پوستر جنجالی باشگاه سپاهان، دلیل حذف ستاره پرسپولیس و پرونده مارک ویلموتس توضیحاتی ارائه داد.

به گزارش ایرنا، «محمدرضا ساکت» روز جمعه در گفت‌وگویی تلویزیونی در خصوص چگونگی دریافت مجوز حرفه‌ای باشگاه سپاهان، بیان‌داشت: در ابتدا از بازدیدهای میدانی شروع کردند و بعد معیارها و استانداردها را تدوین کردند. بعد از آن آموزش ‌هایی را برای باشگاه‌ها گذاشتند. در موضوع مجوز حرفه‌ای پنج معیار مهم‌تر است. نخستین معیار حقوقی است. معیار دوم پرسنلی و مدیریتی است که به ساختار داخلی باشگاه می پردازد. معیار بعدی ورزشی است که بسیار حساس هستند و از شما برای مسیر توسعه جواب می‌خواهند.

وی ادامه‌داد: معیار بعدی مالی است که صورت های مالی حسابرسی می شود. آن‌ها حتی مسائل مالیاتی را هم درخواست می‌کنند. معیار پنجم زیر ساخت ها است که مربوط به استادیوم و امکانات تمرینی باشگاه می‌شود و این ها جزو ضرورت‌های اولیه یک باشگاه است.

ساکت تصریح‌کرد: فقط خود باشگاه می‌تواند مدارک را در پلتفرم AFC‌ آپلود کند و نباید این و آن را مقصر بدانیم. تاییدیه را ابتدا از داخل می دهند و بعد کنفدراسیون فوتبال آسیا مجددا ممیزی می‌کند. این طور نیست که همه حرف کمیته بدوی و حرفه ای تایید شود. غربالگری دقیقی انجام می‌شود. سال گذشته به خاطر اینکه برخی مستندات ایران تایید شد، AFC‌، کمیته خود را جریمه کرد. کمیته مجوز حرفه ای آموزش های مکرری را در سال های اخیر گذاشته و اعضای کمیته بدوی نشستند و مدارک ما را دیدند. همه موارد را بررسی کردند و تذکرات را دادند و ما هم اصلاحات را انجام دادیم. این یک فرایند کوتاه مدت نیست. 

مدیرعامل باشگاه سپاهان در پاسخ به این موضوع که استقلال و پرسپولیس هم مانند سپاهان به سرمایه مالی نیاز دارند، گفت: فقط پول نیست. ثبات، برنامه، زیر ساخت، احترام برای بازیکن و مربی است و خیلی دیگر از مسائل معیار هستند. نبرد سخت کسب مجوز حرفه‌ای روز به روز سخت‌تر می شود. هر سال آیتم هایی اضافه می‌شود. ما باید به همه موارد خواسته شده دقت کنیم. تاییدیه سالیانه است که هرسال هم سختی هایش بیشتر می شود.

وی در پاسخ به این پرسش که اگر استقلال و پرسپولیس را با همین بودجه به شما بدهند، می‌توانید برای این دو باشگاه مجوز حرفه‌ای کسب کنید، گفت: من خودم را سرباز سپاهان می‌دانم، اما اگر از همین فردا صبح برای کسب صدور مجوز تلاش کنند، ‌می‌توانند در سال آینده این مجوز را کسب کنند. 

ساکت در خصوص پوستر باشگاه سپاهان برای دیدار مقابل پرسپولیس که حواشی زیادی در پی داشت، عنوان کرد: سروش رفیعی، شهریار مغانلو و فرشاد احمدزاده بازیکنان سپاهان هستند و امروز طلایی‌پوش هستند. رضا اسدی در سپاهان بوده اما من حق ندارم در مورد او اظهار نظر کنم. 

مدیرعامل باشگاه سپاهان همچنین در خصوص برداشتن ستاره باشگاه پرسپولیس در پوستر مذکور، گفت: در ایران هنوز هیچ آیین‌نامه‌ای در مورد ستاره تعریف نشده است. در اروپا این موضوع تعریف شده است. ستاره استقلال آسیایی است و اسم استقلال، استقلال ایران است و شرایط فرق می‌کند. در عرصه بین المللی دستمان یکی است. ما همان کسانی بودیم که وقتی که زمان بازی پرسپولیس برای حضور در فینال لیگ قهرمانان آسیا تغییر کرد، استقبال کردیم چرا که گفتیم این پرسپولیس ایران است. 

دبیرکل اسبق فدراسیون فوتبال در خصوص پرونده مارک ویلموتس سرمربی اسبق تیم ملی فوتبال کشورمان، گفت: در آن زمان که این قرارداد بسته شد، من در حوزه اداری فدراسیون نبودم. ویلموتس در شروع مربی خیلی خوبی بود و کارش را خیلی خوب شروع کرد اما مربی خارجی به پرداخت‌ها خیلی اهمیت می دهد. ایران پنج ماه به دلیل تحریم‌های ظالمانمه نتوانست پول او را بپردازد. فیفا که معتقد است نباید کار سیاسی شود پس چرا برای ایران تحریم ها را اعمال کرد؟ 

وی افزود: اینکه آیا موردی در بند قرارداد تغییر کرده، در جریانش نیستم. اتفاق ویلموتس به پرداخت نشدن پولش بر می‌گردد. همان پرداختی هم که از طریق شستا شد و کلی هم سروصدا کردند. آن پول در فیفا وجود داشت. در حال حاضر دوستان در فدراسیون گفتند ایران ۱۳ تا ۱۶ میلیون دلار پول در فیفا دارد اما امکان برداشت و پرداخت از آن نیست. زمان کارلوس کی‌روش نامه ای از ایران ارسال می‌شد و بخشی از حقوق کی‌روش هم با نامه فدراسیون به فیفا پرداخت می شد. در همان سال شرط فیفا تغییر کرد و دیگر اجازه این کار داده نشد. 

اخبار مرتبط

سرخط اخبار ورزش

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha