طالبان بودجه افغانستان را بدون وابستگی به کمک‌های خارجی تصویب کرد

تهران- ایرنا- با گذشت پنج ماه از فروپاشی دولت کابل، طالبان برای نخستین بار بودجه افغانستان را بدون وابستگی به کمک‌های بین‌المللی تصویب کرد.

به گزارش ایرنا از اردو پوینت، احمد ولی حقمل سخنگوی وزارت مالیه طالبان پنجشنبه شب گفت: برای اولین بار در دو دهه گذشته بودجه‌ای را تصویب کردیم که به کمک‌های خارجی وابسته نیست و این یک دستاورد بسیار بزرگ است.

بودجه ۵۳.۹ میلیارد افغانی (۵۰۸ میلیون دلار) که روز پنجشنبه تصویب شد، سه ماه اول سال ۲۰۲۲ را پوشش می‌دهد و تقریباً کل آن به بودجه مؤسسات دولتی اختصاص دارد.

حقمل گفت، کارمندان دولتی که بسیاری از آنها ماه هاست حقوق نگرفته‌اند، تا پایان ژانویه (بهمن) شروع به دریافت حقوق خواهند کرد.

به طور معمول کمک‌های بین المللی ۴۰ درصد تولید ناخالص داخلی افغانستان را تشکیل می‌دهد و ۸۰ درصد بودجه در دولت‌های پیشین که تحت حمایت آمریکا بودند، از کمک‌های بین‌المللی تامین می‌شد.

با به قدرت رسیدن طالبان در مرداد ماه و فرار اشرف غنی رییس جمهور افغانستان، قدرت‌های غربی میلیاردها دلار کمک و دارایی‌های این کشور را مسدود کردند که سازمان ملل متحد آن را یک شوک مالی بی‌سابقه توصیف کرد.

سرخط اخبار جهان

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha