معاون فنی گمرک ایران: میزان صادرات امسال به ۴۶ میلیارد دلار می‌رسد

تهران- ایرنا- فرود عسگری معاون فنی گمرک ایران از سرعت گرفتن روند صادرات و رفع برخی موانع تجارت خارجی خبر داد و گفت: پیش بینی می‌شود تا پایان سال جاری ارزش کالاهای صادراتی به ۴۶ میلیارد دلار برسد.

به گزارش ایرنا، معاون فنی گمرک ایران پنجشنبه شب در یک گفت وگوی زنده تلویزیونی با اعلام این خبر افزود: در نیمه اول سال جاری ماهانه ۳.۵ میلیارد دلار و در نیمه دوم ماهانه ۵ میلیارد دلار صادرات انجام شده است.

او ادامه داد: متولی شدن وزارت صمت برای برگشت ارز صادراتی، افزایش انگیزه صادرکنندگان با تصمیم واردات در مقابل صادرات و عبور از شرایط کرونا از دلایل سرعت گرفتن صادرات به شمار می رود.

عسگری در ادامه همچنین درباره موانع پیشروی صادرات کشور هم گفت: یکی از مشکلات این بود که با برخی از صادر کنندگان به خاطر برگشت ارز برخورد قضایی شد که این موضوع با تصمیمی که در دولت گرفته شد، قرار است مهلت برگشت ارز تمدید شود.

وی افزود: این موضوع کمک بزرگی به صادرکنندگان می‌کند و اعتماد صادرکنندگان به سیستم بیشتر شده است چون همین که دولت تصمیم گرفته مهلت را برای برگشت ارز سال‌های ۹۷، ۹۸ و ۹۹ را تا پایان سال تمدید کند، کمک خوبی به صادر کنندگان خواهد کرد.

معاون فنی گمرک ایران ادامه داد: در بخش حمل و نقل و کالاهای یخچال دار مقداری مشکل داریم که اگر ناوگان کامیون‌های یخچال دار برای کالاهای فاسد شدنی بیشتر شود، موجب رشد صادرات خواهد شد.

عسگری در پایان گفت:​ باید رایزن‌های اقتصادی ما در بازارهای هدف فعال‌تر شود و همچنین در گمرک هم بتوانیم نشست‌ها را با گمرک های کشورهای همسایه افزایش دهیم و با این کارها شاهد افزایش بیشتر صادرات خواهیم بود.

وزیر اقتصاد تابستان اکسال پیش بینی کرده بود تا آخر امسال، ۵ میلیارد دلار به صادرات کشور افزوده می شود حالا می بینیم این رقم زودتر از زمان پیش بینی شده در حال محقق شدن است.

سرخط اخبار اقتصاد

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha