پلیس فتا همدان نسبت به کلاهبرداری با پیامک وضعیت املاک خالی هشدار داد

همدان - ایرنا - رییس پلیس فضای تولید و تبادل اطلاعات انتظامی استان همدان نسبت به ارسال پیامک جعلی تعیین تکلیف املاک خالی از سکنه و کلاهبرداری از این طریق هشدار داد.

سرهنگ «فیروز سرخوش نهاد» روز جمعه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: مجرمان سایبری با بررسی و رصد فضای رسانه ای کشور هر زمان که قرار است خدمات یا طرحی اطلاع رسانی شود یک پلتفرم مرتبط با آن طرح را شبیه سازی کرده و بر اساس آن پلتفرم از اطلاعات هموطنان کلاهبرداری یا سوء استفاده می کنند.

وی خاطرنشان کرد: در همین زمینه طی چند روز گذشته سامانه ای جهت تعیین تکلیف وضعیت سکونت املاک خالی به شماره های مالکان این خانه ها از سرشماره  V.MASKAN ارسال شده است.

رییس پلیس فتا استان همدان اظهار داشت: متن پیامک مبنی بر اینکه «ملک شما به عنوان خانه خالی شناسایی شده است لطفا تا تاریخ ۲۰ دیماه ۱۴۰۰ و یا ۲۳ دیماه ۱۴۰۰ وضعیت املاک خود را در سامانه املاک و اسکان amlak.mrud.ir تعیین کنید در غیر اینصورت مطابق قانون مالیات‌های مستقیم اقدام خواهد شد.» مورد تایید وزارت راه و شهرسازی است.

 سرهنگ سرخوش گفت: این اطلاع رسانی به شکل انبوه در کشور انجام شد بنابراین کلاهبرداران با ارسال همین پیامک ولی از سرشماره های جعلی داخل پیامک یک لینک جعلی قرار داده و با فریب شهروندان یک نرم افزار مخرب به عنوان سامانه روی تلفن همراه آنها نصب می کنند.

وی ادامه داد: برخی از شهروندان به خاطر نداشتن آگاهی از این سامانه‌ها و نحوه فعالیت آن‌ها در دام این کلاهبرداران اینترنتی قرار می گیرند و تلفن همراه آنها عامل جرم شده یعنی از سیم کارت و تلفن همراه سوءاستفاده و پیامک هایی را از جانب قربانی ارسال می کنند.

این مقام انتظامی استان همدان تصریح کرد: سازمان ها و نهادهای خصوصی و دولتی از شماره تلفن های پوششی موسوم به " number mask " برای اطلاع رسانی و ابلاغیات استفاده کرده و به هیچ عنوان از شماره تلفن های شخصی استفاده نمی کنند.

سرهنگ سرخوش اظهارداشت: سرشماره های ماسک بعد از طی فرآیند قانونی به نهادها و شرکت های بزرگ داده می شود و احتمال جعل آنها نیست.

وی از مردم خواست تا در صورت اطلاع از هرگونه فعالیت مجرمانه در فضای ‌مجازی یا پیام‌رسان‌های‌ موبایلی موضوع را از طریق نشانی پلیس‌ فتا به آدرسwww.cyberpolice.ir بخش ارتباطات مردمی و یا با شماره تماس ۰۹۶۳۸۰ در میان بگذارند.

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha