سرلشکر موسوی: آموزه‌های دفاع مقدس نیاز امروز و فردای کشور است

تهران- ایرنا- فرمانده کل ارتش جمهوری اسلامی ایران گفت: دفاع مقدس از مهمترین نمادهای وحدت ملی و قدرت اراده ملت برای دفاع از آرمان‌ها است.

به گزارش خبرنگار سیاسی ایرنا، سرلشکر سیدعبدالرحیم موسوی روز پنجشنبه در همایش سراسری مدیران بنیاد حفظ آثار و نشر ارزش‌های دفاع مقدس که در باغ موزه دفاع مقدس برگزار شد، گفت: آموزه‌های دفاع مقدس به معنای واقعی مورد نیاز امروز و فردای کشور است.

فرمانده کل ارتش افزود: اگر ملتی اراده کند با توکل به خدا روی پای خود و با تبعیت کامل از رهبری در مقابل همه دنیای شرک و کفر از حق دفاع کند پیروز و موفق خواهد بود.

موسوی تصریح کرد: دفاع مقدس از مهمترین نمادهای وحدت ملی و قدرت اراده ملت برای دفاع از آرمان‌ها است.

وی یادآور شد: تقلیل سطح این دانشگاه بزرگ به قول سردار کارگر جناحی و بخشی خطای بزرگ راهبردی است. همه حکایت کنندگان، راویان و نمادها و همه آثارها باید مبین عظمت دینی ملی این مقطع مهم باشند.

فرمانده کل ارتش در ادامه گفت: انقلاب شکوهمند اسلامی در طول ۴۳ سال عمر پر برکت خود، آفریننده دستاوردهای کم‌نظیری بوده که به هیچ عنوان قابل مقایسه با دوره‌های قبل از این دوران نیست. البته مهمترین مقطع این دوره ۴۳ ساله همین هشت سال پرافتخار و درس‌آموز دفاع مقدس است؛ البته خود مقاومت و جبهه مقاومت را هم شاخه برکشیده این شجره طیبه دفاع مقدس می‌دانیم.

موسوی با اشاره به تشییع شهدا در روز شهادت حضرت زهرا سلام الله علیها افزود: دفاع مقدس امتداد عاشوراست و جنس آن کربلایی و حسینی است بنابراین راه خود را پیدا می‌کند و جلو می‌رود.

وی ادامه داد: یکی از اهداف دشمنان دین و حضرت اباعبدالله از با اسب تاختن به بدن‌های مطهر و آتش زدن خیمه‌ها این بود که هیچ آثاری از عاشورا باقی نگذارند اما می‌بینیم که تاریخ و جغرافیا تا آخر تحت‌الشعاع این روز بوده و خواهد بود.

فرمانده کل ارتش بیان کرد: جنس دفاع مقدس، آفریده شده عاشورا و کربلاست بنابراین راه خودش را پیدا می‌کند.

موسوی با بیان اینکه سردار باقری رییس ستاد کل نیروهای مسلح مفصل مواردی را مربوط به دفاع مقدس و کار شماو خط مشی‌ها و سیاست‌های بنیاد را بیان کردند، گفت: یکی از ثمرات بسیار مهم دفاع مقدس خانواده شهدا و فرزندان آنها هستند که مایع سربلندی و تضامین وزین موفقیت کشورند. بنابراین در راه حفظ و نشر این ارزش‌ها همه مسئولیت بزرگی داریم.

وی با بیان اینکه خورستان، ایلام، کرمانشاه و کردستان خودشان موزه هستند، گفت: باید کاری کرد که وقتی مردم وارد این شهرها می‌شوند احساس کنند وارد موزه‌ای از ارزش‌ها و مقطع بی‌نظیری از دوران انقلاب اسلامی می‌شوند.

فرمانده کل ارتش افزود: نسلی که دفاع مقدس را را درک نکردند چقدر نیاز دارند که آن دوران برای آنها تبیین شود. ثانیه به ثانیه  دفاع مقدس به ما می‌آموزد که برای موفقیت هیچ چالشی مانع نیست. کشور مظلوم تنها در مقابل همه دنیا با همه ابزارهای خود، خدا، امام و اراده ملت را داشت و موفق و پیروز شد.

موسوی عنوان کرد: نسل امروز و فردا باید بدانند که برای حل مشکلات هیچ بن‌بستی وجود ندارد و اینکه بارها رهبر معظم انقلاب هم فرمودند و تاکید کردند که ما هیچ بن بستی نداریم بدلیل این است که ما راه بن‌بست شکنی را در دوران دفاع مقدس بارها آموخته‌ایم.

وی تاکید کرد: واقعا هیچ چیزی نمی‌تواند در راه حرکت به طرف آرمان‌ها باعث کندی و انحراف ما شود برای اینکه این درس دفاع مقدس است.

فرمانده کل ارتش گفت: امروز هر موفقیتی داریم، ریشه در دوران دفاع مقدس دارد و باید با تبیین همان ریشه‌های دینی، ملی و عاشورایی و آموزه‌های ملی کمک کنیم تا نسل امروز و فردا از این آموزه‌ها بهره بگیرد و نقشه راه انقلابی خودش را بر اساس این دوران طراحی کند که یکی از راه‌های آن نشر آثار و ارزش‌های دفاع مقدس است.

موسوی در ادامه خاطرنشان کرد: دشمنان‌مان نقاط ضعف و کوچکترین اشتباهی که صورت گرفته را برجسته می‌کنند و با آب و تاب و ترفندهای رسانه‌ای آنچنان سیاه‌نمایی می‌کنند تا موفقیت‌های بزرگ دیده نشود بنابراین باید با هم‌افزایی این نعمت بزرگی را که در اختیار داریم و عامل بالقوه و بالفعل موفقیت، پیشرفت و سربلندی است، هنرمندانه ارائه کنیم.

وی با بیان اینکه بخشی از دفاع مقدس تبیین شده گفت: هنوز خیلی ناگفته های دفاع مقدس باقی مانده است. بعضی از فیلم‌هایی که درباره جنگ‌های دنیا ساخته شده، با جذابیت مفاهیم را منتقل می‌کنند بنابراین اگر ما بخواهیم مشابه آنها را با ظرفیت دفاع مقدس بسازیم، می‌توانیم بیش از هزار فیلم بسازیم. باید هنرمندانه از عظمت گنجینه دفاع مقدس استفاده کنیم.

فرمانده کل ارتش عنوان کرد: امروز دشمنان سوالات و شبهاتی را به غلط و با سوء‌نیت در ذهن جوان‌های ما ایجاد کرده‌اند که ما باید پیش از آن روایت درست را منتقل می‌کردیم اما این اتفاق نیفتاده است.

وی خاطرنشان کرد: باید از الان شروع کنیم و با روایت درست مانع شبهات شویم. کاری که کشور را به اوج افتخار و عزت برساند را نباید بگذاریم دشمنان با ترفندهایی در ذهن کودکان، نوجوانان و دانشگاهیان رخنه کنند.

فرمانده کل ارتش یادآور شد: بار دیگر تاکید می‌کنم نسل جوان امروز ما و نسل فردای ما بیش از کسانی که در دوران دفاع مقدس بودند به دانستن ارزش‌ها و معارف دفاع مقدس نیازمند هستند و این موضوع مسوولیت بنیاد حفظ و نشر آثار دفاع مقدس را به مراتب سنگین‌تر می‌کند.

موسوی تصریح کرد: نسلی که جنگ را دید و با نسل جنگ در تماس دائم بود، ذایقه ساده‌تری برای پذیرش داشت اما نسل امروز با این تنوع و تعددی که در روش‌های انتقال مفاهیم ایجاد شده است ذائقه مرکبی پیدا کرده است. بنابراین به مراتب مشکل پسندتر شده است. البته امروز دست شما هم برای انتقال مفاهیم بازتر شده است که باید از آن استفاده کنید.

وی در ادامه همه باید جدای از بخشی نگری مفاهیم دفاع مقدس را انتقال دهند، گفت: این تنگ نظری‌های بخشی به اقدامات ما و به آثار و ارزش‌های دفاع مقدس و به خود دفاع مقدس لطمه وارد می‌کند.

فرمانده کل ارتش اضافه کرد: هر کسی که با این ارائه‌ها و این روایت‌ها با موزه‌ها، کتاب‌ها و فیلم‌ها با آنها روبرو می‌شود باید ریشه خودش را در این دفاع مقدس ببیند. چرا که همه افراد اعم از کرد، لر، بلوچ، ترک، عرب، فارس، شمالی و جنوبی، مسلمان، ارمنی، جوان، پیر، زن و مرد، ارتشی، سپاهی و بسیجی جهادی، ناجایی همه اینها ریشه در دفاع مقدس دارند.

موسوی خاطرنشان کرد: اگر با تنگ نظری کاری کنیم که کسی که می‌آید و به‌دنبال ریشه‌ خود می‌گردد یا ریشه خودش را نبیند و یا در آن خود تحقیری بییند این باعث گسست نسلی بین این ارزش‌ها می‌شود.

وی گفت: این کار باعث می‌شود آن کسی که با ترفند شیرین، خار زهرآگین را اندود می‌کند و در ذهن جوان ما می‌ریزد، موفق شود.

فرمانده کل ارتش در ادامه یادآور شد: سال‌ها طول می‌کشد تا ما بتونیم همه ابعاد دفاع مقدس را تبیین کنیم و باید این ارزش‌ها را به روش‌های گوناگون تشریح کنید. بنابراین باید روی نقاط تثبیت تمرکز و سیاستگذاری کنیم چون اگر این کار را نکنیم دشمنان انقلاب اسلامی و دشمنان دین و دشمنان این ملت این گنجینه غیرقابل وصف را به آنچه که می‌خواهند آلوده می‌کنند.

موسوی تاکید کرد: ما باید در نقشه بزرگ دفاع مقدس چند نقطه به عنوان نقطه تثبیت پیدا کنیم و آنها را محکم کنیم که دشمنان نتوانند این نقاط را جابه جا کنند.

وی با بیان اینکه نسل ما هم باید روی ابعاد دفاع مقدس کار کنند، گفت: من اطمینان دارم که دوران دفاع مقدس جنس عاشورایی دارد در آینده از عظمت آن بیشتر مشخص خواهد شد.

سرخط اخبار سیاست

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha