تصور سفر ارزان عتبات با آزادبرها اشتباه است

کرمان - ایرنا - مدیرکل حج و زیارت استان کرمان گفت: برخی تصور می‌کنند سفر با آزادبرهای فاقد مجوز به عتبات ارزان و به صرفه است، اما صرفه جویی در ایجاد زیرساخت هایی نظیر تامین ایمنی، بهداشت و تغذیه، بیمه درمانی و حوادث باعث می شود مسافران هزینه های بیشتری بدهند و سلامت خود را در معرض خطر قرار بدهند.

به گزارش ایرنا محمود عرب نژاد روز چهارشنبه در جمع خبرنگاران و مسئولان شهرستان بردسیر افزود: در همه صنوف و مشاغل افراد مزاحم و متخلف وجود دارد و آزادبرها نیز به دلیل خلاءهای قانونی، موازی با دفاتر زیارتی- سیاحتی مشغول برگزاری تورهای زیارتی و مسافرتی با رویه نادرست هستند.

وی ادامه داد: برخی مداحان محلی، بانیان جلسات قرآنی، اهالی مساجد، تکایا و هیات ها و حتی بسیاری از افراد با شغل های غیرمرتبط در این حوزه ورود و در کار دفاتر زیارتی اخلال ایجاد می کنند.

عرب نژاد تصریح کرد: این افراد با کاهش هزینه در تهیه محل اسکان مناسب، وسیله ایاب و ذهاب، غذای سالم، بیمه درمانی مسافر و تامین نکردن امنیت و ایمنی زائران، باعث ایجاد صدمات جبران ناپذیری به زائران می شوند؛ بعد از آن زائر آسیب دیده به دنبال خسارت گرفتن و احقاق حق می رود که متاسفانه چون با افراد و کاروان های بدون مجوز سفر کرده اند سازمان حج و زیارت نیز هیچ تعهد و پاسخگویی به آنها ندارد و اشخاص فقط می توانند به دستگاه قضایی متوسل شوند.

وی گفت: مثلا هزینه درمان مسافری که با آزادبرها سفر کرده به صورت آزاد و برعهده خودش است.

این مسئول اظهارداشت: بیشترین میزان تخلف کاروان ها در استان، در رفسنجان رخ می دهد که با هماهنگی با دادستان این شهرستان، برای کاهش تخلفات و برخورد با افراد و کاروان های غیرقانونی تلاش می کنیم.

عرب نژاد ادامه داد: اهالی دیار کریمان به دلیل فروتنی و تواضع ذاتی کاستی های کاروان ها را می پذیرند و با یک عبارت حلالم کنید همه چیز را فراموش می کنند، در حالی که قانون برای مسافر و زائر حق و حقوقی تعیین کرده و سازمان حج و زیارت به عنوان متولی نظارت دقیق و سختگیرانه ای بر حسن اجرای امور زائران دارد. 

وی گفت: از مسئولان تقاضا داریم در کاهش خلاءهای قانونی تلاش کنند و در همین زمینه از مجلس شورای اسلامی برای اصلاح قوانین به صورت کتبی درخواست کرده‌‍ایم. 

عرب نژاد درباره سفرهای حج با بیان اینکه گفت و گوها با عربستان در خصوص برپایی دوباره مناسک حج و اعزام زائران ایرانی در حال انجام است بیان کرد: در استان کرمان ۳۵ هزار زائر حج تمتع و ۱۰۰ هزار زائر عمره در نوبت داریم.

وی افزود: کرمان اولین استانی بود که برای احیای دفاتر زیارتی که به دلیل کرونا و کاهش سفرها آسیب دیده و رو به تعطیلی بودند، وام اختصاص داد.

عرب نژاد ادامه داد: اکنون کارگروهها اصلاح شده و هر زائر با هر شرایطی که مایل باشد می تواند به عتبات سفر کند. زائران می‌توانند به تناسب موقعیت شغلی و امکانات خود یک یا سه روزه یا بیشتر سفر کنند یا برای دریافت بخشی از خدمات مانند اسکان یا تغذیه یا شیوه رفت و آمد خود حق انتخاب داشته باشند.

وی اذعان داشت: کرمان اولین استانی بود که پروازهای زیارتی را بعد از همه گیری کرونا از سر گرفت. اولین پرواز با ۲۰۰ نفر از کرمان به بغداد روز چهارشنبه ۲۶ آبانماه صورت گرفت و پرواز کرمان به نجف هم روزهای یکشنبه صورت می گیرد؛ مسافر می تواند بنا به سلیقه و نیاز خود از تنوع امکان سفر به این دو شهر استفاده کند.

شهرستان بردسیر در فاصله ۶۰ کیلومتری غرب مرکز استان کرمان قرار دارد.

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha