دادگاه فدرال عراق به غائله نشست اول پارلمان ورود می‌کند؟

بغداد-ایرنا- کشمکش‌ها در میان جریان‌های سیاسی عراق بر سر جنجال روز یکشنبه در نشست اول پارلمان این کشور همچنان با تاکید بر تصریح قانون درباره اداره جلسه اول به دست «رئیس سنی مجلس» ادامه دارد.

جلسه پارلمان عراق، عصر روز یکشنبه پس از چند بار وقفه و با وجود درگیری‌ها و متعاقب آن، انتقال  «محمود المشهدانی» رئیس سِنی جلسه پارلمان به بیمارستان و نیز ترک جلسه از سوی ده ها نماینده معترض، برگزار و «محمد الحلبوسی» برای دومین بار پیاپی به عنوان رئیس پارلمان عراق انتخاب شد.

به گزارش ایرنا، «حسین علی مردان» نماینده ائتلاف دولت قانون به رسانه های عراقی می گوید که «دادگاه فدرال رای به باطل شدن قانونی نشست اول پارلمان خواهد داد.»

او تصریح می کند که «همه تدابیر اتخاذ شده در جلسه اول در غیاب رئیس سنی پارلمان قانونا باطل است.»

مردان ادامه می دهد: قانون اساسی عراق بر ضرورت برگزاری جلسه اول به ریاست رئیس سنی برای انتخاب رئیس پارلمان و معاونان وی تصریح دارد.

به گفته این نماینده ائتلاف دولت قانون، «قانون تصریح دارد که هیچ کس حق ندارد در غیاب رئیس سنی مجلس (المشهدانی) جلسه را به جای او برگزار کند مگر اینکه رئیس سنی فاقد شروط عضویت در پارلمان شود.

در همین حال، «علی التمیمی» کارشناس حقوقی عراقی در گفت و گو با العهد نیوز می گوید «باید پرونده تحقیق درباره حوادث جلسه اول پارلمان عراق باز شود».

التمیمی تاکید دارد که بر اساس قانون «رئیس سنی برگزار کننده نشست حق دارد که جلسه را به زمان دیگری موکول کند زیرا اکثریت مجلس به این موضوع رای خواهند داد» و مانعی برای این کار نیست بنابراین «براساس قانون موکول کردن جلسه به زمان دیگری برای بررسی بیشتر، مجاز است.»  

یک روز پس از بروز تنش ها در نشست اول پارلمان عراق، روز دوشنبه، ائتلاف چارچوب هماهنگی ( شامل جریان های شیعه ) در نامه ای به رئیس دادگاه فدرال این کشور فرآیند انتخابات هیات رئیسه و رئیس مجلس عراق (در غیاب المشهدانی) را مغایر با قانون اساسی کشور دانست و خواستار ابطال نتایج این انتخابات شد.

ائتلاف «چارچوب هماهنگی» اعلام کرد که از به رسمیت شناختن انتخاب رئیس مجلس و دو معاون وی خودداری می‌کند و مدعی شد که این عملیات «بدون هیچ مبنای قانونی» در صحن پارلمان عراق و در غیاب محمود المشهدانی رئیس سنی (موقت) آن انجام شده است. 

این ائتلاف در بیانیه خود آورده است که درگیری با المشهدانی  موجب جراحت وی و انتقال او به بیمارستان شد اما متأسفانه برخی جناح‌ها بدون هیچ مبنای قانونی به ادامه جلسه اصرار کردند.

«وعد القدو» از نمایندگان عضو چارچوب هماهنگی در یک مصاحبه تلویزیونی تصریح کرد: اولین جلسه مجلس نمایندگان، با تحمیل خواسته‌های آماده شده از قبل، به پایان رسید و شبهات بسیاری بر این جلسه خیمه زد. 

وی افزود: «المشهدانی» نمرده و به معاون خود نیز وکالت نداده تا جلسه را ادامه دهد بنابراین، نمایندگان مجلس باید صبر می‌کردند تا رئیس سنی (محمود المشهدانی) از بیمارستان برگردد و جلسه را تمام کند.  

برخی منابع عراقی می گویند امروز (سه شنبه)، قرار است ائتلاف چارچوب هماهنگی نیروهای شیعه نشستی در دفتر «همام حمودی» رئیس مجلس اسلامی عراق برای بررسی پیامدهای نشست روز یکشنبه پارلمان و نیز تدابیر احتمالی لازم قضایی و سیاسی در قبال آن داشته باشد.

این تحولات در حالی صورت می گیرد که محمد الحلبوسی رئیس جدید پارلمان عراق در پی اختلافات بین جریان «صدر» و «چارچوب هماهنگی شیعیان» پس از برگزاری اولین جلسه پارلمانی، در حال میانجی‌گری و ایجاد پل ارتباطی بین دو طرف است.

«نایف الشمری» نماینده ائتلاف سنی «تقدم» عراق گفت که «محمد الحلبوسی» رئیس جدید پارلمان این کشور تحرکات خود را برای ایجاد پل ارتباطی بین رهبران جریان صدر و چارچوب هماهنگی شیعیان عراق با هدف نزدیک شدن دیدگاه‌های دو طرف و پایان دادن به بن‌بست سیاسی، آغاز کرده است.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار جهان

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha