راز حمله سیاسی سعودی‌ها به حزب‌الله لبنان چیست؟

تهران - ایرنا- سفیر حکومت سعودی در لبنان اخیرا بار دیگر دست به حمله سیاسی علیه حزب الله زد که ناظران سیاسی این اقدام را نشانه تقویت همکاری ریاض با تل‌آویو و گام دیگر آنها در مسیر علنی کردن روابط پنهانی خود تفسیر می‌کنند.

به گزارش ایرنا، روزنامه لبنانی «الاخبار» امروز سه شنبه در گزارشی تحلیلی به قلم «علی حیدر» به بررسی علل حمله مقامات سعودی علیه حزب الله لبنان  بویژه در برهه اخیر پرداخت و نوشت: تلاش اخیر «ولید بخاری» سفیر سعودی در لبنان برای خدشه وارد کردن به وجهه حزب الله لبنان و متهم کردن حزب الله به تهدیدی برای امنیت کشورهای عربی نشان از تحول در نقش حکومت سعودی در همکاری با دشمن صهیونیستی دارد.

این روزنامه افزود: تصادفی نیست که سفیر سعودی  حزب الله لبنان را که به اذعان نهادهای نظامی و سیاسی رژیم اسرائیل تهدیدی به شدت راهبردی برای امنیت این رژیم به شمار می رود، تهدیدی برای امنیت کشورهای عربی توصیف کند. به نظر می رسد که این امر در کنار نشانه های دیگر، از تحول و توسعه نقش کارکردی حکومت سعودی - از همکاری و تکامل با رژیم اسرائیل به سمت ایفای نقش وکیل این رژیم برای انجام یک سری ماموریت های خاص - حکایت دارد. ایفای نقش وکیل نیز به علت ناتوانی رژیم اسرائیل در انجام این ماموریت ها به خاطر تغییر و تحول در معادلات قدرت است زیرا این معادلات قدرت عمق این رژیم اسرائیل را تهدید می کند. حکومت سعودی این نقش را با تکیه بر عناوین فرقه ای و ثروت هنگفت خود به منظور خرید حمایت های مالی، سیاسی و امنیتی با هدف بهره برداری از آنها جهت مقابله با مقاومت در لبنان و منطقه ایفا می کند.

روزنامه الاخبار افزود: صرف نظر از اینکه آیا حکومت سعودی به زودی و علناً به مسیر عادی سازی روابط با «اسرائیل» بپیوندد یا نه، واضح است که مسیر تحولات منطقه تغییر روابط دوجانبه از پنهانی به علنی در همه سطوح را برای آنها ایجاب می کند. از جمله عواملی که دوطرف را به این سمت سوق می دهد، بی اثر شدن بسیاری از گزینه های جایگزین در مسیر مقابله با نیروهای مقاومت و تجلی این نیروها به عنوان یک قدرت منطقه ای است که امنیت رژیم اسرائیل و منافع و نفوذ آمریکا را در منطقه تهدید می کند. علاوه بر این عوامل، آمریکا نیز بدنبال کاستن از حضور خود در منطقه به منظور پرداختن به مقابله با تهدید چین است و در این وضعیت، طبیعی است که نیروهای دارای منافع و سرنوشت مشترک برای مقابله با تهدیدات مشترک همیاری کنند و تا سطح اتحاد استراتژیک که ممکن است تجلی یافتن آن به زمان بیشتری نیاز داشته باشد، حرکت کنند.

راز حمله سیاسی سعودی‌ها به حزب‌الله لبنان چیست؟

این روزنامه با اشاره به اشتراک های حکومت سعودی و رژیم صهیونیستی نوشت: هر دوی آنها در یک مرحله تاریخی به دست کشور استعمارگر انگلیس بوجود آمدند و همچنان زیر چتر واحد آمریکا هستند و از این رو طبیعی است که نقش کارکردی سعودیها براساس الزامات راهبردی انگلیس در گذشته و بعدا آمریکا همراه و همسو و در تکامل با منافع رژیم اسرائیل شکل بگیرد و ادامه یابد.

روزنامه الاخبار با اشاره به اقدام حکومت سعودی در مشروعیت بخشی به حضور جعلی صهیونیستها در سرزمین فلسطین از طریق به اصطلاح "طرح های صلح" افزود: حکومت سعودی در سال ۲۰۰۶ میلادی نیز به طور علنی، چتری حمایتی برای جنگ رژیم اسرائیل علیه لبنان و حزب الله ایجاد کرد و سپس نقش عملکردی حکومت سعودی در سایه معادلات بازدارندگی که باعث محدود کردن دشمن صهیونیستی و خنثی کردن بخشی از عملکرد آن شد، متحول شد و به سطح جذب و سازماندهی تروریست ها و دنبال کردن سیاست های ویرانگر علیه کشورهای تسیلم ناپذیر رسید و اینگونه بود که سیاست های حکومت سعودی - به طور مشخص در دهه های اخیر- در راستای ایفای نقش جایگزین و موازی و مکمل با راهبرد رژیم اسرائیل بود.

به نوشته الاخبار، رژیم صهیونیستی در تمامی مراحل مذکور، به تناسب شرایط سیاسی، از نقش منطقه‌ای عربستان سود برده است؛ تا جایی که تل‌آویو دشمن اصلی همه کسانی بوده که ریاض با آنها در جهان عرب دشمنی داشته و دارد. با این حال، هماهنگی بین دو طرف نه تنها تا سطح گفتمان سیاسی و رسانه ای درقبال تغییرات فضای راهبردی مشترک و همخوانی در تعیین اولویت های منطقه ای و نحوه مقابله با آنها توسعه یافته بلکه رویکرد تبلیغاتی آنها نیز تقریباً به همین صورت شکل گرفته است؛ به ویژه درقبال حزب الله، سوریه، ایران و مقاومت در فلسطین. به عنوان نمونه، در آخرین گزارش مرکز تحقیقات امنیت تل آویو تاکید شده است که رژیم اسرائیل منافع آشکاری در ممانعت از دستیابی "محور مقاومت" به دستاورد در جنگ حکومت سعودی علیه یمن دارد، اما در پاراگراف آخر توصیه شده است که "تمام کمک های اسرائیل به کشورهای خلیج فارس محرمانه است تا باعث چالش برای حاکمان آنها نشود".

این روزنامه در پایان تصریح کرد: با توجه به موارد فوق، طبیعی و قابل درک است که عربستان سعودی برای خدشه وارد کردن به وجهه مقاومت در لبنان و نقش روشنگرانه آن برای رهایی از سلطه آمریکا تلاش کند زیرا این مقاومت است که رژیم هایی را که بدنبال عادی سازی روابط با رژیم اسرائیل رفته اند، رسوا و به چالش می کشد. اما در این میان، پیوند قائل شدن بین امنیت صهیونیست ها و امنیت کشورهای عربی (از جانب حکومت سعودی) در سایه برچسب تروریستی زدن به حزب الله و مقاومت در فلسطین مقدمه ای ضروری برای اعلام ائتلاف بین دوطرف (ریاض و تل آویو) و علنی کردن روابط محرمانه است که نتایج و پیامدهایی به همراه خواهد داشت.
 

اخبار مرتبط

سرخط اخبار جهان

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha