توسعه همکاری های دوجانبه، هدف سفر امیرعبداللهیان به چین

تهران- ایرنا- «حسین امیرعبداللهیان» وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران قرار است پایان هفته جاری به دعوت همتای چینی خود به پکن سفر کند و در خصوص موضوعات مختلف از جمله نقشه راه ۲۵ ساله با مقامات این کشور تبادل نظر نماید.

به گزارش روز چهارشنبه ایرنا به نقل از پایگاه خبری «ساوث جاینا مورنینگ پست» هنگ کنگ، این دیدار اولین سفر امیرعبداللهیان به عنوان یکی از اعضای کابینه دکتر «ابراهیم رئیسی» رئیس جمهوری ایران به چین به شمار می‌آید.

این تارنمای خبری با اشاره به نشست خبری دیروز «سعید خطیب زاده» سخنگوی وزارت امور خارجه تصریح کرد که در این دیدار موضوعات مختلفی برای گفت وگو در دستورکار قرار دارد که از جمله موضوع مهم نقشه راه ۲۵ ساله است و مجریان این تفاهم‌نامه بخش‌های مختلف خصوصی و دولتی هستند.

قابل ذکر است، وزیران خارجه ایران و چین طی سال های گذشته بطور متناوب با هم دیدار داشته و پیرامون راه های توسعه دوجانبه روابط با یکدیگر گفت وگو کرده اند.

روابط تاریخی دو کشور اگرچه به دوران باستان و دستکم دو هزار سال پیش باز می گردد اما این رابطه در دوران معاصر اهمیت و شکل جدی تری پیدا کرده است به طوری که روابط دو کشور از سال ۲۰۱۶ میلادی به روابط راهبردی و استراتژیک ارتقا یافته و همانگونه «شی جین پینگ» رئیس جمهوری چین گفته است، از زمان شکل گیری روابط استراتژیک جامع در سال ۲۰۱۶ میلادی، اعتماد سیاسی متقابل بین دو کشور تثبیت شده و همکاری متقابل سودمند در زمینه های مختلف پیشرفت مداوم داشته است.

نگاهی به تاریخ نشان می دهد دوران شکل‌گیری رابطه تاریخی ایران با چین به دوران جاده ابریشم باز می گردد. «جانگ چیان» از فرمانروایان چینی ۱۱۹ سال قبل از میلاد مسیح جاده ابریشم را افتتاح کرد و به صورت مستقیم با ایران ارتباط گرفت. جانگ همان سال نمایندگان خود را به «امپراتوری اشکانی» فرستاد و پادشاه وقت ارشک دوم ۲۰ هزار سواره نظام را به استقبال سفرای سلسله هان فرستاد.

وقتی نمایندگان سلسله هان به چین بازگشتند، ارشک دوم نمایندگان خود را همراه با فرمانده سلسله هان به چین اعزام کرد و اولین مبادله رسمی بین دو دولت چین و ایران از همان زمان شکل گرفت.

از آن زمان تاکنون، روابط ایران و چین به صورت مستمر ادامه داشته است اما به دنبال پیروزی انقلاب اسلامی وارد مرحله جدی تری شد.

سفر وزیران خارجه شورای همکاری خلیج فارس به چین

وزیران امور خارجه کشورهای عربستان سعودی، کویت، عمان و بحرین و دبیرکل شورای همکاری خلیج فارس دوشنبه (۲۰ دی ماه) به دعوت دولت چین برای شرکت در یک نشست مشترک این شورا با مقامات چینی، وارد پکن شدند.

به نوشته پایگاه خبری «ساوث جاینا مورنینگ پست»، اعضای شورای همکاری‌ خلیج فارس برای بررسی اوضاع سوخت در جهان و وضعیت بحرانی قزاقستان به چین سفر کرده اند.

خبرگزاری «شینهوآ» چین نیز در گزارشی به نقل از «وانگ ونبین» سخنگوی وزارت امور خارجه چین اعلام کرد، این دیپلمات های ارشد شورای همکاری خلیج فارس به دعوت «وانگ یی» وزیر امورخارجه چین پاسخ مثبت گفته و برای شرکت در جلسه ای که از ۱۰ تا ۱۴ ژانویه (۲۰ تا ۲۴ دی) در پکن برگزار می شود، به این کشور سفر کرده اند.

دیدار مقامات کشورهای عرب خلیج فارس با مقامات چینی تا روز جمعه (۲۴ دی ماه) ادامه خواهد یافت.

به باور تحلیلگران سیاسی، ممکن است مقامات نفتی شورای همکاری‌های خلیج فارس در خصوص راه‌های غلبه بر اتکای خود به بازارهای آمریکا و ایجاد تعادل در بازارهای جهانی گفت وگو کنند.

چین دومین اقتصاد بزرگ دنیا پس از آمریکاست و مصرف کننده اصلی نفت و یکی از سرمایه‌گذاران خارجی در کشورهای حاشیه خلیج فارس است.

به زعم تحلیلگران، چین نگران کاهش عرضه نفت در پی ناآرامی‌های چند روز اخیر در قزاقستان است. همچنین گفته می‌شود اعضای شورای همکاری‌ خلیج فارس به دنبال ایجاد تعادل در بازارهای نفتی و کاهش وابستگی خود به بازارهای آمریکا هستند.

توسعه همکاری های دوجانبه، هدف سفر امیرعبداللهیان به چین

مذاکرات وین، موضوع دیدار وزیران خارجه چین و عربستان

«فیصل بن فرحان آل سعود»  وزیر امورخارجه عربستان دوشنبه شب ۲۰ دی ماه با «وانگ یی» همتای چینی خود درخصوص برنامه هسته‌ای و مذاکرات وین برای رفع تحریم‌های ظالمانه علیه ایران دیدار و گفت‌وگو کردند.

به گزارش ایرنا از رسانه‌های سعودی، از دیگر موضوعات مورد بررسی میان دو طرف که در شهر «ووشی» در جنوب چین انجام شد، موضوع تضمین امنیت در افغانستان بود.

دوطرف در این دیدار همچنین توسعه روابط راهبردی میان چین و عربستان و دیگر موضوعات مشترک مورد اهتمام دو کشور را بررسی کردند.

گفتنی است آخرین دور مذاکرات بر سر برنامه جامع اقدام مشترک (برجام) اواخر نوامبر ۲۰۲۱ در وین آغاز شد و در هفته گذشته ادامه داشته است.

چین در مذاکرات اخیر در قالب کمیسیون مشترک برجام که در وین در جریان است، نقش مهمی ایفا کرده و خواستار تسریع در لغو تحریم‌های ایران و به سرانجام رسیدن این توافق نامه بین المللی شده است.

چینی‌ها در چند سال گذشته همیشه حامی برجام بوده و از این قرارداد بین المللی حمایت کرده‌اند، آن‌ها در نشست سیاسی کمیسیون مشترک برجام هم همین مواضع را حفظ کرده‌اند. «وانگ چون» نماینده دائمی چین در سازمان ملل ضمن حضور در کنفرانس وین به صراحت تاکید کرد که بازگشت زودهنگام آمریکا به برجام، کلید شکسته شدن شرایط فعلی پیرامون برنامه هسته‌ای ایران است و بر این اساس، ابتدا باید درخواست موجه طرف متضرر در برجام تائید و تامین شود و نه خواسته متجاوز!

مذاکرات لغو تحریم‌ها، ششم تا نهم دی‌ماه در وین برگزار شده و پس از یک وقفه کوتاه سه روزه به دلیل تعطیلات سال نو میلادی، در ۱۳ دی‌ماه مجدداً در وین آغاز شده و همچنان در جریان است.

توسعه همکاری های دوجانبه، هدف سفر امیرعبداللهیان به چین

سند جامع همکاری‌های ایران و چین

روابط چین و ایران که در مرحله استراتژیک قرار داشت، به تازگی نیز با توجه به نقش‌های ویژه دو کشور در فضای بین المللی کنونی و در سیاست خارجی، با امضای یک سند همکاری ۲۵ ساله وارد مرحله جدیدی شده است.

امضای سند جامع همکاری های ایران و چین بعد از مدت ها تلاش و رایزنی های دیپلماتیک در تاریخ ۷ فروردین ۱۴۰۰ با حضور "وانگ یی" وزیر خارجه چین و « محمد جواد ظریف» وزیر امور خارجه پیشین ایران در تهران به امضا رسید.

سند همکاری های جامع ایران و چین، ضمن اینکه بیانگر ارتقای روابط دو کشور بر اساس نیاز و یک ضرورت در برابر تحریم های آمریکا علیه تهران و پکن است، پیامدهای مثبت منطقه ای زیادی هم برای دو کشور دارد.

این سند که چارچوب همکاری های دو کشور را تعیین می کند از دیدگاه رقابت ژئوپلتیک با واکنش رسانه های غربی مواجه شد که مدعی بودند ایران و چین با امضای این قرارداد به دنبال تغییر بازی در سطح بین الملل در میان تحریم های آمریکا علیه تهران هستند.

بر خلاف تبلیغات غیرواقعی رسانه های غرب در مورد سند همکاری دو کشور، ایران و چین با سلطه و قلدری مخالف هستند و از عدالت و انصاف بین المللی محافظت می کنند و برنامه های راهبردی و همکاری را با هدف افزایش تعامل و سطح روابط دنبال می‌کنند، به طوری که کارشناسان معتقدند این توافق می تواند الگویی برای همکاری سایر کشورها بر اساس نیازهای خود و در چارچوب توسعه متقابل باشد.

طرح همکاری جامع چین و ایران نتیجه تلاش دو طرف پس از صدور بیانیه مشترک در مورد ایجاد یک مشارکت راهبردی جامع در ژانویه ۲۰۱۶ و در جریان سفر "شی جین پینگ" رییس جمهوری چین به ایران است.

کارشناسان معتقدند، جدا از ارتقاء همکاری های سیاسی، برنامه جامع همکاری ایران و چین می‌تواند پیامدهای منطقه ای مثبت زیادی برای دو کشور داشته باشد.

به باور تحلیلگران، چین و ایران سابقه همکاری طولانی دارند و ایران در چارچوب ابتکار عمل کمربند و جاده یک شریک حیاتی برای چین است و امضای این سند ناشی از نیاز دو کشور به دنبال توسعه بر اساس اصل سود متقابل و نتایج برد - برد است.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار جهان

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha