گفت و گوی تلفنی روسای جمهوری روسیه و تاجیکستان پیرامون مسائل قزاقستان و افغانستان

تهران- ایرنا - «امامعلی رحمان» رئیس جمهوری تاجیکستان طی گفت و گویی تلفنی با همتای روس خود در راستای جلسه فوق العاده آنلاین شورای امنیت جمعی سازمان پیمان امنیت جمعی، پیرامون مسائل و تحولات اخیر قزاقستان و افغانستان تبادل نظر کردند.

به گزارش روز سه شنبه ایرنا از پایگاه خبری «آسیا پلاس» تاجیکستان، کرملین اعلام کرد در گفت و گوی تلفنی روسای جمهوری روسیه و تاجیکستان مسائلی با توجه به تحولات قزاقستان مطرح شد و طرفین به کمک های موثر و به موقع نیروهای سازمان پیمان امنیت جمعی که به دعوت مقامات رسمی قزاقستان در منطقه حاضر شدند، اشاره کردند. 

این رسانه افزود: همچنین «ولادیمیر پوتین» رئیس جمهوری روسیه و «امامعلی رحمان» رئیس جمهوری تاجیکستان درباره مسائل افغانستان به ویژه شرایط در مناطق مرزی مشترک میان تاجیکستان و افغانستان به بحث و تبادل نظر پرداختند.

از سوی دیگر تارنمای رسمی دفتر رئیس جمهوری تاجیکستان نیز اعلام کرد، در مدت مکالمه مسائلی پیرامون شرایط مرزی میان تاجیکستان و افغانستان مطرح شد و دو طرف با تبادل دیدگاه های خود در خصوص تحولات افغانستان به توافقی برای ادامه همکاری و تماس درباره این موضوع در سطوح متفاوت دست پیدا کردند. همچنین اهمیت همکاری های سازنده بیشتر میان دو کشور نیز در حوزه امنیتی مورد بررسی قرار گرفت. 

خبرگزاری «تاس» روسیه نیز گزارش داد، در جلسه فوق العاده شورای امنیت جمعی سازمان پیمان امنیت جمعی رئیس جمهوری تاجیکستان ایدئولوژی افراطی را یکی از ابزارهای اصلی دشمنان اعضای این سازمان دانست. 

امامعلی رحمان گفت، ایدئولوژی افراطی موجب افزایش پتانسیل گروههای افراطی می شود و تهدیدی برای بی ثباتی کشورهای عضو این سازمان است. وی افزود که بسیاری از این گروه های افراطی زیرشاخه های داعش می باشند. 

اخبار مرتبط

سرخط اخبار جهان

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha