عددبازی با مراسم THE BEST با هنرنمایی مریخی، آقای شاعر و بودای کوچک

تهران- ایرنا- فدراسیون بین‌المللی فوتبال(فیفا) طی هفته گذشته نامزدهای نهایی بخش‌های مختلف جایزه بهترین‌های فیفا موسوم به THE BEST را اعلام کرد و در ادامه امروز در گزارشی به بهترین‌های تاریخ فیفا از نگاه آمار و ارقام پرداخت.

به گزارش روز یکشنبه ایرنا، براساس اعلام فیفا «لیونل مسی»، «روبرت لواندوفسکی» و «محمد صلاح» سه نامزد نهایی فتح جایزه سال ۲۰۲۱ هستند.

فیفا به مناسبت‌ سی‌ویکمین دوره برگزاری این مراسم که حالا به THE BEST (دِ بِست) تغییر نام داده، آمار و ارقام ثبت شده را در این مدت منتشر کرد؛ با هم نگاهی به این آمار می‌اندازیم.

۳۰ 

در کمال تعجب برای یک بازیکن شاغل در آلمان ۳۰ سال طول کشید تا این جایزه را فتح کند و لواندوفسکی سال گذشته به این حسرت پایان داد. این عدد برای بازیکنی از لیگ انگلیس ۱۷ سال است؛ انگلیس این افتخار را مدیون «کریستیانو رونالدو» است؛ کسی که در سال ۲۰۰۸ در پیراهن منچستریونایتد موفق به فتح این جایزه شد.

۲۰

رونالدو نازاریو ملقب به «مریخی» در سال ۱۹۹۶ در حالیکه ۲۰ سال داشت، این جایزه را به خانه برد و به جوان‌ترین فاتح این جایزه بدل شد. لیونل مسی دومین بازیکن جوان فاتح این جایزه بود و زمانی که برای نخستین بار در سال ۲۰۰۹ به این جایزه دست یافت تنها ۲۲ سال داشت.

۱۵

در جمع اسامی که در ۱۸ دوره نخست اهدای این جایزه در فهرست سه نامزد نهایی قرار گرفتند، ۱۵ بار مهاجمان قرار داشتند: ژان پیر پاپین، گری لینه‌کر، مارکو فون باستن، هریستو استوئیچکوف، روبرتو باجو، روماریو، دنیس برکمپ، روماریو(دوباره)، استوئیچکوف(دوباره)، باجو(دوباره)، ژرژ وه‌آ، یورگن کلینزمن، رونالدو، وه‌آ(دوباره) و آلن شیرر. 

پس از این دوره، انتقال قدرت ایجاد شد و در ۱۱ سال بعدی این مراسم، دست کم یک هافبک در جمع سه نامزد نهایی حضور پیدا کرد.

۱۴

رونالدو در فاصله سال‌های ۲۰۰۷ تا ۲۰۲۰ با رقم بی‌سابقه ۱۴ بار متوالی در جمع سه نامزد نهایی قرار گرفت. مسی نیز در این سال‌ها به غیر از سال ۲۰۱۸ پابه‌پای رونالدو حرکت کرد اما می‌تواند در ۱۷ ژانویه(۲۷دی‌ماه سال جاری) از این حیث با ستاره پرتغالی برابری کند.

۱۲

«لوئیس فیگو» در سال ۲۰۰۱ تنها با اختلاف ۱۲ رای نسبت به «دیوید بکام» (۲۵۰ به ۲۳۸) جایزه را به خانه برد. رونالدو نیز در سال ۱۹۹۷ در ساده‌ترین حالت و با اختلافی فاحش نسبت به نفر دوم یعنی روبرتو کارلوس (۴۸۰ به ۸۵) جایزه را تصاحب کرد؛ او در آن فصل در جریان ۴۹ بازی برای بارسلونا ۴۷ گل به ثمر رساند.

۱۱

این جایزه معتبر در فاصله سال‌های ۲۰۰۹ تا ۲۰۱۹ برای ۱۱ سال متوالی به بازیکنان شاغل در لیگ اسپانیا(لالیگا) رسید: مسی(۶ بار)، رونالدو(۵) و لوکا مودریچ(یک بار).

تنها برنده خارج از لالیگا در آن بازه «زین الدین زیدان» (یوونتوس ۲۰۰۰)، کاکا(آ.ث میلان ۲۰۰۷)، رونالدو(منچستریونایتد ۲۰۰۸) و لواندوفسکی(بایرن مونیخ ۲۰۲۰) بود.

۸

این جایزه برای ۸ بار به بازیکنی برزیلی رسیده که در نوع خود بی‌همتاست؛ روماریو(۱۹۹۴)، رونالدو(۱۹۹۶، ۱۹۹۷، ۲۰۰۲)، ریوالدو(۱۹۹۹)، رونالدینیو(۲۰۰۴، ۲۰۰۵) و کاکا(۲۰۰۷).

آرژانتین و پرتغال نیز هر کدام با ۶ بار فتح این جایزه در رده‌ بعدی قرار داشته و اولی مدیون مسی و دومی نیز ۵ مورد را مدیون رونالدو و یک مورد را مدیون فیگو است. فرانسه به لطف زیدان ۳ بار این جایزه را فتح کرده و ایتالیا تنها کشور با دو برنده است؛ باجو و فابیو کاناوارو.

عددبازی با مراسم THE BEST با هنرنمایی مریخی، آقای شاعر و بودای کوچک

۷

هفت بازیکن در چندین موقعیت روی سکو رفته اما جایزه را تصاحب نکرده‌اند. اسامی آنان عبارتند از استوئیچکوف(۱۹۹۲ و ۱۹۹۴)، برکمپ(۱۹۹۳ و ۱۹۹۷)، بکام(۱۹۹۹ و ۲۰۰۱)، تیری آنری(۲۰۰۳ و ۲۰۰۴)، ژاوی(۲۰۰۹، ۲۰۱۰ و ۲۰۱۱)، آندرس اینیستا(۲۰۱۰ و ۲۰۱۲) و نیمار(۲۰۱۵ و ۲۰۱۷).

محمد صلاح در صورتی که موفق به فتح این جایزه نشود، راهی «پرانتز» خواهد شد!

۷

بازیکنان اسپانیایی تاکنون هفت بار روی سکو رفته‌اند؛ رکوردی برای کشوری که هنوز جایزه را نبرده است. آنها عبارتند از رائول(۲۰۰۱)، فرناندو تورس(۲۰۰۸)، ژاوی(۲۰۰۹، ۲۰۱۰ و ۲۰۱۱) و اینیستا(۲۰۱۰ و ۲۰۱۲).

بازیکنان انگلیسی پنج بار بدون فتح جایزه روی سکو رفته‌اند. لینه‌کر(۱۹۹۱)، شیرر(۱۹۹۶)، بکام(۱۹۹۹ و ۲۰۰۱) و فرانک لمپارد(۲۰۰۵).

۴

از بین ۹۴ نفری که به سکو رسیده‌اند، تنها چهار بازیکن تدافعی بوده‌اند. پائولو مالدینی و روبرتو کارلوس به ترتیب در سال‌های ۱۹۹۵ و ۱۹۹۷ دوم شدند. کاناوارو نیز در سال ۲۰۰۶ پس از کمک به ایتالیا برای فتح جام جهانی جایزه را به خانه برد. ویرجیل فن‌دایک هم در سال ۲۰۱۹ بعد از مسی دوم شد.

۳

لواندوفسکی، مسی و صلاح برای نخستین بار بعد از ۱۶ سال، حضور سه نماینده از سه قاره مختلف را روی سکو تضمین کرده‌اند. این سه قاره (آفریقا، اروپا و آمریکای جنوبی) در سال ۲۰۰۵ با نمایندگی «ساموئل اتوئو»، لمپارد و رونالدینیو روی سکو رفتند. این ترتیب یک بار دیگر در سال ۱۹۹۱ با حضور(ماتئوس، پاپین و لینه‌کر)، ۱۹۹۲(فن باستن، استوئیچکوف و توماس هاسلر) و ۲۰۰۱(فیگو، بکام و رائول).

۲

تنها دو دروازه‌بان به سکو رسیده‌اند. «اولیور کان» در سال ۲۰۰۲ بعد از رونالدو دوم شد؛ همان سالی که در جریان آن شماره ۹ برزیل از شماره یم آلمان سبقت گرفت و در ادامه نیز در سال ۲۰۱۴ «مانوئل نویر» سوم شد.

۱

تنها یک نفر از ۳۰ برنده این جایزه از قاره‌ای غیر از اروپا یا آمریکای جنوبی‌ بوده است؛ ژرژ وه‌آ در سال ۱۹۹۵ این جایزه برای آفریقا به ارمغان آورد. در حال حاضر اروپا از این حیث ۱۵ به ۱۴ بر آمریکای جنوبی برتری دارد.

«مهدی طارمی» ستاره ایراتی باشگاه پورتو پرتغال نیز در این دوره در جمع ۳ نامزد نهایی بخش بهترین و زیباترین گل سال موسوم به جایزه پوشکاش قرار گرفته است؛ جایزه پوشکاش به همراه برندگان جوایز بهترین‌های فیفا ۱۷ ژانویه ۲۰۲۲ (۲۷دی‌ماه سال جاری) اعلام خواهد شد.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار ورزش

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha