۱۹ دی ۱۴۰۰،‏ ۱۳:۴۱
کد خبرنگار: 1245
کد خبر: 84607306
T T
۰ نفر

برچسب‌ها

پروندهٔ خبری

توافق کُردها در فصل تازه سیاسی عراق

تهران–ایرنا–طبق سنتی نانوشته در تقسیم سمت های دولتی و حکومتی، از زمان سقوط رژیم صدام، نهاد ریاست جمهوری به کردها اختصاص یافته؛ هرچند هر دوره در سایه اختلافات داخلی میان دو حزب، یک کرد به ساختمان ریاست جمهوری در بغداد می رفت اما این بار خبرها حاکی است، کردها برای اولین بار بی دردسر به بغداد رفتند.

به گزارش ایرنا، امروز یکشنبه در حالی نخستین نشست پارلمان جدید عراق برای انتخاب رئیس و معاونان وی برگزار شده که خبرها از توافق احزاب کردی اقلیم بر سر معرفی گزینه رئیس جمهوری این کشور حکایت دارد.

روسای جمهوری پیشین عراق از زمان سقوط صدام دیکتاتور معدوم این کشور همه کرد و از «حزب اتحادیه میهنی» (یکیتی) بوده اند؛ از «جلال طالبانی» تا «برهم صالح» نخستین و آخرین رئیس جمهور که همگی از رهبران و بانیان این تشکل کردی به شمار می روند.

پس از درگذشت طالبانی، باز هم این گزینه اتحادیه میهنی (فواد معصوم) بود که در توافق با حزب دموکرات کردستان عراق (پارتی) و دیگر جریان های سیاسی کشور بر جایگاه رئیس جمهور فقید تکیه زد.

اگرچه در هفته ها و ماه های گذشته پیش و پس از انتخابات پارلمانی اکتبر ۲۰۲۱ برخی زمزمه ها و اظهارنظرها در میان حزب رقیب (پارتی) و اهل سنت (جریان التقدم) به رهبری «محمد الحلبوسی» برای تصاحب سمت رئیس جمهوری عراق مطرح شده بود، ولی با لابی و رایزنی هایی که سران اتحادیه میهنی انجام دادند این جایگاه را همچنان حفظ کردند.

در توافق تقسیم قدرت سیاسی میان احزاب کردی، ریاست اقلیم به حزب دموکرات و رئیس جمهوری عراق به اتحادیه میهنی واگذار شده و اکنون که دولت جدید عراق برآمده از انتخابات پارلمانی در حال شکل گیری است، خبر می رسد که دو حزب عمده و اصلی کرد بر سر معرفی گزینه واحد به توافق رسیده اند.

در همین پیوند، یک مقام کرد که اظهارت وی امروز (یکشنبه) در برخی رسانه های عراق بازتاب یافته از وجود توافق تازه احزاب کردی در مورد گزینه نامزدی ریاست جمهوری خبر داده است.

از سوی دیگر، «غیاث سورچی» از رهبران اتحادیه میهنی گفت که یکیتی (اتحادیه مهینی) یک گزینه واحد برای تصاحب سمت رئیس جمهوری عراق معرفی خواهد کرد.  

وی در اظهاراتی رسانه ای افزود که اعضای اتحادیه میهنی بر در اختیار گرفتن جایگاه ریاست جمهوری به عنوان یکی از حقوق خود تاکید دارند و نامزد آنها «برهم صالح» است.

وی در عین حال گفت که برهم صالح اکنون تنها نامزد یکیتی برای رئیس جمهوری عراق است، اما نمی دانیم در روزهای آینده تغییری در نامزدی وی و معرفی گزینه دیگر روی خواهد داد یا خیر.

سورچی همچنین از رای نمایندگان اتحادیه میهنی در پارلمان به نامزد مورد توافق جریان اهل سنت برای ریاست مجلس و کاندیدای بیت شیعه برای نخست وزیری خبر داد.

«ستران عبدالله» از اعضای اتحادیه میهنی کردستان عراق نیز در اظهاراتی تاکید کرد که سمت ریاست جمهوری به جریان کرد تعلق دارد؛اتحادیه میهنی در دو دهه اخیر که این سمت را در اختیار داشته، شایستگی و توانایی نیروهایی خود به ویژه در دوران جلال طالبانی را به اثبات رسانده است؛ روسای جمهور کرد نه ‌تنها نماینده  کردها بلکه به طور عادلانه و متوازن نماینده همه گروه‌ها و نیروهای سیاسی عراق بوده اند.

احزاب کرد در روزهای گذشته هیاتی را  برای گفت و گو با جریان های سیاسی عراق روانه بغداد کردند تا در باره روند سیاسی جدید این کشور و رابطه بغداد – اربیل در دوره آینده مذاکره کنند.

جلال طالبانی اولین رئیس جمهوری عراق بعد از پایان دیکتاتوری حزب بعث و سقوط صدام، از جمله سیاستمدارانی بود که در کاخ ریاست جمهوری عراق، نقش مهمی در حل اختلافات سیاسی احزاب و جریان های سیاسی این کشور و نیز گشودن گره های سخت ایفا کرد و در میان عراقی ها نه فقط به عنوان یک کرد که در کسوت یک عراقی، از محبوبیت بالایی برخوردار بود.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار جهان

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha