۱۵۸ هزار دلار فرش دستبافت از  استان مرکزی به خارج کشور صادر شد

اراک - ایرنا - رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان مرکزی گفت: ۱۵۸ هزار دلار فرش دستبافت تا پایان آذرماه امسال از این استان به نقاط مختلف جهان صادر شد.

«سعید جعفری کرهرودی» روز دوشنبه در گفت و گو با ایرنا افزود: عمده محموله‌های فرش دستبافت این استان امسال به بازار هدف کانادا، انگلیس، ایتالیا، ترکیه، چین، کویت، فرانسه، آمریکا، هلند و آلمان ارسال شده است.

وی ادامه داد: یک هزار و ۲۱۹ متر مربع از فرش‌های صادراتی این استان امسال با بهترین کیفیت و بدون کوچکترین نقصی تولید شده و روانه بازارهای جهانی شدند.

رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان مرکزی اظهار داشت: بیش از ۱۸ هزار متر مربع انواع فرش دستبافت تمام ابریشم، کرک و ابریشم، تجاری، درشت بافت، گبه و تابلو فرش نیز امسال در نقاط مختلف این استان بافته شده است.

جعفری کرهرودی بیان کرد: بیشترین میزان فرش دستبافت استان مرکزی در اراک، خمین، دلیجان و محلات تولید می‌شود که به لحاظ نقشه و نوع خامه مصرفی در کشور کم‌نظیر است.

وی اضافه کرد: میزان تولید فرش در استان مرکزی بر اساس عرضه این زیرانداز سنتی در فروشگاه‌ها و نمایشگاه‌های فرش محاسبه می‌شود و بسیاری از بافندگان تولید خود را به‌دلایل مختلف برای فروش عرضه نمی‌کنند که در صورت محاسبه آن، تولید فرش دستبافت استان مرکزی در سال جاری به بیش از ۲۰ هزار متر مربع می‌رسد.

رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان مرکزی گفت: ۵۱۷ فقره کارت قالی‌بافی و ۳۴۸ مجوز مشاغل خانگی امسال در این استان صادر شد و شمار قابل توجهی قالی‌باف جدید نیز برای استفاده از خدمات بیمه‌ای به سازمان تامین اجتماعی معرفی شدند.

جعفری کرهرودی افزود: این استان به خصوص مناطق فراهان، ساروق، جیریا، غیاث‌آباد، محلات و دلیجان قطب تولید فرش‌های دستبافت نفیس در کشور است و حمایت از بافنده‌های استان از طریق معرفی به بیمه تامین اجتماعی و ارائه تسهیلات کم‌بهره به کارگاه‌های بافندگی از برنامه‌های اولویت دار سازمان صنعت، معدن و تجارت استان  است.

۹ هزار و ۴۵۰ بافنده در نقاط مختلف استان مرکزی زیرپوشش خدمات بیمه تامین اجتماعی هستند.

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha