انگور تنوع زیستی روده را افزایش می‌دهد

تهران - ایرنا - مطالعات جدید محققان دانشگاه کالیفرنیا نشان می‌دهد انگور تنوع زیستی روده را افزایش و سطح کلسترول خون را کاهش می‌دهد.

به گزارش روز دوشنبه گروه علم و آموزش ایرنا از پایگاه خبری ساینس، نتایج تحقیقات قبلی نشان داد مصرف برخی میوه‌ها مانند سیب و انگور به دلیل وجود مواد آنتی‌اکسیدانی به نام پلی‌فنول‌ها، در سلامت عروق خونی نقش دارند. کاهش فشار و قند خون نیز از دیگر مزایای مصرف این میوه‌هاست، از طرفی آنتی‌اکسیدان‌های موجود در آنان در کاهش التهاب و سلامت سیستم عروقی نقش دارند.

محققان دانشگاه کالیفرنیا تحقیقات جدیدی را در مورد انگور و مزایای آن آغار کردند. در این مطالعه ۱۹ داوطلب شرکت کردند. داوطلبان در ابتدا به مدت چهار هفته با رژیم غذایی تغذیه شدند که پلی‌فنول و فیبر کمی داشت. سپس به رژیم غذایی آنان روزانه ۴۶ گرم پودر انگور اضافه شد که معادل دو وعده انگور بود. نمونه‌های خون، ادرار و مدفوع داوطلبان در هر مرحله آزمایش شد.
نتایج نشان داد پس از مصرف چهار هفته پودر انگور، تنوع زیستی روده متنوع شد. تنوع زیستی روده با تقویت سیستم ایمنی مرتبط است. از طرفی

سطح باکتری Akkermansia که تاثیر مثبتی بر سطح گلوکز و سوخت و ساز لیپید دارد نیز افزایش یافت.
در ادامه مشخص شد سطح کلسترول کلی ۶.۱ درصد و LDL به میزان ۵.۹ درصد کاهش یافت. برخی اسیدهای استروئیدی صفرا نیز ۴۰.۹ درصد کاهش یافت. این اسیدها در سوخت و ساز کلسترول نقش دارند.
برخی از خواص دیگر انگور عبارتند از :

انگور از پوست انسان در برابر خورشید محافظت می‌کند
محققان دانشگاه آلاباما واقع در بیرمنگهام آمریکا دریافتند انگور قادر است از پوست انسان در برابر پرتوهای ماوراء‌بنفش نور خورشید محافظت کند. در واقع انگور اثری مانند یک ضدآفتاب خوراکی دارد و می‌تواند احتمال ابتلا به سرطان پوست را کاهش دهد. بر اساس تحقیقات ترکیبات طبیعی پلی فنول موجود در انگور، موجب کاهش آسیب‌های ناشی از تابش پرتوهای ماوراء‌بنفش در پوست می‌شود.

انگور از ابتلا به آلزایمر پیشگیری می‌کند
محققان دانشگاه لس آنجلس کالیفرنیا دریافتند مصرف روزانه دو فنجان انگور می‌تواند مانع ابتلا به بیماری آلزایمر شود. این اثر تحت عنوان خواص ضد اکسیدانی و ضد التهابی پلی فنول‌ها شناخته می‌شود و محققان بر این باورند که پلی فنول‌ها موجب کاهش فشار اکسیدشدن در مغز و بهبود جریان خون  در آن می‌شوند و میزان ترکیبات شیمیایی لازم برای افزایش کارآیی حافظه را در آن حفظ می‌کنند.

انگور‎؛ بهترین راه حل برای درمان آکنه است
مطالعات محققان دانشگاه کالیفرنیا نشان می‌دهد آنتی‌اکسیدان های موجود در انگور، بهترین راه حل برای درمان آکنه هستند. انگور حاوی آنتی اکسیدانی به نام رسوراترول که باعث مهار باکتری های ایجاد کننده آکنه می شوند.
استفاده از انگور در مبتلایان به دیابت باید تحت نظر پزشک صورت گیرد.
نتایج این مطالعه در نشریه  Nutrients منتشر شده است.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار علم و آموزش

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha