تاکید دوباره مقتدا صدر بر تشکیل دولت «اکثریت ملی»

تهران - ایرنا - « مقتدا صدر » رهبر جریان صدر که ائتلاف مورد حمایت او در انتخابات پارلمانی حائز بیشترین رای شد، بار دیگر تاکید کرد که دولت جدید عراق با رویکرد دولت اکثریت ملی تشکیل خواهد شد.

به گزارش ایرنا، صدر امروز (شنبه) در صفحه شخصی خود در توئیتر نوشت: امروز جایی برای فرقه گرایی و قومی گرایی نیست بلکه یک حکومت اکثریت ملی است که در آن شیعیان از حقوق اقلیت ها، سنی‌ها و کردها دفاع می‌کنند. 

وی افزود: کردها از حقوق اقلیت‌ها و سنی ها و شیعیان دفاع خواهند کرد و سنی‌ها از حقوق اقلیت ها، شیعیان و کردها دفاع خواهند کرد. 

رهبر جریان صدر ادامه داد: امروز جایی برای فساد نیست زیرا همه فرقه‌ها از اصلاحات حمایت خواهند کرد. 

وی تاکید کرد: امروز جایی برای شبه نظامیان نیست، پس همه از ارتش، پلیس و نیروهای امنیتی حمایت خواهند کرد و قانون با قوه قضاییه بی‌طرف عراق حاکم خواهد شد. 

صدر در پایان توئیت خود نوشت: امروز ما و مردم بدون وابستگی خواهیم گفت تصمیم ما عراقی، شیعه، سنی، کرد، ترکمن، مسیحی، فیلی، شبکی، ایزدی و صابئین است. پس موزائیک ملی عراق ( شکل ساختار عراق)، نه شرقی و نه غربی است. 

وی جمعه شب نیز در رشته توئیتی نوشت: اراده ملت آزاد مافوق تمام فشارهای کشورهای غربی و شرقی است و اراده ملت تشکیل دولت اکثریت ملی است. 

وی بار دیگر تأکید کرد: هیچ فشار خارجی موجب تشکیل نشدن دولت اکثریت ملی نخواهد شد بلکه این تهدیدات عزم، پیشرفت و اراده ما را به سوی یک دموکراسی اصیل، آزاد و عادلانه عراقی تقویت خواهد کرد. 

مقتدا صدر پیشتر نیز گفته بود که «دولت اکثریت ملی» در عراق تشکیل خواهد داد، اما در مقابل کمیته هماهنگی نیروهای سیاسی شیعه این کشور معتقد به تشکیل «دولت توافقی» است.  

کمیته هماهنگی شیعه یا «بیت شیعه» عراق از همه نیروها و جریان‌های سیاسی شیعی این کشور از جمله دولت قانون، فتح و جریان حکمت ملی تشکیل شده است.  

بر اساس نتایج انتخابات پارلمانی که ۱۸ مهر گذشته برگزار شد، جریان صدر بیشترین کرسی (۷۳ کرسی) را به دست آورد.   

احزاب و گروه‌های سیاسی شیعه عراق عضو کمیته هماهنگی با وجود انتقاد شدید به عملکرد دادگاه فدرال عراق در تائید انتخابات پر حرف و حدیت این کشور، به رای این نهاد قضایی تمکین کردند.

طی روزهای اخیر رایزنی ها برای تشکیل فراکسیون های پارلمانی و دولت آینده، شدت گرفته است.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار جهان

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha